1. Tryb studiów
Zanim rozpoczniesz swoje wymarzone studia wyższe, zastanów się, jaki tryb nauki przyniesie ci najwięcej satysfakcji. Studia na kierunku fizyka medyczna cieszą się coraz większą popularnością, więc polskie ośrodki akademickie przygotowują oferty, które będą atrakcyjne także pod względem organizacyjnym.
Studia na kierunku fizyka medyczna możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Ten kierunek studiów występuje tylko pośród propozycji studiów dziennych, czyli stacjonarnych.
2. Program studiów i przedmioty
Kierunki studiów takie jak fizyka medyczna mają wyjątkowo interdyscyplinarny charakter – łączą w sobie zagadnienia inżynieryjne, jak i medyczne. Studenci muszą być zatem przygotowani na bardzo intensywny czas.
W programie kształcenia będzie można odnaleźć przedmioty takie jak:
-
statystyka medyczna
-
metody fizyki w diagnostyce i terapii medycznej
-
patofizjologia
-
elementy etyki lekarskiej
-
elektronika
-
matematyka
-
analiza fizyczna;
-
algebra liniowa;
-
laboratorium sygnałów medycznych;
-
informatyka radiologiczna
W praktyce oznacza to, że studenci muszą zapoznawać się z treściami, charakterystycznymi dla różnorodnych dyscyplin ścisłych. Dziś bowiem fizyka medyczna korzysta z wielu różnorodnych rozwiązań, które pozwalają jej na tak dynamiczny rozwój.
Wiedza, jaką otrzymają studenci tego kierunku stanowi jednak podstawę teoretyczną, która pozwoli na rozwój bardzo konkretnych kompetencji. Umiejętności fizyków medycznych pozwalają bowiem na podejmowanie aktywnej współpracy z personelem medycznym, zarówno w trakcie procesów diagnostycznych, jak i terapeutycznych pacjentów.
3. Nabywane umiejętności
Jako student kierunku fizyka medyczna spotkasz się z przedmiotami takimi jak współczesne zagadnienia biofizyki, matematyka wyższa, chemia nieorganiczna, termodynamika, elektromagnetyzm. Podstawy informatyki, narzędzia programowania oraz zajęcia w pracowniach fizycznych wprowadzą Cię w tajniki techniczne fizyki medycznej.
Pogłębisz swoją wiedzę z zakresu anatomii, techniki radiacyjnej, fizjologii, dozymetrii i wielu innych. Przykładowymi specjalnościami, jakie student może wybrać są dozymetria kliniczna, optyka w medycynie czy elektroradiologia.
Musisz jednak wiedzieć, że jest to na tyle odpowiedzialna dziedzina nauki, stale rozwijająca się, że jako fizyk medyczny powinieneś stale aktualizować i poszerzać wiedzę na własną rękę czytając czasopisma branżowe, nowe publikacje, uczestnicząc w konferencjach naukowych, szkoleniach lub nawet studiach podyplomowych.
4. Dla kogo ten kierunek
Jeśli w szkole zawsze byłeś dobry i z fizyki, i z biologii oraz nie możesz zdecydować, w którą stronę pójść zawodowo, kierunek fizyka medyczna, może być odpowiedni dla Ciebie.
5. Gdzie studiować fizykę medyczną
Jakie uczelnie w Polsce oferują kierunek fizyka medyczna: