Nauki o polityce

Nauki o polityce

Dodaj do ulubionych

Nauki o polityce studia – kierunek studiów

 

Dla kogo ten kierunek

Studia na kierunku nauki o polityce
Rok akademicki 2023/2024
Forma studiów stacjonarne
Poziom studiów studia I stopnia
Czas trwania 3 lata (studia I stopnia)

Uczelnie

Studia na kierunku lub specjalności nauki o polityce możesz podjąć na w trybie stacjonarnym (dziennym) | nauki o polityce - uczelnie >

Czy wiesz, że pierwsze rozważania teoretyczne na temat polityki odbywały się już w czasach prehistorycznych w starożytnej Grecji? Tam właśnie Demokryt z Abdery opowiedział się za rządami, których ówczesna forma najbardziej przypominała dzisiejszą demokrację, dominującą znaczną część świata. Zgodnie z myślą Platona, władza powinna dążyć do stworzenia swoistej utopii, państwa idealnego, w którym panuje harmonia i sprawiedliwość. Historia pokazała, że tak idealistyczne myślenie może mieć miejsce wyłącznie w wyobraźni i marzeniach, a z rzeczywistością należy konfrontować bardziej rozsądne rozważania polityczne. Dla najbardziej zainteresowanych działalnością związaną ze sprawowaniem władzy politycznej oraz szeregiem zagadnień z tego szerokiego obszaru powstały studia na kierunku nauki o polityce. Chciałbyś się piąć na sam szczyt politycznej kariery? Marzy ci się wywieranie realnego wpływu na społeczeństwo? Będziesz w stanie mądrze sprawować władzę wyzbywając się niemoralnych pokus wynikających z poczucia wyższości nad większością ludzi? Twoja wrodzona charyzma pociąga za sobą tłumy sprzymierzeńców? Jeśli odpowiedziałeś twierdząco na przynajmniej kilka pytań, to studia na kierunku nauki o polityce mogą okazać się strzałem w dziesiątkę!

 

Program studiów i przedmioty

Jaką wiedzę i umiejętności wyniesiesz ze studiów na kierunku nauki o polityce? Przede wszystkim poznasz w sposób szczegółowy mechanizmy działania wszystkich partii politycznych, ich założenia i program wyborczy, co pozwoli ci zająć stanowisko przychylne wobec danego ugrupowania politycznego. Zrozumiesz w jaki sposób przemiany gospodarcze i kluczowe wydarzenia historyczne wpłynęły na obecne ukształtowanie przekonań Polaków oraz w jaki sposób zmieniały się programy polityczne wybranych partii na przestrzeni lat. Studia nauczą cię również wykonywania opisu oraz analizy sytuacji politycznych, rozpoznawania typów systemów politycznych oraz wyposażą cię w niezbędne do przekonujących wystąpień publicznych kompetencje interpersonalne – staniesz się niezwykle charyzmatycznym mówcą potrafiącym uargumentować każde, nawet najbardziej kontrowersyjne stanowisko.

 

Praca po studiach

Gdzie będziesz mógł podjąć pracę po ukończeniu studiów na kierunku nauki o polityce? Wszędzie tam, gdzie podejmowane na drodze negocjacji, zgodnie z systemem rządów i formą sprawowania władzy, decyzje będą miały wielki wpływ na życie społeczeństwa, funkcjonowanie państwowej gospodarki lub program w obrębie konkretnej partii politycznej. Z otwartymi ramionami przyjmą cię jednostki administracji rządowej i samorządowej oraz instytucje i organizacje międzynarodowe, a także konkretne partie polityczne, których członkiem chciałbyś zostać. W zależności od stopnia rozwoju twojej kariery politycznej, będziesz mógł pełnić role urzędnicze, a nawet objąć stanowisko prezydenta miasta bądź kraju.

Co zdawać na maturze?

Żeby dostać się na studia na kierunku nauki o polityce, w procesie rekrutacji na większości uczelni brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne: język obcy nowożytny, język polski, historia, WOS, wiedza o kulturze.

szczegółowe wymagania na uczelniach

GDZIE STUDIOWAĆ KIERUNEK NAUKI O POLITYCE

Województwo
Miejscowość
Poziom studiów
Forma studiów

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Akademia Ignatianum w Krakowie

Akademia Ignatianum w Krakowie

Nauki o polityce stopień: (I), czas trwania: 3 lata
tryb: stacjonarne

Ścieżki kształcenia na kierunku nauki o polityce

Nauki o polityce - zasady rekrutacji

 • Terminy rekrutacji

 • Czas trwania

 • Przedmioty maturalne

 • Limity

 • Progi

Poziom i forma studiów

Sprawdź w jakiej formie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

Nauki o polityce studia stacjonarne

Sprawdź na jakim poziomie znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

Nauki o polityce studia I stopnia

CZĘSTO WYBIERANE

Miasto
SORTOWANIE:

Specjalności / ścieżki kształcenia na kierunku nauki o polityce

Forma studiów
Poziom studiów
Miasto
Województwo
SORTOWANIE:

Wiedza, którą zdobędziesz, studiując nauki o polityce

Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:

 • historycznych uwarunkowań oraz współczesnych mechanizmów działania systemów politycznych
 • podstawowych pojęć przedstawiających państwo i prawo
 • wykonywania opisu oraz analizy sytuacji politycznych
 • typów systemów politycznych

Jak wyglądają studia na kierunku nauki o polityce?

 

1. Typ i tryb studiów

Kierunek nauki o polityce można realizować zarówno w trybie stacjonarnym, jak i zaocznym. W przypadku pierwszej opcji zajęcia będą odbywać się od poniedziałku do piątku, co będzie dobrym rozwiązaniem dla osób, które mogą sobie pozwolić na pełne poświęcenie się nauce i zdobywaniu wykształcenia. Jeżeli natomiast zależy Ci na większej swobodzie studiowania to wybierz studia niestacjonarne, na których zajęcia odbywają się w wybrane weekendy semestru.

Tematyka zajęć na powyższych studiach będzie oscylować wokół nauk politycznych.

 

2. Program studiów i przedmioty

Osoby, które aplikują na kierunek nauki o polityce zdobędą wszechstronną wiedzę z zakresu nauk politycznych, gospodarczych, społecznych oraz administracyjnych. W planie zajęć znajdzie się wiele ciekawych i zarazem rozwijających przedmiotów powiązanych z ta tematyką. Oto wybrane z nich:

 • integracja europejska
 • nauki pomocnicze politologii
 • nauka o państwie i prawie
 • integracja europejska i samorząd europejski

Program nauczania zakłada także realizacje obieralnych modułów specjalizacyjnych, których aktualną ofertę znajdziesz na oficjalnych stronach internetowych, wybranych uczelni wyższych.

 

3. Nabywane umiejętności

Jako student powyższego kierunku wykształcisz szereg niezwykle istotnych umiejętności praktycznych. Przede wszystkim nauczysz się analizować wybrane zjawiska społeczne, gospodarcze i polityczne. Studenci poznają także zasady prowadzenia kampanii politycznych oraz społecznych. Co więcej, dowiesz się, w jaki sposób przygotowywać wystąpienia ustne i pisemne, zarówno w języku polskim, jak i wybranym języku obcym.

Ile trwają studia i jaki tytuł uzyskasz?

Studia pierwszego stopnia na kierunku nauki o polityce będą trwały trzy lata, czyli sześć semestrów. Po tym czasie uzyskasz tytuł licencjata. Jeżeli zdecydujesz się na studia drugiego stopnia, na naukę poświęcisz dwa lata, czyli cztery semestry. Po upływie tego czasu i obronie pracy dyplomowej zdobędziesz tytuł magistra.

Jaka praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku nauki o polityce

Absolwent kierunku nauki o polityce znajdzie zatrudnienie w/jako:

 • administracji rządowej i samorządowej
 • organach partii politycznych
 • organizacjach gospodarczych i społecznych
 • instytucjach i organizacjach międzynarodowych
 • mediach oraz szkolnictwie

Zobacz inne kierunki Prawnicze i administracja

Typ studiów
Województwo
SORTOWANIE:

Zobacz inne kierunki Prawnicze i administracja - podyplomowe

Typ studiów
Województwo
SORTOWANIE:

MIASTA, KTÓRE OFERUJĄ STUDIA NA KIERUNKU NAUKI O POLITYCE

Komentarze (0)