Architektura
Poznań
POKAŻ
Studia na kierunku mechatronika w Poznaniu to studia inżynierskie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa od 3,5 roku do 4 lat (studia I stopnia) lub od 1,5 roku do 2 lat (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (inżyniera lub magistra).
Studia na kierunku mechatronika w Poznaniu | |
---|---|
Rok akademicki | 2023/2024 |
Forma studiów | stacjonarne, niestacjonarne |
Poziom studiów | studia I i II stopnia |
Czas trwania | od 3,5 do 4 lat (studia I stopnia), od 1,5 do 2 lat (studia II stopnia) |
Uczelnie
czytaj dalej wszystko o Mechatronika - Poznań
W procesie rekrutacji na studia na kierunku mechatronika najczęściej brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne:
Kierunki studiów w Poznaniu ze względu na swoją specyfikę, narzucają określone wymagania, które trzeba spełnić, aby mieć szansę na ujrzenie swojego nazwiska na liście przyjętych na studia. W przypadku Mechatroniki na uczelni w Poznaniu, przedmiotami wiodącymi będą biologia, chemia, fizyka, geografia, informatyka, język obcy, język polski, matematyka. Dlatego w jak najlepszy sposób należy przygotować się do rozszerzonej matury z tych przedmiotów.
Procedury rekrutacyjne mogą ulegać niespodziewanym zmianom, dlatego warto systematycznie sprawdzać ustalenia poszczególnych uczelni poprzez zasięgnięcie informacji na stronie internetowej lub pod podanym tam numerem telefonu.
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.
szczegółowe wymagania na uczelniach
Szereg przemian ekonomicznych, politycznych oraz społecznych miał diametralny wpływ na wygląd współczesnej gospodarki, zdominowanej przez elektronikę, roboty i różnorakie maszyny, mające zastąpić ludzi w codziennych pracach, ułatwiając im tym samym życie.
Rozwój przemysłu, a wraz z nim powstawanie coraz nowocześniejszych fabryk i budynków gospodarczych implikuje konieczność tworzenia dopasowanych do dynamicznie zmieniających się standardów elektronicznych podzespołów i komputerów zdolnych do ich obsłużenia.
Owoce pracy współczesnych mechatroników można znaleźć na każdym kroku – pojazdy mechaniczne emitujące coraz mniejszą ilość szkodliwych dla ludzi i środowiska gazów, ruchome schody w galeriach handlowych, windy, ułatwiające przemieszczanie się z miejsca na miejsce, a także każdy ze sprzętów gospodarstwa domowego.
W związku z powyższym nikogo już chyba nie dziwi niesłabnące zapotrzebowanie współczesnego, idącego z duchem czasu, rynku pracy na absolwentów studiów na kierunku Mechatronika. Statystyki pokazują, że jest to jeden z najchętniej wybieranych kierunków studiów ścisłych.
Studia inżynierskie należą do dosyć specyficznego kanonu nauk ze względu na swoją interdyscyplinarność i idącą za nią ideą zdobywania specjalistycznej wiedzy, która u przeciętnego zjadacza chleba mogłaby wywołać zawrót głowy. Mechatronika w doskonały sposób znajduje wspólny mianownik dla nauk z pogranicza matematyki, informatyki, automatyki i robotyki, a nawet fizyki i chemii, tworząc jeden z najbardziej przyszłościowych kierunków studiów, jakie powstały na przestrzeni ostatnich lat.
Przedmiotami, które najprawdopodobniej napotkasz na swojej ścieżce edukacyjnej, będą między innymi:
Studia na kierunku mechatronika możemy podzielić na:
1. Poziom studiów:
2. Forma:
Studia na kierunku mechatronika w Poznaniu realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia inżynierskie, które trwają od 3,5 roku do 4 lat. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające od 1,5 roku do 2 lat.
Uczelnie w Poznaniu umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
Pomimo faktu, że kierunki ścisłe z roku na rok przyciągają coraz większą liczbę chętnych do wkroczenia w szeregi przyszłych inżynierów, posiadających konkretne umiejętności praktyczne i umiejących w pragmatyczny sposób radzić sobie z wyzwaniami dnia codziennego, tylko nieliczni są w stanie się dostać na te studia, a jeszcze trudniejszym zadaniem jest utrzymanie się na nich dłuższy czas.
W odniesieniu życiowego sukcesu, poza ciężką i systematyczną pracą, duże znaczenie mają także określone wrodzone predyspozycje jednostki. W przypadku Mechatroniki będzie liczyła się umiejętność sprawnego, logicznego myślenia, pozwalającego na analityczne rozwiązywanie złożonych problemów, talent do zgłębiania nauk ścisłych z matematyką na czele oraz zamiłowanie do świata nauki i chęć stania się jego częścią.
Jeśli uważasz, że powyższy opis w dużym stopniu opisuje twoją sylwetkę, a ponadto przez długi czas rozważałeś podjęcie studiów na kierunku Mechatronika, to z dużym prawdopodobieństwem będzie to najlepszy z możliwych wyborów.
Uczelnia w Poznaniu, która postanowiły wprowadzić studia na kierunku Mechatronika do kanonu oferowanych dróg edukacji, stawia przede wszystkim na wykształcenie w przyszłych absolwentach praktycznej wiedzy technicznej, dzięki której staną się świadomymi pracownikami współczesnego rynku pracy. Dlatego też jako przyszły kandydat, powinieneś być gotów na solidny wysiłek umysłowy, który bez wątpienia zapewni ci ten kierunek.
Mechatronika, jak każda dziedzina wiedzy technicznej, bazuje w głównej mierze na dokonaniach wybitnych matematyków, których umiłowana dziedzina nie bez powodu nosi zaszczytne miano królowej nauk. Studenci staną przed nie lada wyzwaniem zdobycia szerokiej wiedzy matematycznej, która stanie się filarem pod rozwój innych kompetencji, a także pozwoli na wykształcenie umiejętności do logicznego i sprawnego rozwiązywania problemów.
Interdyscyplinarność i wszechstronność opisywanego kierunku sprawia, że studenci poświęcają wielu godzin na zgłębianie fizyki, bez której wyjaśnienie podstawowych zjawisk, wykorzystywanych przy produkcji maszyn i podzespołów, nie byłoby możliwe.
Kluczowa dla zrozumienia esencji Mechatroniki będzie również chemia z całym swoim zapleczem w postaci owoców pracy ludzi z branży. Dzięki niej będziesz w stanie zrozumieć procesy mające miejsce wewnątrz układów elektronicznych, a także zapobiegniesz wystąpieniu niepożądanych interakcji między materiałami.
Bardziej specjalistyczna wiedza kierunkowa, bazująca na opisanych powyżej naukach, będzie rozszerzała swoje spektrum pomiędzy automatykę i robotykę, informatykę, elektronikę, a nawet niektóre zagadnienia związane z ochroną środowiska. Opanowanie całego kompletu wiedzy i umiejętności pozwoli na uzyskanie przez absolwentów zaszczytnego miana inżyniera.
W siatce są przedmioty takie jak:
Studia na kierunku Mechatronika w Poznaniu, w zależności od typu studiów trwają od 3,5 roku do 4 lat (studia I stopnia) lub od 1,5 roku do 2 lat (studia II stopnia).
Czas trwania poszczególnych kierunków studiów jest zwykle ustalony odgórnie i dotyczy ich niezależnie od miejsca zdobywania edukacji. Wyjątkiem są uczelnie prywatne, które mogą wprowadzać drobne modyfikacje, dopasowując tok kształcenia do indywidualnych potrzeb studentów.
Studia pierwszego stopnia na kierunku Mechatronika w Poznaniu na tamtejszej uczelni będą trwały trzy i pół roku lub cztery lata, a każdy absolwent, który na czas upora się z zaliczeniem wszystkich wymaganych etapów, otrzyma dyplom inżyniera.
Najbardziej ambitni i głodni wiedzy będą mogli znacznie poszerzyć posiadane już umiejętności i wiedzę poprzez uczestnictwo w magisterskich studiach drugiego stopnia. Na ich ukończenie będzie trzeba zagospodarować jedynie półtora roku lub dwa lata dodatkowego czasu.
Mechatronika w Poznaniu - czas trwania
Poziom studiów | czas trwania | otrzymywany tytuł |
studia I stopnia | od 3,5 do 4 lat | inżynier |
studia II stopnia | od 1,5 do 2 lat | magister inżynier |
Zastanawiasz się, jakie perspektywy zawodowe będą na ciebie czekać, kiedy już ukończysz studia na kierunku Mechatronika w Poznaniu? Jednego możesz być pewien – będą one ponadprzeciętnie przyszłościowe i zagwarantują ci wysokie wynagrodzenie.
Jako absolwent Mechatroniki w Poznaniu będziesz mógł znaleźć zatrudnienie w międzynarodowych korporacjach pracujących nad tworzeniem, wdrażaniem i udoskonalaniem istniejących już maszyn i podzespołów elektronicznych, mających zastosowanie w szeroko pojętym przemyśle.
Dla najbardziej zainteresowanych branżą IT otworzy się możliwość podjęcia współpracy z informatykami przy tworzeniu oprogramowania oraz aplikacji, użytecznych w perspektywie programowania różnorakich urządzeń i sprzętów.
Założenie własnej działalności gospodarczej, opartej o dowolny aspekt ukończonego kierunku, pozwoli ci na zaznanie błogiej, względnej niezależności w postaci bycia samemu dla siebie szefem. Jak sam widzisz, ogrom możliwości zapewni ci doskonałą szansę do dopasowania życia zawodowego do własnych potrzeb, aby móc cieszyć się każdą chwilą.
Absolwenci Mechatroniki mają przed sobą szerokie perspektywy zatrudnienia m.in. w różnych sektorach przemysłu lub nawet na szkołach wyższych jako pracownicy naukowi. Spora część absolwentó wybiera zawody takie jak: specjalista utrzymania ruchu, automatyk lub inżynier ds. testów i walidacji. Czym zajmują się na co dzień i ile zarabiają?
Specjalista utrzymania ruchu
Pracując w przemyśle odpowiada za utrzymanie ruchu linii produkcyjnej poprzez kontrolę funkcjonowania maszyn. Praca specjalisty utrzymania ruchu opiera się na kontroli parku maszynowego i współpracy z serwisami. Bada problemy jakie napotkały urządzenia i decyduje o ich naprawie bądź wymianie na nowe. Odpowiada także za prowadzenie dokumentacji, która jest niezbędna przy naprawach, wymianie części lub całych urządzeń. Mediana zarobków wynosi około 6200 zł brutto.
Automatyk
Może on podjąć pracę w firmach produkcyjnych. Podobnie jak specjalista utrzymania ruchu odpowiada za kontrolę działania parku maszynowego. Automatyk dba o funkcjonowanie urządzeń i ich prawidłową pracę. Dba o przegląd i systematyczne naprawy oraz wymiany części. Planuje także większe modernizacje na terenie parku maszynowego. Mediana zarobków wynosi około 7650 zł brutto miesięcznie.
Inżynier ds. testów i walidacji
Inżynier do spraw testów i walidacji odpowiada za cały sprzęt i mechanikę na terenie firmy i parku maszynowego. Może on podjąć pracę w firmach odpowiadających za produkcję. Kontroluje systemy, które odpowiadają za produkcję, a także ich naprawę i modernizację, ponieważ mogą szybko się eksploatować. Dzięki jego pracy produkcja może sprawnie działać. Mediana zarobków wynosi około 9630 zł brutto.
Źródło: wynagrodzenia.pl (luty 2023)
*Pamiętaj, że wynagrodzenia mogą się różnić pomiędzy sobą, na co ma wpływ wiele czynników. Wahania w stawkach zależą od wykształcenia, stażu pracy, ukończonych kursów, doświadczenia, wielkości firmy, a nawet miejsca pracy – stawki różnią się w zależności od regionu i miasta.
Studia możesz podjąć na uczelni publicznej: Politechnice Poznańskiej.
W rekrutacji na studia I stopnia na kierunku mechatronika, w roku akademickim 2022/2023, Politechnika Poznańska oferuje 130 miejsc w ramach bezpłatnych studiów stacjonarnych. Ponadto na kandydatów czekają jeszcze miejsca na studiach płatnych na PUT. Cena za pierwszy rok wynosi około 5600 zł.
Uczelnie na których można studiować kierunek mechatronika w Poznaniu:
czytaj dalej uczelnie w Poznaniu
Rekrutacja na poszczególne kierunki studiów odbywa się w oparciu o limit miejsc. Kandydaci przyjmowani są przez uczelnie na podstawie postępowania kwalifikacyjnego, podczas którego tworzona jest lista rankingowa.
Limity miejsc na kierunku mechatronika w Poznaniu:
*Uczelnie publiczne, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2022/2023)
Osoby, które chcą rozpocząć bezpłatną naukę w szkole wyższej, mogą podjąć naukę stacjonarną w uczelni publicznej. Studia w prywatnych uczelniach oraz niestacjonarna nauka w uczelniach publicznych są z kolei płatne.
*Ceny za pierwszy rok studiów (rekrutacja 2022/2023). Szczegółowe informacje odnoszące się do wysokości opłat za studia, płatności ratalnych, opłat rekrutacyjnych, a także ewentualnych promocji i zniżek znajdziesz na stronach internetowych uczelni.
Uczelnie publikują wyniki rekrutacji w wyznaczonym przez siebie terminie. Kandydaci otrzymują dostęp do systemu IRK lub ERK, gdzie udostępniane są informacje dotyczące m.in. liczby punktów zdobytych przez kandydatów w postępowaniu kwalifikacyjnym, a także zajmowanego przez nich miejsca na liście rankingowej.
Terminy wyników rekrutacji na studia 2022 w uczelniach publicznych w Poznaniu:
*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2022/2023)
Dowiedz się więcej wyniki rekrutacji na studia
Zakwalifikowani na studia kandydaci mogą składać dokumenty rekrutacyjne osobiście, bezpośrednio do siedziby wybranej uczelni, a także pośrednio – za pomocą poczty tradycyjnej lub elektronicznej. Preferowana forma dostarczenia plików może różnić się w zależności od indywidualnej decyzji uczelni.
Uczelnie przyjmują dokumenty rekrutacyjne przez kilka dni od ogłoszenia wyników rekrutacji. Kandydaci powinni dostarczyć kompletny zestaw dokumentów w wyznaczonym przez uczelnię terminie. Spóźnienie może zakończyć się dla kandydata skreśleniem z listy osób, które dostały się na studia.
Dowiedz się więcej terminy składania dokumentów na studia
Terminy składania dokumentów na studia 2022 w uczelniach publicznych w Poznaniu:
*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2022/2023)
** Dane dotyczące wymagań, cen, limitów, terminów mają charakter poglądowy i mogą się różnić dla poszczególnych kierunków studiów. Dokładne dane należy sprawdzić na stronach internetowych uczelni.
Uczelnie w Poznaniu - kierunek mechatronika:
Uczelnia | Forma studiów | Poziom studiów | |
---|---|---|---|
Politechnika Poznańska (Wydział Inżynierii Mechanicznej PP) | stacjonarne, niestacjonarne | studia I i II stopnia | więcej |
Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności
Zanim zdecydujesz się na aplikację na studia w Poznaniu na kierunku Mechatronika, powinieneś zapoznać się ze szczegółami dotyczącymi szeroko rozumianego procesu aplikacyjnego, aby oszczędzić sobie niepotrzebnej dawki nieprzyjemnego stresu.
Jeśli uważnie przebrnąłeś przez poprzednie akapity artykułu, wiesz zapewne, jakie przedmioty odgrywają kluczowe znaczenie. Dlatego też warto, abyś przygotowania rozpoczął od odpowiednio wczesnego zgłębienia potrzebnej wiedzy matematycznej i z zakresu innych nauk ścisłych, przystępując następnie do rozszerzonego egzaminu maturalnego.
Znacznie ułatwiony start zapewni kandydatom zdobycie tytułu finalisty lub laureata w ogólnopolskich konkursach i olimpiadach przedmiotowych – otrzymają oni wówczas maksymalny, stuprocentowy wynik z matury bez konieczności podchodzenia do egzaminu, o ile ten nie jest obowiązkowy do zdania matury.
Proces rekrutacji
Pierwszym krokiem, jaki należy wykonać, aby mieć szansę na ujrzenie swojego nazwiska na liście przyjętych na Mechatronikę w Poznaniu, będzie zgłoszenie swojej kandydatury poprzez wypełnienie znajdującego się na stronie internetowej danej uczelni formularza.
Następnie należy nastawić się na dłuższy czas oczekiwań, podczas którego zostaną rozpatrzone wszystkie zgłoszenia, a kandydaci z największą liczbą punktów uzyskanych na egzaminie maturalnym lub dyplomie ukończenia studiów pierwszego stopnia, w przypadku aplikacji na studia magisterskie, będą mieli największe szanse na rozpoczęcie wymarzonego kierunku już w październiku.
Jakich dokumentów będziesz potrzebował
Kiedy już okaże się, że jesteś w gronie szczęśliwców, których nazwiska znalazły się na liście przyjętych na studia na kierunku Mechatronika w Poznaniu, pozostanie ci już tylko skierować swoje kroki do najbliższego fotografa, celem wykonania zdjęć o wymiarach 35X45mm do legitymacji. Wraz z nimi należy dostarczyć w ustalonym terminie oryginał świadectwa maturalnego lub dyplomu ukończenia studiów pierwszego stopnia wraz z kserokopiami.
STUDIA W POZNANIU - ważne informacje
MECHATRONIKA - ważne informacje
studia inżynierskie i techniczne w Poznaniu
Opinie na temat danego kierunku studiów pozwoliły nie jednemu maturzyście i przyszłemu kandydatowi na uniknięcie podejmowania niewłaściwych decyzji życiowych.
Zuzanna, studentka pierwszego roku Mechatroniki w Poznaniu, mówi:
„Od zawsze powtarzano mi, że kierunki ścisłe są głównie dla mężczyzn. Chcąc zaprzeczyć temu krzywdzącemu stereotypowi, postanowiłam aplikować na studia na kierunku Mechatronika. Szczerze mówiąc zrobiłam to trochę na przekór i żeby udowodnić innym, że się mylili, jednak ani przez chwilę nie żałowałam podjętej decyzji. Polecam ten kierunek wszystkim zainteresowanym.”
Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:
Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:
Istotny jest również poziom i zakres kierunków studiów, jakie oferują poznańskie uczelnie, współpraca z sektorem biznesowym, a także rosnąca współpraca i kontakty międzynarodowe.
Sprawdź uczelnie i kierunki studiów w Poznaniu
Popularne
Teraz najważniejsze |
Ciekawe
|
|
gdzie studiować |
|
|