Prawo europejskie

Prawo europejskie

Studia na kierunku prawo europejskie możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie stacjonarnym (dziennym)

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Województwo
Miejscowość
Status uczelni
Typ uczelni
Więcej filtrów
Poziom studiów
Forma studiów
Czas trwania
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Prawo europejskie stopień: (I)  (II), czas trwania: 3 lata • 2 lata
forma: stacjonarne

Prawo europejskie studia - kierunek studiów

Studia na kierunku Prawo europejskie to studia licencjackie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata lub magistra).

Studia na kierunku prawo europejskie
Rok akademicki 2024/2025
Forma studiów stacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania 3 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia)

Uczelnie

Studia na kierunku prawo europejskie możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie stacjonarnym (dziennym) | prawo europejskie - uczelnie >

Wymagania

W procesie rekrutacji na studia 2024/2025 na kierunku prawo europejskie najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: język angielski, historia, język francuski, język niemiecki, język polski, wiedza o społeczeństwie, matematyka.

*Wymagania mogą się różnić w zależności od uczelni oraz trybu studiów (szczegółowe wymagania w dziale poniżej).

Jakie przedmioty zdawać na maturze?

Najczęściej wymagane przedmioty maturalne w procesie rekrutacyjnym na studia na kierunku prawo europejskie:

  • historia,
  • język angielski,
  • język francuski,
  • język niemiecki,
  • język polski,
  • matematyka,
  • wiedza o społeczeństwie.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Prawo europejskie - zasady rekrutacji

  • Terminy rekrutacji

  • Czas trwania

  • Przedmioty maturalne

  • Limity

  • Progi

Wiedza, którą zdobędziesz, studiując prawo europejskie

Program studiów i przedmioty
Czego nauczysz się w ramach studiów na kierunku prawo europejskie? Studia kształcą w zakresie nauk prawnych oraz politycznych wzbogaconych o terminologię z dziedziny nauk społecznych. Co więcej, obce nie będą Ci uwarunkowania integracji prawnej, politycznej oraz ekonomicznej Europy.
Zdobędziesz także wiedzę z dziedziny genezy i zasad funkcjonowania Unii Europejskiej. Dzięki tej wiedzy będziesz w stanie interpretować zjawiska i procesy społeczne w różnych aspektach: prawnych, politycznych, kulturowych oraz ekonomicznych.
Oprócz wiedzy teoretycznej przewidziane są także zajęcia, na których będziesz mógł poprawić swoje umiejętności komunikacyjne poprzez przygotowanie prezentacji czy wystąpień. Takie połączenie powinno zapewnić Ci ciekawą pracę w zawodzie.
 
Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:
  • nauk prawnych oraz politycznych, terminologii używanej w naukach społecznych, ze szczególnym uwzględnieniem prawa oraz polityki,
  • strukturach oraz instytucjach Unii Europejskiej,
  • zasadach stanowienia oraz stosowania prawa, systemu prawa polskiego, europejskiego oraz międzynarodowego,
  • pozyskiwania danych, właściwe dla nauk prawnych i innych nauk społecznych, pozwalające opisywać struktury i instytucje społeczne oraz procesy zachodzące w Europie,
  • języka obcego na poziomie biegłości B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy oraz umiejętności posługiwania się specjalistycznym językiem angielskim z zakresu kierunku kształcenia.

Jak wyglądają studia na kierunku prawo europejskie?

 

1. Tryb i typ studiów

Kierunek prawo europejskie dostępny jest zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. Pierwsza opcja będzie idealnym wyborem dla osób, które mogą pozwolić sobie na codzienne uczestnictwo w zajęciach akademickich. Jeżeli natomiast zależy Ci na połączeniu nauki z praca zawodową, to aplikuj na studia niestacjonarne. W tym przypadku zjazdy odbywają się w wybrane weekendy semestru.

 

Studia na kierunku Prawo europejskie możemy podzielić na:

1. Poziom:

 

2. Forma:

 

2. Program studiów i przedmioty

Program nauczania na kierunku prawo europejskie obejmuje treści z pogranicza nauk społecznych, prawniczych, administracyjnych, politycznych, a nawet historycznych. Studenci zdobywają specjalistyczną wiedzę na temat prawa i polityki Unii Europejskiej.

W siatce zajęć przewidziano wiele interesujących przedmiotów, takich jak: unijne i krajowe prawo pracy, zagrożenia współczesnej demokracji, europejskie prawo prywatne, czy prawo patentowe.

Jako student będziesz miał okazję poznać różnorodne dziedziny prawa i nauczyć się stosowania ich przepisów i regulacji w praktyce.

Ponadto, wykształcisz cenną umiejętność analizowania procesów i zjawisk społecznych, a także rozwiniesz swoje kwalifikacje z obszaru zarządzania i organizacji pracy, dzięki czemu zwiększysz swoje szanse na objęcie stanowisk kierowniczych i menedżerskich.

Co więcej, wszyscy studenci opanują dwa wybrane języki obce, których znajomość jest niezwykle istotna w pracy na arenie międzynarodowej.

 

3. Dla kogo ten kierunek

Prawo europejskie to niezwykle istotne pojęcia w zakresie integracji międzynarodowej w Europie. Można je określić jak zbiór najważniejszych zagadnień dotyczących nauk prawnych, ale także nauk społecznych z szeroką perspektywą historyczną, polityczną, społeczną oraz kulturową.

Jeżeli zatem chciałbyś studiować prawo, ale szukasz czego o bardziej zawężonym aspekcie to prawo europejskie może być świetnym początkiem Twojej przyszłej kariery zawodowej!

 

4. Gdzie studiować Prawo europejskie

Popularne uczelnie na których można studiować kierunek Prawo europejskie:

 

Ile trwają studia?

Studia na kierunku Prawo europejskie trwają 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia).

Kierunek prawo europejskie można realizować na studiach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwsza opcja będzie idealnym wyborem dla absolwentów szkół średnich, którym zależy na zdobyciu wyższego wykształcenia. W tym przypadku studia trwają trzy lata, czyli sześć semestrów i kończą się egzaminem dyplomowym, po którym uzyskasz tytuł licencjata. Jeżeli natomiast zdecydujesz się na studia magisterskie, na naukę będziesz musiał poświęcić dwa lata, czyli cztery semestry. Po ich ukończeniu będziesz mógł się pochwalić tytułem magistra, który otworzy przed tobą wiele zawodowych drzwi.

Jaka praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku prawo europejskie

Praca po studiach
Gdzie znajdziesz zatrudnienie jako absolwent kierunku prawo europejskie? Studia przygotują Cie do pracy w administracji państwowej, instytucjach i organizacjach krajowych i międzynarodowych, ale także w organach Unii Europejskiej czy podmiotach z nią współpracujących.
Co więcej, pracę będziesz mógł podjąć w placówkach kulturalnych, wydawnictwach i środkach masowego przekazu. Jeżeli zatem widzisz siebie w jednej z powyższych profesji to prawa europejskie może być świetnym kierunkiem dla Ciebie!
 
Absolwent kierunku prawo europejskie znajdzie zatrudnienie w/jako:
  • pracownik w instytucjach i organizacjach krajowych i międzynarodowych,
  • pracownik w administracji państwowej,
  • pracownik instytucji Unii Europejskiej,
  • pracownik w szeroko pojętych mediach,
  • pracownik w placówkach kulturalnych.

Poziom i forma studiów

Sprawdź w jakiej formie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

Prawo europejskie studia stacjonarne

Sprawdź na jakim poziomie znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

Prawo europejskie studia I stopnia

Prawo europejskie studia II stopnia

Zobacz inne kierunki prawnicze i administracja

Filtrowanie
Województwo
Poziom studiów

Zobacz inne kierunki prawnicze i administracja - podyplomowe

Filtrowanie
Województwo
Poziom studiów

W jakich firmach możesz pracować po kierunku prawo europejskie

Miasta, które oferują studia na kierunku Prawo europejskie

Teraz najważniejsze

matura 2024

zmiany na maturze 2024

arkusze maturalne

wyniki matur 2023

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia

  • ul. Pigonia 1, Rzeszów https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJM5haPPj6PEcRAXpvuNl9L0M https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/d0984-uniwersytet-rzeszowski.jpg Uniwersytet Rzeszowski
  • Budynek Główny AWF w Krakowie Akademia Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie
  • ul. Kopernika 26, Kraków https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=akademia%20ignatianum https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/0b0ba-akademia-ignatianum.jpg Uniwersytet Ignatianum w Krakowie
  • ul. Rakowicka 27, 31-510 Kraków https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJoTuW7B5bFkcRCmmIk7KFjxI https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/6ee41-ue-krakow-studia.jpg Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
  • Łódź https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/c8c81-akademia-sztuk-pieknych-w-L.jpg Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi
  • Dzień Otwarty https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJs1jZtnxZFkcRIL31oU9pRng https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/d5c56-ur-krakow.jpg Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie

Komentarze (3)

Przyszła studentka odpowiedz pokaż odpowiedzi (2)

Hej, zastanawiam się nad studiami na kierunku prawo europejskie. Widziałam sporo negatywnych opinii na jego temat. Mnie interesowałyby głównie dlatego, że nigdzie nie mogę znaleźć kierunku administracji europejskiej, który nie byłby płatny... Na samo prawo mnie nie ciągnie, zastanawiam się jednak na tym europejskim, zwłaszcza, że nigdzie nie widziałam czegoś podobnego. Chciałabym wiedzieć, czy ktoś ma podobny dylemat bądź czy studiował/studiuje właśnie to i może wypowiedzieć się, czy warto lub czy jednak jest to kierunek zrobiony trochę "na siłę" i już lepiej szukać czegoś innego.

Studenka PE W odpowiedzi do: Przyszła studentka odpowiedz

Hej, studiowałam prawo europejskie i chętnie odpowiem na Twoje pytania :) 

Lena W odpowiedzi do: Studenka PE odpowiedz

Hej mam kilka pytań Czy twoim zdaniem opłaca się studiować Prawo europejskie i czy rzeczywiście przygotowuje ono do pracy w powyższych instytucjach?