1. Typ i tryb studiów
Kierunek bezpieczeństwo narodowe i międzynarodowe dostępny jest zarówno w trybie stacjonarnym, jak i zaocznym. W przypadku pierwszej opcji musisz być przygotowany na codzienne uczestnictwo w zajęciach akademickich odbywających się na uczelni. Natomiast, studia niestacjonarne przewidują realizacje zjazdów w wybrane weekendy semestru.
Studenci, którzy aplikują na powyższy kierunek zdobędą wszechstronne wykształcenie z obszaru nauk administracyjnych i społecznych.
Studia na kierunku bezpieczeństwo narodowe i międzynarodowe możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedziałku do piątku w siedzibie uczelni.
Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.
Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.
2. Program studiów i przedmioty
Przykładowe przedmioty w programie studiów na kierunku bezpieczeństwo narodowe i międzynarodowe: międzynarodowe stosunki polityczne, ekonomia, podstawy prawa karnego, psychologia bezpieczeństwa, współczesne systemy polityczne.
Jako student kierunku bezpieczeństwo narodowe i międzynarodowe zdobędziesz specjalistyczną wiedzę na temat polityki, gospodarki czy nauk administracyjnych. W siatce zajęć znajdzie się wiele ciekawych przedmiotów właśnie związanych z tą tematyką, między innymi:
-
doradztwo polityczne i publiczne
-
bezpieczeństwo narodowe i międzynarodowe
-
socjologia
W czasie studiów będziesz miał okazję dowiedzieć się więcej na temat szeroko rozumianego bezpieczeństwa wewnętrznego i zewnętrznego oraz nauczysz się identyfikować rożnego rodzaju zagrożeniom.
Ponadto, zdobędziesz wiedzę o współczesnej sytuacji politycznej i gospodarczej oraz zaznajomisz się ze stosunkami panującymi na arenie międzynarodowej.
3. Nabywane umiejętności
Ze względu na praktyczny wymiar studiów na kierunku bezpieczeństwo narodowe i międzynarodowe wykształcisz szereg cennych umiejętności praktycznych. Przede wszystkim, nauczysz się identyfikować zagrożenia zewnętrzne i wewnętrzne.
Co więcej, poznasz techniki zarządzania w sytuacjach kryzysowych. Wszyscy studenci będą mieli okazję skorzystać z dodatkowych, płatnych kursów, na których nauczą się między innymi:
-
samoobrony
-
judo
-
jazdy konnej
-
pierwszej pomocy medycznej
4. Dla kogo ten kierunek
Obecnie na arenie międzynarodowej dochodzi do wielu konfliktów, nad którymi pochylają się najwięksi specjaliści do spraw bezpieczeństwa. Analizują, zapobiegają, przewidują skutki oraz identyfikują istniejące i potencjalne zagrożenia. Jeśli w przyszłości chciałbyś być jednym z nich – bezpieczeństwo narodowe i międzynarodowe jest dobrym wyborem!
5. Gdzie studiować bezpieczeństwo narodowe i międzynarodowe
Jakie uczelnie w Polsce oferują kierunek bezpieczeństwo narodowe i międzynarodowe: