Zajęcia na kierunku akademia mediacji i negocjacji są prowadzone w trybie niestacjonarnym przez wykwalifikowaną kadrę uczelni i praktyków, mających doświadczenie w prowadzeniu mediacji. Studia są nastawione na zdobywanie wiedzy praktycznej, dlatego zajęcia teoretyczne mają od razu odzwierciedlenie w praktyce, podczas ćwiczeń, warsztatów czy case study. Kierunek może być prowadzony we współpracy z Polskim Centrum Mediacji.
Studia mogą także umożliwić otrzymanie dyplomu mediatora w sprawach cywilnych i gospodarczych, wydanego przez Polskie Centrum Mediacji, a w dalszej perspektywie także uzyskanie wpisu na listę mediatorów przy sądach i możliwość działania jako mediator sądowy.
1. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku akademia mediacji i negocjacji możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
2. Zdobywana wiedza i umiejętności
Studenci zyskują wiedzę niezbędną do prowadzenia mediacji i negocjacji. Uczą się uzyskiwać informacje potrzebne do prowadzenia procesów mediacyjnych i poznają rodzaje konfliktów. Trenują metody pracy w trudnych sytuacjach i gromadzą techniki, które mogą być przydatne w takich przypadkach. Studenci ćwiczą także techniki komunikacyjne, żeby lepiej zrozumieć strony i konfliktu i pomóc im dojść do porozumienia.
W trakcie zajęć nacisk kładzionych jest na przedstawienie studentom skutecznych technik i metod negocjacyjnych i mediacyjnych. Słuchacze będą mogli określić własny styl negocjacyjny, poznać najczęściej popełniane błędy i strategie najlepszych negocjatorów. W przypadku mediacji mogą uczestniczyć w symulacjach dotyczących mediacji gospodarczych i cywilnych. Poznają także prawne aspekty pracy mediatora.
Przedmioty, które mogą się pojawić w programie kierunku akademia mediacji i negocjacji, to np.:
-
istota i zastosowania mediacji oraz negocjacji
-
pozyskiwanie i użycie cennej informacji w procesach mediacji i negocjacji
-
negocjacje – strategie i techniki
-
komunikacja i wpływ w mediacji i negocjacji