1. Typ i tryb studiów
Zarządzanie kryzysowe w środowisku jest kierunkiem niszowym, dość rzadko spotykanym w ofertach dydaktycznych. Nie zmienia to faktu, że osoby wybierające ten kierunek otrzymują wybór w jakiej formie mogą zdobywać wiedzę. Zarządzanie kryzysowe w środowisku prowadzone jest zazwyczaj zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym.
Studia na kierunku Zarządzanie kryzysowe w środowisku możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedziałku do piątku w siedzibie uczelni.
Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.
Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.
2. Program studiów i przedmioty
Przykładowe przedmioty w programie studiów na kierunku zarządzanie kryzysowe w środowisku: zarządzanie kryzysowe, systemy infrastruktury krytycznej, problemy społeczno-ekonomiczne, podstawy prawne zarządzania kryzysowego, zarządzanie ryzykiem.
Program studiów kierunku Zarządzanie kryzysowe w środowisku jest dość obszerny. Zawiera on między innymi takie zagadnienia jak:
-
kartografia i topografia,
-
hydrologia,
-
geografia fizyczna,
-
geodezja.
Ponadto, kształcenie obejmuje przedmioty związane z marketingiem, finansami, mechaniką techniczną, czy organizacją monitoringu środowiska. Zarządzanie kryzysowe w omawianym przypadku bardziej odnosi się do sił przyrody, niż do obszaru organizacji, czy przedsiębiorstwa, zatem dlatego jest kierunkiem wyróżniającym się spośród gałęzi zarządzania.
3. Nabywane umiejętności
Zarządzanie kryzysowe w środowisku to propozycja dla tych, których interesują przede wszystkim dwie dyscypliny: zarządzanie i geografia. Jako, że kluczowym zagadnieniem studiów jest środowisko, to zarządzanie w jego zakresie ma postać specyficzną.
Studia na kierunku Zarządzanie kryzysowe w środowisku kształcą przyszłych specjalistów w zakresie analizowania czynników meteorologicznych i hydrologicznych, oceny ich wpływu na komfort życia ludności oraz podejmowania skutecznych decyzji w razie wystąpienia zdarzeń niekorzystnych lub kryzysowych.
Studia mają charakter interdyscyplinarny i oprócz wspomnianych dyscyplin, obejmują także zagadnienia związane z nauki społecznymi i technicznymi.
4. Dla kogo ten kierunek
W dzisiejszych czasach środowisko naturalne jest zagrożone przez liczne zachowania człowieka, które źle wpływają na cały ekosystem. Jednak na szczęście coraz większą popularnością cieszy się myśl ekologiczna oraz działania związane z ochroną środowiska, co może mieć realne odzwierciedlenie w poprawie stanu otaczającego świata.
Pomimo zmiany wzorców postępowania oraz skupienia się na przyrodzie, nigdy nie będziemy mieć władzy nad naturą i jej ogromną, często niszczycielską siłą.
Można zaobserwować to na przykładzie huraganów, powodzi czy burz, które co roku są przyczyną zniszczonych obiektów, uszkodzeń zdrowia, a nawet śmierci wielu ludzi. W obliczu takich tragedii i nieprzewidywalności sił natury wzrasta zapotrzebowanie na specjalistów, którzy zawodowo zajmowaliby się zapobieganiem katastrofom naturalnym oraz łagodzeniem ich skutków.
Jako odpowiedź na tego typu potrzeby powstał niezwykle innowacyjny i perspektywiczny kierunek, zarządzanie kryzysowe w środowisku, którego program skierowany jest do wszystkich osób zainteresowanych ochroną środowiska i chcących związać z tym swoją zawodową przyszłość.