Polski system prawny studia

Polski system prawny studia - kierunek studiów

Chociaż pojęcie systemu wydaje się czymś programowym, definicyjnym i leżącym daleko od rzeczywistości, z systemem prawnym spotykamy się na co dzień. Bywa, że o jego istnieniu przekonujemy się w sposób wyjątkowo dotkliwy: nieznajomość przepisów i norm prawnych potrafi sprowadzić nam na głowę niemałe kłopoty, ale orientację w zawiłościach systemu pozostawiamy specjalistom w dziedzinie. Na tak, a nie inaczej sformułowane prawo lubimy narzekać, uzupełniać je w myślach o domorosłe przepisy – zawsze doskonalsze od istniejących – lub zupełnie podważać konieczność istnienia prawa, ale chyba nikt nie ma wątpliwości co do wpływu, jaki porządek prawny wywiera na nasze życie. Dla osób, które chciałyby zdobyć rozległą wiedzę prawniczą w oparciu o teorię oraz kazusowe metody nauczania, angażujące studentów w rozwiązywanie realnych problemów prawnych specyficznych dla praktyki zawodowej adwokata, prokuratora czy radcy prawnego, powstały studia na kierunku polski system prawny.

Jeśli z łatwością odnajdujesz się w gąszczu norm i przepisów, chcesz zdobyć kompleksową wiedzę prawniczą, ale zależy Ci również, by Twoje wykształcenie miało określony wektor i pozwalało Ci na szybkie odnalezienie się na rynku pracy, jesteś skrupulatny, konsekwentny, z łatwością nawiązujesz kontakty z innymi, uchodząc w towarzystwie za osobę, której warto posłuchać w wielu spornych kwestiach, studia na kierunku polski system prawny mogą się okazać tym, czego szukasz.

Jaką wiedzę zdobędziesz w toku studiów i jakimi umiejętnościami będziesz mógł się pochwalić jako absolwent tego kierunku? Zostaniesz przygotowany do rozumienia, interpretowania i wykorzystywania różnorodnych gałęzi prawa, takich jak prawo konstytucyjne, międzynarodowe prawo publiczne i prywatne, prawo administracyjne, publiczne prawo gospodarcze czy prawo cywilne, rodzinne i prawo pracy. Każde z nich zostanie potraktowane jako oddzielny przedmiot, umożliwiając Ci kompleksowe zapoznanie się z normami i przepisami porządkującymi poszczególne dziedziny rzeczywistości. Poznasz strukturę i sposoby funkcjonowania instytucji i organów Unii Europejskiej oraz ich zaplecze prawne, zgłębisz temat ubezpieczeń społecznych i gospodarczych oraz podstawy prawa podatkowego. Dowiesz się w jaki sposób normy i przepisy prawa porządkują system ochrony środowiska w Polsce, jak dzięki niemu funkcjonują banki, krajowa i międzynarodowa gospodarka oraz handel. Sprawdzisz na czym polega różnica między kryminalistyką i kryminologią, przyjrzysz się etycznym problemom prawa, opanujesz trudną sztukę logiki i argumentacji oraz alternatywnych sposobów rozwiązywania sporów, takich, jak mediacje czy negocjacje. Będziesz przygotowany do tworzenia i obsługi prawniczych baz danych, poznasz poszczególne etapy prowadzenia postępowania administracyjnego i sądowoadministracyjnego, poznasz podstawy socjologii prawa, łaciny i wybrany przez siebie nowożytny język obcy – w mowie i piśmie.

Jakie perspektywy zawodowe otworzą się przed Tobą, kiedy ukończysz studia na kierunku polski system prawny? Sprawdzisz się wszędzie tam, gdzie swoje zastosowanie znajdzie niełatwa do opanowania, hermetyczna i dostępna nie dla każdego wiedza prawnicza, którą ty zdobędziesz w toku studiów w oparciu o teorię i praktykę. Wybór jednej z trzech specjalizacji (publicznoprawna, cywilnoprawna, karnoprawna) umożliwi Ci ponadto zdobycie ściśle ukierunkowanego wykształcenia i szybkie podjęcie zatrudnienia w organach administracji publicznej z włączeniem stanowisk kierowniczych oraz w sektorze korporacyjnym. Będziesz mógł zdecydować się na pracę w firmach, przedsiębiorstwach i organizacjach, które potrzebują stałego doradztwa prawnego, wybrać karierę naukowo-badawczą lub pójść w kierunku własnej działalności w zakresie doradztwa prawnego.

 

Wiedza, którą zdobędziesz, studiując na kierunku polski system prawny?

Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:

 • teoretycznej znajomości, rozumienia, interpretowania i wykorzystywania w praktyce przepisów różnorodnych gałęzi prawa, takich, jak prawo konstytucyjne, międzynarodowe prawo publiczne i prywatne, prawo administracyjne, publiczne prawo gospodarcze czy prawo cywilne, rodzinne i prawo pracy
 • struktury i sposobów funkcjonowania instytucji i organów Unii Europejskiej
 • przepisów i norm prawnych regulujących funkcjonowanie rynku ubezpieczeń społecznych i gospodarczych
 • prawa podatkowego
 • norm i przepisów porządkujących system ochrony środowiska w Polsce i na świecie
 • prawnego zaplecza funkcjonowania banków, krajowej i międzynarodowej gospodarki i handlu
 • podstaw kryminalistyki i kryminologii
 • etycznych problemów prawa
 • logiki, argumentacji oraz alternatywnych metod rozwiązywania sporów, takich jak negocjacje czy mediacje
 • tworzenia i obsługi baz danych przydatnych w pracy prawnika
 • etapów prowadzenia postępowania administracyjnego i sądowoadministracyjnego
 • podstaw socjologii prawa
 • podstaw łaciny i kultury antycznej
 • znajomości wybranego języka obcego w mowie i piśmie

 

Jaka praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku polski system prawny?

Absolwent kierunku polski system prawny znajdzie zatrudnienie w/jako:

 • organach administracji publicznej
 • krajowych i międzynarodowych korporacjach
 • firmach, organizacjach i przedsiębiorstwach potrzebujących stałego wsparcia i doradztwa prawnego

 

Jakie przedmioty zdawać na maturze ?

Przy rekrutacji na kierunek polski system prawny na większości uczelni brane są pod uwagę następujące przedmioty: podstawą kwalifikacji na studia II stopnia na kierunku Polski system prawny jest dyplom ukończenia studiów I stopnia.

GDZIE STUDIOWAĆ KIERUNEK POLSKI SYSTEM PRAWNY

Województwo
Miejscowość
Typ studiów
Tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
  typ studiów
  tryb studiów

  Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

  grupa kierunku

   Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

   Nie znaleziono żadnej uczelni

   Zobacz inne kierunki Prawnicze

   Typ studiów
   Województwo
   SORTOWANIE:

   MIASTA, KTÓRE OFERUJĄ STUDIA NA KIERUNKU POLSKI SYSTEM PRAWNY

   Komentarze (0)