Genetyka
Uniwersytet Łódzki
Pokaż
Dla kogo ten kierunek
Czy zawsze fascynowało Cię w jaki sposób ludzie i inne organizmy żywe przekazują sobie poszczególne cechy? Czy w szkole przodowałeś w obliczaniu dziedziczności, a chemia i matematyka oraz fizyka nie stanowią dla Ciebie problemu? Jeśli na te pytania odpowiedziałeś twierdząco – możemy zakładać, że studia na kierunku genetyka będą tymi, na których się bardzo dobrze odnajdziesz. Warto również wspomnieć, że współcześnie genetyka bez informatyki praktycznie nie istnieje, więc ta dziedzina również nie powinna być Ci obca.
Program studiów i przedmioty
Studia na kierunku genetyka dadzą Ci jedyne w swoim rodzaju możliwości na uzyskanie rozległej i dokładnej wiedzy na temat cytogenetyki i genetyki molekularnej człowieka, a także o wszystkich strukturach i funkcjach kwasów nukleinowych człowieka, zwierząt i roślin. Jako student będziesz uczęszczał na dużo zajęć praktycznych, które wykształcą w Tobie umiejętności identyfikacji i analizy struktur genomu człowieka, roślin, zwierząt czy bakterii.
Będziesz w stanie wyjaśnić złożone zjawiska i procesy genetyczne, posługiwać się terminologią genetyczną zarówno w języku polskim, jak i angielskim, co stworzy bardzo dobre perspektywy dla pracy za granicą. Prawdopodobnie spotkasz się z zajęciami takimi jak genomika i proteomika, biologia molekularna nowotworów, naprawa DNA, genetyka kliniczna, osiągnięcia współczesnej genetyki bakterii, statystyka dla genetyków, funkcje genomów roślinnych, projekty badawcze czy postępy biotechnologii.
Praca po studiach
Perspektywy pracy po ukończeniu tego kierunku są naprawdę szerokie i zazwyczaj wiążą się z dużymi pieniędzmi. W dzisiejszych czasach genetycy są zatrudniani również w firmach produkujących i dostarczających owoce, warzywa bądź kwiaty, aby móc polepszyć jakość swoich produktów.
Żeby dostać się na genetykę, na większości uczelni przy rekrutacji brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne: studia magisterskie.
Terminy rekrutacji
Czas trwania
Przedmioty maturalne
Limity
Progi
Dalsza część artykułu pod reklamą
Dalsza część artykułu pod reklamą
Kierunek genetyka jest dostępny tylko w trybie stacjonarnym. W praktyce oznacza to, że zajęcia będą odbywać się od poniedziałku do piątku, co będzie idealnym rozwiązaniem dla osób, które mogą sobie pozwolić na pełne poświęcenie się nauce i zdobywaniu wykształcenia.
Program nauczania na powyższych studiach będzie oscylować głównie wokół nauk biologicznych.
Jako student powyższego kierunku biologicznego, zdobędziesz kompleksową wiedzę z zakresu cytogenetyki oraz genetyki molekularnej człowieka. W siatce zajęć znajdzie się wiele interesujących przedmiotów powiązanych z powyższą tematyką, między innymi takich jak:
Osoby, które aplikują na kierunek genetyka wykształcą szereg cennych umiejętności praktycznych, które z powodzeniem wykorzystają w swojej przyszłej pracy zawodowej. W czasie licznych warsztatów realizowanych na studiach, dowiesz się między innymi, w jaki sposób identyfikować oraz analizować strukturę genomu człowieka, zwierząt, roślin oraz bakterii. Ponadto nauczysz się wykorzystywać dane z zakresu genetyki w takich dziedzinach, jak: chemia, biologia czy biogeografia i ochrona środowiska.
Dalsza część artykułu pod reklamą
Studia drugiego stopnia na kierunku genetyka będą trwały dwa lata, czyli cztery semestry. Po tym czasie zdobędziesz tytuł magistra, który otworzy przed tobą wiele zawodowych drzwi.
Dalsza część artykułu pod reklamą
Dalsza część artykułu pod reklamą
Dalsza część artykułu pod reklamą
Dalsza część artykułu pod reklamą
Miasta, które oferują studia na kierunku Genetyka
Dalsza część artykułu pod reklamą
Teraz najważniejsze |
Ciekawe
|
|
gdzie studiować |
|
|
Nadchodzące wydarzenia