Kierunek advanced mediator jest prowadzony w trybie niestacjonarnym. Zajęcia prowadzone są przez wykwalifikowaną kadrę, która może się składać z praktykujących mediatorów, prawników, psychologów czy terapeutów. Początkujący mediatorzy mogą być także nadzorowani i wspomagani przez doświadczonego superwizora.
Studia są mocno nastawione na rozwijanie umiejętności praktycznych mediatorów, ale w programie mogą się także znaleźć informacje na temat regulacji prawnych i psychologicznych aspektów mediacji. Wykładowcy dbają także o samorozwój studentów i zachęcają ich do samodzielnego poszerzania wiedzy.
1. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku advanced mediator możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
2. Zdobywana wiedza i umiejętności
W programie studiów kierunku advanced mediator mogą się znaleźć różnorodne przedmioty, przygotowujące do pracy w roli mediatora. Studenci zdobywają podstawową wiedzę prawniczą m.in. z prawa rodzinnego, gospodarczego czy cywilnego i uczą się współpracować z pełnomocnikami prawnymi. Wykładowcy mogą także poruszyć zagadnienia z zakresu psychologii np. podejmowania decyzji czy motywacji. Zajęcia mogą przygotować do prowadzenia zarówno spraw gospodarczych, jak i rodzinnych, w czym mogą pomóc informacje o rozwoju dzieci i rodziny. Studenci zdobywają także umiejętności pisania ugody w sprawach, w których prowadzą mediacje.
Przedmioty, które mogą zostać umieszczone w programie kierunku advanced mediator, to m.in.:
-
Psychologia podejmowania decyzji
-
Superwizja pracy mediatora
-
Techniki mediacji transformatywnej
-
Mediacja sporów gospodarczych wysokiej wartości - model „propozycji mediatora”
-
Personal branding w budowaniu praktyki mediatora
W trakcie studiów dużą uwagę przywiązuje się do wzbogacenia warsztatu, poprzez ćwiczenie technik mediacyjnych. Studenci mogą także uczestniczyć w zajęciach pomagających im zbudować własną markę i praktykę mediacyjną. Poznają także metody i ćwiczą pozostawanie neutralnym i bezstronnym w procesach mediacyjnych. Mogą się także przekonać jak zrobić autodiagnozę swojego stylu myślenia i pracy czy systemu wartości.