Administracja publiczna
Lublin
POKAŻ
Specjalności na kierunku administracja - studia online
Specjalności na kierunku administracja
Ścieżki kształcenia na kierunku administracja i polityka publiczna
Specjalności na kierunku administracja
Specjalności na kierunku administracja publiczna w systemie bezpieczeństwa narodowego
Specjalności na kierunku administracja
Studia na kierunku administracja publiczna to studia licencjackie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata lub magistra).
Studia na kierunku administracja publiczna | |
---|---|
Rok akademicki | 2024/2025 |
Forma studiów | stacjonarne, niestacjonarne |
Poziom studiów | studia I i II stopnia |
Czas trwania | 3 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia) |
Terminy rekrutacji
Rekrutacja na uczelnie, które prowadzą studia na kierunku administracja publiczna rozpocznie się 2 stycznia 2024 r. i potrwa do 31 grudnia 2024 r. | administracja publiczna - terminy rekrutacji >
Uczelnie
Studia na kierunku administracja publiczna możesz podjąć na 1 uczelni publicznej oraz 1 niepublicznej (prywatnej) szkole wyższej w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym | administracja publiczna - uczelnie >
Opis kierunku
Administracja publiczna to jeden z kierunków, który pozwala znacząco ukonkretnić wiedzę i umiejętności związane z administracją. Studenci w trakcie studiów otrzymują nie tylko wykształcenie prawnicze, lecz również uczą się, jak pozyskaną wiedzę wykorzystywać w praktyce podczas pisania różnorodnych wniosków lub jak liczyć terminy ważne w postępowaniu administracyjnym.
Specjalności
Współczesne studia z administracji publicznej charakteryzują się tym, że bardzo często studenci tego kierunku otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia.
Popularne specjalności na kierunku administracja publiczna: administracja podatkowa, administracja rządowa, administracja samorządowa, pracownik cywilny w służbach mundurowych, zarządzanie w administracji publicznej.
W procesie rekrutacji na studia 2024/2025 na kierunku administracja publiczna najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: geografia, historia, język obcy, język polski, wiedza o społeczeństwie, matematyka.
*Wymagania mogą się różnić w zależności od uczelni oraz trybu studiów (szczegółowe wymagania w dziale poniżej).
Praca po studiach
Po zakończeniu swojej przygody z tym kierunkiem można liczyć na zatrudnienie w instytucjach takich jak urzędy czy organy administracji rządowej i samorządowej. Absolwenci administracji publicznej mogą ubiegać się o pracę w różnorodnych instytucjach związanych z wymiarem sprawiedliwości lub też w organizacjach pożytku publicznego.
Najczęściej wymagane przedmioty maturalne w procesie rekrutacyjnym na studia na kierunku administracja publiczna :
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.
szczegółowe wymagania na uczelniach
Terminy rekrutacji
Czas trwania
Przedmioty maturalne
Limity
Progi
Ceny
Program studiów i przedmioty
Przykładowe przedmioty w programie studiów na kierunku administracja publiczna: język urzędowy w administracji, instytucje prawa administracyjnego, finanse publiczne, legislacja administracyjna, publiczne prawo bankowe.
Sam kierunek administracji oferuje mnóstwo specjalności w tym administrację gospodarczą, integrację europejską, ubezpieczenia gospodarcze, doradztwo podatkowe, resocjalizację, zarządzanie zasobami ludzkimi i wiele, wiele innych.
Jeśli zdecydujesz się aplikować na te studia, możesz być pewien, że zostanie Ci dostarczona szeroka i kompletna wiedza o instytucjach i źródłach praw Unii Europejskiej, jak działa postępowanie egzekucyjne w administracji, jak skutecznie używać technik negocjacji i mediacji w administracji, a prawa i obowiązki obywatela nie będą Ci obce.
Jako student administracji publicznej możesz się spodziewać w swoim planie zajęć takich przedmiotów jak podstawy prawoznawstwa, historia administracji, nauka o administracji, prawo administracyjne, makro- i mikroekonomia, publiczne prawo gospodarcze, prawo cywilne z umowami w administracji, zamówienia publiczne, legislacja administracyjna, statystyka z demografią, ustrój samorządu terytorialnego, prawo karne i prawo wykroczeń oraz inne tym podobne.
Dzięki treściom zawartym w wykładach z tych i innych przedmiotów będziesz specjalistą posiadającym oczekiwane kompetencje i wiedzę o tym choćby, jak postępować przed sądami administracyjnymi czy jak działają i współdziałają podmioty administracji samorządowej i publicznej.
W programie studiów na kierunku administracja publiczna znajdziesz takie przedmioty jak np.:
Kierunek administracja publiczna można realizować zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. Pierwsza opcja będzie idealnym wyborem dla osób ambitnych, które chcą w pełni poświęcić się nauce. Jeżeli natomiast zależy Ci na połączeniu innych aktywności, na przykład pracy zawodowej, ze zdobywaniem wykształcenia, to zdecyduj się na studia zaoczne.
Studia prawnicze charakteryzują się ciekawym i dopasowanym do realiów współczesnego świata, programem nauczania. Kierunek administracja publiczna nie stanowi w tym przypadku wyjątku. Wszyscy studenci będą mieli okazję zdobyć specjalistyczną wiedzę z zakresu nauk prawnych i społecznych, ekonomii, zarządzania i innych dziedzin bezpośrednio związanych z administracją.
Ponadto, wykształcisz cenne umiejętności praktyczne, które z powodzeniem wykorzystasz w przyszłej pracy zawodowej. W trakcie licznych warsztatów nauczysz się skutecznych technik zarządzania, tworzenia wniosków administracyjnych, profesjonalnych wystąpień publicznych oraz prowadzenia rozmów z klientami.
Program kształcenia zakłada także realizacje obieralnych modułów specjalizacyjnych, dzięki którym rozwiniesz swoje kwalifikacje i zainteresowania naukowe. Aktualną ofertę specjalności znajdziesz na oficjalnych stronach internetowych wybranych uczelni.
Praktyczny wymiar studiów i wdrażanie nowoczesnych rozwiązań dydaktycznych, takich jak wizyty studyjne, gry symulacyjne, wymiany i praktyki studenckie, sprawi że studenci zyskają cenne doświadczenie i przygotowanie zawodowe.
Studia na kierunku administracja publiczna możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedziałku do piątku w siedzibie uczelni.
Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.
Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.
Jeśli chciałbyś związać swoją przyszłość zawodową z administracją publiczną, musisz być osobą, która odznacza się dobrą organizacją, punktualnością i skrupulatnością oraz cierpliwością.
Predyspozycje kandydata na studia na kierunku administracja:
Popularne uczelnie na których można studiować kierunek administracja publiczna:
Studia na kierunku administracja publiczna trwają 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia).
Na realizacje kierunku administracja publiczna w ramach studiów pierwszego stopnia będziesz musiał poświęcić trzy lata, czyli sześć semestrów. Po upływie tego czasu i obronie pracy dyplomowej uzyskasz tytuł licencjata, który umożliwi Ci kontynuowanie nauki na studiach magisterskich lub rozpoczęcie kariery zawodowej.
Praca po studiach
Czym jest administracja publiczna? Określenie brzmi bardzo znajomo i przywodzi na myśl pracę biurową. Według definicji “administracja” to działalność organizatorska realizowana przy pomocy aparatu urzędniczego, a jej zakres to sprawy o charakterze publicznym oraz jest ona regulowana przez ogólne normy prawne.
Zatem, zgadza się. Studia na kierunku administracja publiczna przygotują studenta do pracy w samorządach terytorialnych, organach zarządzania państwem, przeróżnych urzędach oraz biurach.
Sprawdź w jakiej formie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:
Sprawdź na jakim poziomie znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:
Miasta, które oferują studia na kierunku Administracja publiczna
Teraz najważniejsze |
Ciekawe
|
|
gdzie studiować |
|
|
Nadchodzące wydarzenia
Jeśli interesują Cie studia podyplomowe, to polecam WSKZ. Ja prócz administracji, ukończyłam dwa inne kierunku na tej Uczelni i szczerze polecam :)
Bardzo chciałabym studiować administracje publiczną, ale sama nie wiem którą uczelnię wybrać. Czy ktoś mógłby doradzić? :)
Bezuzteczny kierunek, dobrej pracy bez znajomosci nie znajdziesz, ja musialem sie przekwalifikowac.
ciekawy artykuł