W programie dydaktycznym uwzględniono także zagadnienia związane z identyfikacją obszarów i sektorów szczególnie narażonych na skutki zmian klimatycznych, oceną ryzyka z nimi związanych oraz wrażliwością społeczną, ekonomiczną czy ekologiczną na te zmiany.
Uczestnicy uczą się także opracowywania strategii, planów i polityk adaptacyjnych na różnych poziomach. Zapoznają się z opracowywaniem rozwiązań adaptacyjnych, które uwzględniają zasady zrównoważonego rozwoju, w tym aspekty społeczne, ekologiczne i ekonomiczne.
1. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku adaptacja zmian klimatu możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
2. Zdobywana wiedza i umiejętności
Kierunki studiów związane z ekologią zwykle skupiają się na tym, aby przekazać studentom umiejętności, dzięki którym będą skutecznie radzić sobie z wyzwaniami związanymi ze zmianami klimatycznymi. Nie inaczej jest w przypadku studiów na kierunku adaptacja zmian klimatu.
Absolwenci mają wiedzę na temat przyczyn, mechanizmów i skutków zmian klimatycznych dla środowiska naturalnego, społeczeństwa i gospodarki. Potrafią identyfikować obszary i sektory narażone na skutki zmian klimatycznych oraz oceny ryzyka i wrażliwości społeczności na te zmiany.
Samodzielnie zarządzają projektami adaptacyjnymi, planują działania, alokują zasoby oraz monitorują i oceniają efektywność działań adaptacyjnych. Wykorzystują nowoczesne technologie, narzędzia informatyczne i innowacyjne rozwiązania techniczne do adaptacji do zmian klimatycznych.