1. Typ i tryb studiów
Program kształcenie na kierunku gospodarowanie zasobami i odpadami będzie oscylował głownie wokół nauk przyrodniczych.
Osoby, które chcą rozwijać się w tym kierunku i aplikują na powyższe studia będą mogli wybrać pomiędzy trybem stacjonarnym, a niestacjonarnym. W przypadku pierwszej opcji zajęcia odbywają się codziennie w godzinach ustalonych przez władze konkretnej uczelni. Jeżeli natomiast zależy Ci na większej swobodzie, to wybierz studia niestacjonarne, które realizują tryb zajęć weekendowych.
Studia na kierunku gospodarowanie zasobami i odpadami możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedziałku do piątku w siedzibie uczelni.
Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.
Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.
2. Program studiów i przedmioty
W czasie studiów na kierunku gospodarowanie zasobami i odpadami zdobędziesz kompleksową wiedzę z zakresu nauk biologicznych, przyrodniczych oraz ścisłych. Studenci dowiedzą się także więcej na temat ochrony środowiska i ekologii.
W planie zajęć znajdzie się wiele interesujących przedmiotów powiązanych z powyższą tematyką, między innymi takich jak:
-
Gospodarowanie zasobami złóż kopalin
-
Mikrobiologia środowiska
-
Projektowanie architektury pasywnej i energooszczędnej wernakularne
3. Nabywane umiejętności
Jako student powyższego kierunku zdobędziesz szereg cennych umiejętności praktycznych, które z powodzeniem wykorzystasz w swojej przyszłej pracy zawodowej. Przede wszystkim nauczysz się zarządzać środowiskiem i podejmować działania na rzecz ochrony środowiska naturalnego.
Co więcej, dowiesz się w jaki sposób zaplanować i zorganizować system gospodarowania odpadami. Studenci rozwiną także swoje zdolności językowe, co zwiększy ich szanse na karierę w środowisku międzynarodowym.
4. Dla kogo ten kierunek
Współcześnie ekologia i dbanie o środowisko naturalne cieszy się bardzo dużą popularnością na całym świecie. Spowodowane jest to głównie zmianami klimatycznymi i nieodwracalnymi zaburzeniami równowagi ekosystemu.
Ludzie coraz chętniej interesują się tym tematem i wprowadzają do swojego życia rozwiązania, które mogą pomóc w zatrzymaniu globalnego ocieplenia i innych negatywnych skutków postępu cywilizacyjnego.
Już tak małe kroki jak zmiana codziennych nawyków, jak używanie toreb wielorazowych może mieć realny wpływ na funkcjonowanie świata. Jednak istotne jest to aby myśl ekologiczna przejawiała się w każdej innej dziedzinie.
Jako odpowiedź na tego typu tendencje i potrzeby dzisiejszego rynku pracy powstał perspektywiczny kierunek gospodarowanie zasobami i odpadami. Jest on skierowany do wszystkich tych, którzy chcą zawodowo zająć się wdrażaniem nowoczesnych sposobów zarządzania środowiskiem i gospodarką.