Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek Architektura w Warszawie?
Rekrutacja na uczelnie publiczne w Polsce odbywa się na podstawie konkursu świadectw. Uczelnie niepubliczne w Warszawie przyjmują kandydatów najczęściej na podstawie kolejności zgłoszeń.
Architektura wymaga jednak od kandydatów określonych predyspozycji, które sprawdzane są przez poszczególne uczelnie w trakcie rekrutacji. Przyszli studenci powinni przygotować się do praktycznego egzaminu, w którego trakcie testować będą swoje zdolności plastyczne.
Architektura Politechnika Warszawska (PW) - przedmioty maturalne
Politechnika Warszawska w roku 2023/2024 oferuje studia jednolite magisterskie na kierunku architektura. Podczas rekrutacji obowiązują: sprawdzian z uzdolnień i predyspozycji oraz cztery przedmioty maturalne – matematyka, język obcy, fizyka albo informatyka i geografia, historia, historia sztuki albo język polski. dowiedz się więcej
W roku akademickim 2023/2024 Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej prowadzi również rekrutację na studia I stopnia prowadzone wyłącznie w języku angielskim. Kandydaci na studia prowadzone w języku angielskim muszą poświadczyć swoją znajomość tego języka poprzez wynik matury na poziomi rozszerzonym przynajmniej 80% lub certyfikat językowy. O dostaniu się kandydata na kierunek decyduje łączna suma punktów z egzaminu wstępnego, na który składają się: zadanie graficzne oraz rozmowa kwalifikacyjna. dowiedz się więcej
Rekrutacja na architekturę w uczelniach niepublicznych (prywatnych)
Uczelnie niepubliczne w Warszawie przyjmują kandydatów najczęściej na podstawie kolejności zgłoszeń.
* Przed rekrutacją na wybrany kierunek należy wcześniej zapoznać się z wymaganiami obowiązującymi w poszczególnych szkołach wyższych. Szczegółowe wytyczne znaleźć można na oficjalnych stronach rekrutacyjnych uczelni. Lista przedmiotów branych pod uwagę w rekrutacji może różnić się na poszczególnych uczelniach publicznych.
Opis kierunku
Architektura pozwala warszawskim studentom realnie wpływać na wygląd dowolnej przestrzeni. Studenci tego kierunku szkolą się w zakresie twórczej działalności zawodowej. Absolwenci architektury przygotowani są m.in. do projektowania architektury i urbanistyki, a także konserwacji zabytków czy realizacji scenografii, wnętrz i wystaw. Potrafią oni współpracować ze specjalistami innych dziedzin technicznych, a także prowadzić samodzielne projekty.
Wśród warszawskich uczelni publicznych architektura znałazła się wśród najpopularniejszych kierunków na Politechnice Warszawskiej (ok. 5 osób na miejsce).
Architekci przygotowywani są do tego, by przekształcać wizje artystyczne w rzeczywistość za pomocą narzędzi i metod powszechnych we współczesnym budownictwie. Studenci zdobywają interdyscyplinarną wiedzę z zakresu m.in. architektury, urbanistyki i sztuki. Absolwenci tego kierunku kształtują otoczenie i zmieniają przestrzeń zarówno w kontekście estetycznym, jak i funkcjonalnym.
Praca po studiach
Absolwenci, którzy ukończyli studia architektoniczne, mogą szukać zatrudnienia m.in. w pracowniach konserwatorskich, przedsiębiorstwach budowlanych czy wydziałach architektury i urbanistyki. Architekci biorą także czynny udział w projektowaniu scenografii i organizacji wystaw czy targów.
Program studiów i przedmioty
Program kierunku architektura przewiduje przedmioty poświęcone m.in.: infrastrukturze technicznej miasta, mechanice budowli, projektowaniu i modelowaniu, budownictwu, urbanistyce czy rewitalizacji. Kompleksowe przygotowanie umożliwia absolwentom architektury rozpoczęcie pracy w takich miejscach jak np. pracownie konserwatorskie, architektoniczne czy urbanistyczne.
Kierunek Architektura w Warszawie niczym dobrze postawiona budowla składa się z fundamentalnych elementów, w postaci:
-
prawa budowlanego
-
organizacji procesu projektowego
-
wykonawstwa i nadzoru budowlanego
-
technologii budowlanych
Studenci architektury szkolą swoje zdolności plastyczne i artystyczne. W trakcie nauki będą oni wykonywali różnorodne zadania, które polegać będą m.in. na tworzeniu rysunków technicznych czy projektowaniu przestrzennym.
W programie studiów na kierunku architektura znajdziesz takie przedmioty jak np.:
Ogólne cele kształcenia
Architektura to kierunek, który zainteresować może w szczególności osoby wyróżniające się zmysłem przestrzennym, poczuciem estetyki, zamiłowaniem do nauk technicznych oraz zdolnościami artystycznymi. Studenci architektury poznają zagadnienia np. konstrukcyjne, budowlane i inżynieryjne, związane z projektowaniem budynków. Ponadto uczestnicy zajęć rozwijają swoje umiejętności w zakresie m.in. projektowania obiektów architektonicznych lub zespołów urbanistycznych, a także zarządzania projektami.
Studia na architekturze poświęcone są także np. społecznym, kulturowy, przyrodniczym, historycznym, ekonomicznym, prawnym i administracyjnym uwarunkowaniom działalności inżynierskiej. Architektura ma charakter interdyscyplinarny i pozwala studentom zdobyć umiejętności niezbędne m.in. do: dostosowywania architektury do ludzkich potrzeb; wdrażania ekologicznie odpowiedzialnego projektowania zrównoważonego; tworzenia rzetelnych kosztorysów; realizowania projektów budowlanych.
Absolwenci architektury uzyskują zazwyczaj zawodowy tytuł magistra inżyniera architekta, który umożliwia zdobycie uprawnień budowlanych do projektowania w specjalności architektonicznej. Osoby, które ukończyły ten kierunek studiów, mogą podjąć pracę np. w biurze architektonicznym lub w biurze planowania przestrzennego. Ponadto są oni przygotowani do samodzielnego prowadzenia własnej działalności gospodarczej.
Gdzie studiować na kierunku architektura w Warszawie?
W rekrutacji na kierunku architektura, w roku akademickim 2023/2024, Politechnika Warszawska oferuje 100 miejsc w ramach bezpłatnych studiów stacjonarnych. Ponadto na kandydatów czekają jeszcze miejsca na studiach płatnych na PW oraz uczelniach prywatnych. Ceny wahają się od 6000 zł do 13080 zł za pierwszy rok studiów.
Kierunek architektura - uczelnie w Warszawie
czytaj dalej uczelnie w Warszawie
Limity miejsc
Dokumenty rekrutacyjne zazwyczaj można składać zaraz po ogłoszeniu wyników rekrutacji. Kandydaci mają na to najczęściej zaledwie kilka dni – należy dopełnić formalności w określonym przez uczelnię terminie, w przeciwnym wypadku kandydat może zostać skreślony z listy osób, które zostały przyjęte na studia.
Limity miejsc na kierunku architektura w Warszawie:
-
Politechnika Warszawska: 100
*Uczelnie publiczne, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2023/2024)
Ile kosztują studia
Uczelnie publiczne oferują możliwość podjęcia bezpłatnych studiów stacjonarnych lub płatnych studiów niestacjonarnych. Z kolei nauka w prywatnych szkołach wyższych wiąże się zazwyczaj z dodatkowymi opłatami.
-
Akademia Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie – 6000 zł
-
Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania w Warszawie – 13080 zł
*Ceny za pierwszy rok studiów (rekrutacja 2022/2023). Szczegółowe informacje odnoszące się do wysokości opłat za studia, płatności ratalnych, opłat rekrutacyjnych, a także ewentualnych promocji i zniżek znajdziesz na stronach internetowych uczelni.
Kiedy wyniki rekrutacji
Kandydaci na studia informację o wynikach rekrutacji otrzymują w wyznaczonym przez daną uczelnię terminie w prywatnym profilu w systemie IRK lub ERK. Dzięki temu mogą oni nie tylko poznać wynik, który zdobyli w procesie rekrutacyjnym, ale również dowiedzieć się, które miejsce na liście rankingowej zajęli.
Terminy wyników rekrutacji na studia 2023 w uczelniach publicznych w Warszawie:
-
Politechnika Warszawska – 18.07.2023
*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2023/2024)
Dowiedz się więcej wyniki rekrutacji na studia
Jak złożyć dokumenty rekrutacyjne
Zakwalifikowani kandydaci mogą dostarczać dokumenty rekrutacyjne często za pomocą poczty – elektronicznej lub tradycyjnej. Najczęściej jednak uczelnie przyjmują kompletne zestawy dokumentów, które doręczone zostają osobiście przez kandydatów do siedziby wybranej szkoły.
Kiedy składamy dokumenty na studia
Kandydaci, którzy pomyślnie przeszli proces rekrutacji, mogą składać dokumenty rekrutacyjne w terminie określonym przez daną uczelnię. Zestaw dokumentów musi być kompletny oraz dostarczony na czas – spóźnienie lub niespełnienie któregokolwiek z wymogów wynikających z zasad rekrutacji może skutkować skreśleniem kandydata z listy osób zakwalifikowanych na studia.
Dowiedz się więcej terminy składania dokumentów na studia
Terminy składania dokumentów na studia 2023 w uczelniach publicznych w Warszawie:
-
Politechnika Warszawska – od 19.07.2023 do 24.07.2023
*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2023/2023)
** Dane dotyczące wymagań, cen, limitów, terminów mają charakter poglądowy i mogą się różnić dla poszczególnych kierunków studiów. Dokładne dane należy sprawdzić na stronach internetowych uczelni.
Ile zarabia się po Architekturze?
Absolwenci studiów na kierunku Architektura wyróżniają się wszechstronnym wykształceniem w zakresie architektury i urbanistyki oraz przygotowaniem do wykonywania różnorodnych zadań w ich obszarze, jak również współdziałania ze specjalistami z innych dziedzin technicznych, humanistycznych, przyrodniczych, plastycznych i ekonomicznych. Absolwenci Architektury pracują między innymi w: projektowych pracowniach architektonicznych i urbanistycznych, w wydziałach architektury i urbanistyki urzędów wojewódzkich, powiatowych i gminnych, w służbach konserwatorskich i w przedsiębiorstwach budowlanych. A ile wynoszą ich zarobki?
Średnie zarobki absolwentów Architektury w 2023 roku:
-
architekt wnętrz – 6000 złotych
-
architekt w biurze projektowym – 5200 złotych
-
renowator zabytków architektury – 4000 złotych
Czy warto iść na Architekturę?
Architektura jest kierunkiem, który można określić mianem wyjątkowego, ponieważ wymaga od studentów wielu zdolności. Ponadto, program nauczania złożony jest z licznych zagadnień, odnoszących się między innymi do obszarów humanistycznych, technicznych oraz sztuk pięknych. Atutem studiów na kierunku Architektura są bez wątpienia szerokie perspektywy zawodowe, ponieważ posiadając dyplom można pracować nie tylko we wspomnianych pracowniach projektowych, czy wydziałach architektury i urbanistyki urzędów. Absolwenci tego kierunku odnajdują się również w projektowaniu wystaw i targów, projektowaniu scenografii teatralnej, filmowej i telewizyjnej oraz innych dziedzinach, często pozornie odległych od architektury.
Gdzie warto studiować Architekturę?
Kandydaci na studia w Warszawie mogą wziąć pod uwagę kilka uczelni, w których prowadzone są studia na kierunku Architektura. W zestawieniu miejsc oferujących ten kierunek znajduje się zarówno uczelnia publiczna, jak i niepubliczne szkoły wyższe.
Architektura studia – uczelnie publiczne (państwowe) w Warszawie:
Warszawa wyróżnia się bogatą ofertą edukacyjną, a na edukacyjnej mapie miasta widnieje wiele uczelni niepublicznych, z których część posiada w swoich ofertach dydaktycznych omawiany przez nas kierunek.
Architektura studia – uczelnie niepubliczne (prywatne) w Warszawie:
-
Akademia Finansów i Biznesu Vistula
-
Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania
Program studiów i przedmioty
Programy kształcenia na kierunku Architektura zawierają przedmioty reprezentujące różne dziedziny. Jakie są to przedmioty? Między innymi:
-
historia budowy miast
-
materiałoznawstwo
-
projektowanie uniwersalne
-
projekt architektoniczny w krajobrazie
-
konstrukcje budowlane
Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności