1. Typ i tryb studiów
Kierunek wokalistyka można realizować zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. W przypadku studiów stacjonarnych zajęcia będą odbywać się od poniedziałku do piątku. Jeżeli natomiast zdecydujesz się na studia niestacjonarne, na naukę poświęcisz wybrane weekendy semestru. Taka opcja kształcenia będzie idealnym wyborem dla osób, którym zależy na połączeniu studiów z innymi aktywnościami.
Tematyka zajęć na powyższych studiach będzie związana z naukami artystycznymi.
Studia na kierunku Wokalistyka możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedziałku do piątku w siedzibie uczelni.
Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.
Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.
2. Program studiów i przedmioty
Osoby, które aplikują na kierunek wokalistyka będą miały okazję zdobyć wszechstronną wiedzę z zakresu nauk humanistycznych, artystycznych oraz kulturoznawczych. Ponadto dowiedzą się więcej na temat historii sztuki i wybranych dyscyplin artystycznych. W planie zajęć znajdą się między innymi następujące przedmioty powiązane z powyższą tematyką:
-
Interpretacja musicalu opracowanie sceniczne partii
-
Zespoły wokalne
-
Zagadnienia wykonawcze muzyki dawnej
-
Charakteryzacja
Program kształcenia zakłada także realizacje obieralnych modułów specjalizacyjnych, których aktualna oferta znajduje się na oficjalnych stronach internetowych wybranych uczelni wyższych.
3. Nabywane umiejętności
Studia na kierunku wokalistyka będą miały w dużej mierze charakter praktyczny, dzięki czemu studenci wykształcą szereg cennych umiejętności i kompetencji zawodowych. Przede wszystkim nauczą się prowadzenia twórczej działalności muzyka, wokalisty, solisty oraz członka zespołów muzycznych.
Ponadto poznają zasady dokonywania analizy wybranych utworów muzycznych i partii musicalowych. Integralną część studiów będą stanowić praktyki wokalno-sceniczne, dzięki którym studenci zyskają niezwykle istotne doświadczenie zawodowe.
4. Dla kogo ten kierunek
Śpiew jest najstarszym typem wykonawstwa muzycznego, co oznacza, że towarzyszył ludziom nawet przed wynalezieniem instrumentów muzycznych. Nasi prehistoryczni przodkowie używali swojego głosu intuicyjnie, bowiem nie znano wówczas technik śpiewackich, nie istniały także żadne szkoły wokalne.
Całe szczęście w dzisiejszych czasach wokalistyka ewoluowała do miana sztuki zarezerwowanej w znacznej mierze dla jednostek obdarzonych ponadprzeciętnym słuchem oraz przyjemnym w odbiorze głosem, które dodatkowo mają okazję zasięgnąć porad specjalistów wokalnych, co zapobiega ryzyku pęknięcia bębenków usznych ich potencjalnych słuchaczy.
Studia na kierunku wokalistyka to szansa na szlifowanie swojego muzycznego talentu pod okiem wykwalifikowanych nauczycieli śpiewu oraz wzbogacenie posiadanych już umiejętności o nieznane wcześniej techniki śpiewackie. Śpiew jest dla ciebie najlepszą drogą wyrażenia emocji?
Nie wstydzisz się śpiewać przed większą widownią? Bliscy zawsze lubili cię słuchać i często prosili o kolejne występy? Wydaje ci się, że słyszysz więcej niż inni? Studia na kierunku wokalistyka prawdopodobnie są stworzone dla ciebie!
5. Gdzie studiować Wokalistykę
Popularne uczelnie na których można studiować kierunek Wokalistyka: