1. Tryb i typ studiów
Prawo finansowe i skarbowość to kierunek, który obecni można realizować jedynie w trybie niestacjonarnym. W praktyce oznacza to, że zajęcia odbywają się w wybrane weekendy semestru. Z tego względu jest to idealna opcja dla osób, którym zależy na połączeniu nauki z innymi aktywnościami, na przykład z pracą zawodową. Jeżeli zdecydujesz się na studia niestacjonarne będziesz musiał pamiętać o konieczności opłacenia czesnego, którego wysokość jest ustalana przez władze uczelni.
Studia na kierunku Prawo finansowe i skarbowość możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedziałku do piątku w siedzibie uczelni.
Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.
Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.
2. Program studiów i przedmioty
Tematyka zajęć na kierunku prawo finansowe i skarbowość będzie oscylować głównie wokół nauk ekonomicznych, finansowych, prawniczych, administracyjnych i społecznych. Studenci będą mieli okazję zdobyć specjalistyczną wiedzę na temat prawa podatkowego i bankowego i ich zastosowania w praktyce.
Co więcej, zaznajomisz się z takimi zagadnieniami jak: administracja finansowa, rachunkowość i sprawozdawczość finansowa czy kontrola podatkowa i skarbowa. Jako student wykształcisz także cenne umiejętności praktyczne i nauczysz się prawidłowej interpretacji i analizy norm prawa finansowego oraz prognozowania zmian w nim zachodzących.
Program studiów zakłada także realizacje lektoratu z wybranego języka obcego, na którym opanujesz podstawy gramatyki i komunikacji, a także poznasz specjalistyczną terminologię prawniczą, co z pewnością zwiększy twoje szanse na karierę międzynarodową.
3. Dla kogo ten kierunek
Prawnik, który doskonale rozumie biznes, finansista ze smykałką do kodeksów, przepisów i norm prawnych, urodzony doradca i menadżer spełniający się w dziedzinie prawa, ekonomii i/lub finansów – bez względu na to, które zdanie najlepiej opisuje specyfikę Twojego wymarzonego zawodu, do każdego z nich jesteś w stanie przygotować się merytorycznie wybierając studia na kierunku prawo finansowe i skarbowość.
Jeśli do tej pory nie zastanawiałeś się nad korzyściami płynącymi z interdyscyplinarnego wykształcenia, czas nadrobić stracony czas – współczesny rynek pracy nie znosi bowiem próżni a absolwenci z niesprecyzowanymi planami zawodowymi tracą okazję na szybki start w dziedzinie, którą chcą się zajmować.
Pogranicze prawa i finansów, ze szczególnym uwzględnieniem usług podatkowych, bankowych i ubezpieczeniowych, to chłonna przestrzeń, która wciąż potrzebuje interdyscyplinarnych specjalistów, gotowych, by w swojej praktyce zawodowej łączyć wiedzę i umiejętności zdobywane zazwyczaj przez adeptów kilku różnych kierunków.
Studia na kierunku prawo finansowe i skarbowość to znakomita okazja do sprawdzenia się w kilku dziedzinach, szczególnie, jeśli czujesz, że Twoje pasje rozkładają się po równo na każdą z nich a dokonanie jednoznacznego wyboru mocno ograniczałoby Cię już na starcie edukacyjnej i zawodowej drogi.
Jeżeli zależy Ci na zdobyciu prawniczego wykształcenia, ale kodeksową i normatywną wiedzę chciałbyś przyłożyć do rzeczywistości, szczególnie jeśli mowa o rzeczywistości związanej z rynkiem finansów, masz analityczny umysł, ale potrafisz otworzyć go w rozmowie z drugą osobą, wchodząc w rolę doradcy prawno-ekonomicznego, przywódcy zespołu lub partnera w biznesie, studia na kierunku prawo finansowe i skarbowość mogą się okazać tym, czego szukasz.
4. Gdzie studiować Prawo finansowe i skarbowość
Jakie uczelnie w Polsce oferują kierunek Prawo finansowe i skarbowość: