Na liście wyników wyszukiwania znajdują się wszystkie polskie uczelnie publiczne (państwowe) oraz promowane uczelnie niepubliczne (prywatne).
Kolejność profili partnerów w wynikach wyszukiwania zależy od określonych czynników. Więcej informacji o pozycjonowaniu znajdziesz w Regulaminie dostępnym tutaj
Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono
×
Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×
Co ma wpływ na wyniki wyszukiwania i
Nie znaleziono uczelni spełniających kryteria wyszukiwania
Gotowe
Wyróżniony
Profil tego partnera wyświetla się wyżej w wynikach wyszukiwania, ponieważ partner wykupił dodatkową, płatną usługę w otouczelnie.pl polegającą na pozycjonowaniu partnera w wynikach wyszukiwania.
Przetwórstwo drewna studia - kierunek studiów
Dla niektórych źródło cienia i wzruszeń, wywoływanych za sprawą piosenek o ogrodach, z których ponoć przyszliśmy, dla innych materiał pod kreślenie w korze inicjałów zamkniętych w koślawych sercach, dla wielu największe dobro, które należy otaczać ekologiczną opieką, póki nie jest na to za późno, ale również – materiał, z którego jako ludzkość korzystamy od wieków, ciesząc się solidnymi ścianami domów, ich wyposażeniem, dziełami sztuki ludowej lub… szelestem kartek z domowych bibliotek. Drzewa, bo o nich mowa, są nieodłącznym elementem naszej codzienności, bez względu na to, czy bliżej nam do ekologów, stolarzy, leśników, czy też do osób o wyjątkowej wrażliwości na piękno przyrody. Osoby, które wybiorą studia na kierunku przetwórstwo drewna również mogą liczyć na różnorodność w zakresie swoich akademickich specjalizacji, które w przyszłości przełożą się na pracę w konkretnym zawodzie związanym z przetwórstwem drewna, ochroną lasów lub planowaniem gospodarki leśnej.
Dla kogo ten kierunek
Jeśli uważasz, że wiązanie swojej zawodowej drogi z przemysłem drzewnym to dobra inwestycja w przyszłość, zależy Ci na zdobyciu wykształcenia inżynierskiego w dziedzinie nauki, której zagadnienia można przekuć na wiele różnych specjalizacji, jesteś ścisłym umysłem i konieczność zgłębiania takich dziedzin jak matematyka, fizyka i chemia nie jest w stanie odwieść Cię od wyznaczonego celu, studia na kierunku przetwórstwo drewna mogą okazać się tym, czego szukasz.
Program studiów i przedmioty
Jaką wiedzę zdobędziesz w toku studiów i jakimi umiejętnościami będziesz mógł pochwalić się jako absolwent tego kierunku? W pierwszej kolejności opanujesz podstawy trzech dziedzin, na których oprzesz zdobywanie bardziej szczegółowych umiejętności związanych z przetwórstwem drewna – będą to matematyka, fizyka, chemia (organiczna i nieorganiczna), z włączeniem chemii drewna, rysunku technicznego oraz geometrii wykreślanej z elementami wspomagania komputerowego. Podstawowe zagadnienia dotyczące drzewoznawstwa, a więc zagadnień związanych z morfologią, genetyką, geografią i anatomią drzew, zgłębisz podczas zajęć z dendrologii. Dowiesz się jakie zagrożenia degradacyjne powinna wziąć pod uwagę osoba profesjonalnie zajmująca się przetwórstwem drewna, z jakich technik maszynowych może korzystać oraz jakiej specyfiki pracy może spodziewać się wybierając dla siebie tartacznictwo jako zawodową specjalizację. By lepiej zrozumieć surowiec, z którym będziesz pracował w przyszłości i mieć wpływ na późniejszą wartość produktów, które powstaną dzięki Twojej pracy, zgłębisz hodowlane techniki wpływania na jakość drewna, włączając te wdrażane na najwcześniejszych etapach wzrostu drzew oraz oparte na nowoczesnych metodach molekularnych. Przyjrzysz się historii architektury i sztuki przez pryzmat surowca, którym się zajmujesz, poznasz podstawowe konstrukcje drewniane i meblarskie, techniki ochrony i konserwacji drewna zabytkowego, podstawy wzornictwa przemysłowego oraz specyfikę zawodu snycerza. Zostaniesz przygotowany do korzystania z nowoczesnych narzędzi marketingowych i zarządczych przydatnych w branży przetwórstwa drzewnego oraz przyjrzysz się kwestiom logistyki i transportu drewna.
Praca po studiach
Jakie perspektywy zawodowe otworzą się przed Tobą, kiedy ukończysz studia na kierunku przetwórstwo drewna? Swoją karierę będziesz mógł związać z trzema różnymi dziedzinami gospodarczymi – leśnictwem, przyrodoznawstwem oraz techniką, ze szczególnym naciskiem na przetwórstwo drewna. Z powodzeniem sprawdzisz się w roli pracownika zakładów leśnych, zajmujących się pozyskiwaniem drewna, zakładach przetwórstwa drewna oraz firmach i przedsiębiorstwach związanych z przemysłem drzewnym. Zostaniesz odpowiednio przygotowany do prowadzenia własnej firmy związanej z tym wszechstronnie wykorzystywanym surowcem – możesz więc pomyśleć o założeniu własnej działalności gospodarczej i pracować w branży meblarskiej, konserwatorskiej lub związanej z rynkiem sztuki. Wiedza z zakresu dendrologii oraz orientacja w zrównoważonych działaniach dotyczących gospodarowania odpadami przetwórstwa drewna sprawią, że będziesz gotowy do podjęcia współpracy z ogrodami botanicznymi czy fundacjami i organizacjami, które zajmują się ochroną środowiska i propagowaniem wiedzy przyrodniczej.
Przy rekrutacji na kierunek przetwórstwo drewna na większości uczelni brane są pod uwagę następujące przedmioty: chemia, biologia, fizyka z astronomią, matematyka, geografia.
Przetwórstwo drewna - zasady rekrutacji
Dalsza część artykułu pod reklamą
Wiedza, którą zdobędziesz, studiując na kierunku przetwórstwo drewna?
Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:
podstaw matematyki, fizyki oraz chemii (organicznej i nieorganicznej)
chemii drewna
geometrii wykreślanej z elementami wspomagania komputerowego
rysunku technicznego
dendrologii – genetyki, morfologii, anatomii oraz geografii drzew
zagrożeń degradacyjnych związanych ze specyfiką surowca drzewnego
technik maszynowych wykorzystywanych w przetwórstwie drzewnym
specyfiki tartacznictwa jako działu przemysłu drzewnego i miejsca pracy osób związanych z przetwórstwem drewna
hodowlanych technik wpływających na jakość surowca drewnianego oraz późniejszych produktów
nowoczesnych metod molekularnych stosowanych w diagnostyce surowca drzewnego
historii architektury i sztuki widzianej przez pryzmat surowca drzewnego wykorzystywanego w tej materii
podstawowych konstrukcji meblarskich i drewnianych
technik ochrony i konserwacji drewna zabytkowego
podstaw wzornictwa przemysłowego
snycerstwa
marketingu i zarządzania w przemyśle drzewnym
Dalsza część artykułu pod reklamą
Jak wyglądają studia na kierunku przetwórstwo drewna?
1. Typ i tryb studiów
Kierunek przetwórstwo drewna jest obecnie dostępny tylko w trybie stacjonarnym. W praktyce oznacza to, że zajęcia będą odbywać się od poniedziałku do piątku. To rozwiązanie jest skierowane do osób, które mogą sobie pozwolić na pełne poświęcenie nauce i zdobywaniu wykształcenia.
Program nauczania na powyższych studiach będzie oscylował wokół nauk przyrodniczych i technicznych.
2. Program studiów i przedmioty
W ramach studiów na kierunku przetwórstwo drewna będziesz miał okazję zdobyć kompleksową wiedzę z zakresu nauk matematycznych, chemicznych, fizycznych oraz technicznych. Studenci zapoznają się także z takimi dziedzinami jak: metrologia, ekologia, mechanika czy dendrologia. Program nauczania na powyższych studiach zakłada realizacje wielu interesujących przedmiotów powiązanych z powyższą tematyką. Aktualną ofertę kształcenia znajdziesz na oficjalnych stronach internetowych, wybranych uczelni wyższych.
3. Nabywane umiejętności
Jako student powyższego kierunku wykształcisz szereg umiejętności praktycznych, które z powodzeniem wykorzystasz w swojej przyszłej pracy zawodowej. Przede wszystkim nauczysz się przetwórstwa, ochrony oraz konserwacji drewna i produktów z tego materiału. Studenci poznają także zasady obróbki mechanicznej drewna, przy zastosowaniu nowoczesnych narzędzi technicznych. Ważnym elementem kształcenia będzie także doskonalenie zdolności z zakresu ekonomii czy zarządzania przedsiębiorstwem zajmującym się przetwórstwem drewna.
Dalsza część artykułu pod reklamą
Ile trwają studia i jaki tytuł uzyskasz?
Studia na kierunku przetwórstwo drewna można realizować tylko na pierwszym stopniu kształcenia. Jeżeli zdecydujesz się na tę opcję, na naukę poświęcisz trzy i pół roku, czyli siedem semestrów. Po tym czasie zdobędziesz tytuł inżyniera.
Dalsza część artykułu pod reklamą
Jaka praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku przetwórstwo drewna?
Absolwent kierunku przetwórstwo drewna znajdzie zatrudnienie w/jako:
zakładach przetwórstwa drewna
zakładach leśnych zajmujących się przetwórstwem drewna
organizacjach państwowych zajmujących się nadzorem nad gospodarką leśną
firmach i przedsiębiorstwach związanych z przemysłem drzewnym
samodzielny przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą związaną z przetwórstwem drzewnym
stolarz
pracownik tartaku
branży meblarskiej – jako projektant i producent mebli drewnianych
konserwator zabytkowych przedmiotów drewnianych
specjalista z zakresu specyfiki surowca drzewnego współpracujący z rynkiem sztuki lub samodzielny artysta
ul. Wieniawskiego 1,
61-712 Poznańhttps://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJz4c7yzVbBEcRHBHjFGivWoohttps://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/71e16-UAM-KIERUNKI.jpgUniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
ul. 1 Maja 50,,
40-287 Katowicehttps://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJH036Z8nPFkcRwQvcATyAJg8https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/88b80-ue-katowice.jpgUniwersytet Ekonomiczny w Katowicach
Ul. Szczęśliwicka 40,
02-353 Warszawahttps://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=akademia%20pedagogiki%20specjalnejhttps://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/d7bb7-aps-studia-warszawa.jpgAkademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie