Przykładowe przedmioty w programie studiów na kierunku architektura w Warszawie: rysunek odręczny i malarstwo, materiałoznawstwo, podstawy projektowania konstrukcji, podstawy technik kompozycji w projekcie, geometria wykreślna, podstawy projektowania architektonicznego i ergonomii, historia budowy miast, mechanika budowli.
Program kierunku architektura przewiduje przedmioty poświęcone m.in.: infrastrukturze technicznej miasta, mechanice budowli, projektowaniu i modelowaniu, budownictwu, urbanistyce czy rewitalizacji. Kompleksowe przygotowanie umożliwia absolwentom architektury rozpoczęcie pracy w takich miejscach jak np. pracownie konserwatorskie, architektoniczne czy urbanistyczne.
Kierunek Architektura w Warszawie niczym dobrze postawiona budowla składa się z fundamentalnych elementów, w postaci:
-
wykonawstwa i nadzoru budowlanego
-
prawa budowlanego
-
organizacji procesu projektowego
-
technologii budowlanych
Studenci architektury szkolą swoje zdolności plastyczne i artystyczne. W trakcie nauki będą oni wykonywali różnorodne zadania, które polegać będą m.in. na tworzeniu rysunków technicznych czy projektowaniu przestrzennym.
W programie studiów na kierunku architektura znajdziesz takie przedmioty jak np.:
Nabywane umiejętności
Architektura to kierunek, który zainteresować może w szczególności osoby wyróżniające się zmysłem przestrzennym, poczuciem estetyki, zamiłowaniem do nauk technicznych oraz zdolnościami artystycznymi. Studenci architektury poznają zagadnienia np. konstrukcyjne, budowlane i inżynieryjne, związane z projektowaniem budynków. Ponadto uczestnicy zajęć rozwijają swoje umiejętności w zakresie m.in. projektowania obiektów architektonicznych lub zespołów urbanistycznych, a także zarządzania projektami.
Studia w Warszawie na architekturze poświęcone są także np. społecznym, kulturowy, przyrodniczym, historycznym, ekonomicznym, prawnym i administracyjnym uwarunkowaniom działalności inżynierskiej. Architektura ma charakter interdyscyplinarny i pozwala studentom zdobyć umiejętności niezbędne m.in. do: dostosowywania architektury do ludzkich potrzeb; wdrażania ekologicznie odpowiedzialnego projektowania zrównoważonego; tworzenia rzetelnych kosztorysów; realizowania projektów budowlanych.
Absolwenci architektury uzyskują zazwyczaj zawodowy tytuł magistra inżyniera architekta, który umożliwia zdobycie uprawnień budowlanych do projektowania w specjalności architektonicznej. Osoby, które ukończyły ten kierunek studiów, mogą podjąć pracę np. w biurze architektonicznym lub w biurze planowania przestrzennego. Ponadto są oni przygotowani do samodzielnego prowadzenia własnej działalności gospodarczej.
Polecane architektura studia w Polsce
Jakie są specjalności na kierunku architektura w Warszawie
Współczesne studia z architektury charakteryzują się tym, że bardzo często studenci tego kierunku otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia.
Po jakim profilu na kierunek architektura w Warszawie
Architektura to wymagający kierunek, na który trudno się dostać. Dlatego o studiach tych warto myśleć, już nawet na etapie wyboru szkoły średniej. Najbardziej uniwersalna może okazać się nauka w liceum na profilu matematyczno-fizycznym, która zapewni przyszłym studentom bazę niezbędną do dobrego zdania matury.
Dobrym rozwiązaniem jest także wybór szkół, które oferują naukę na profilach architektonicznych lub plastycznych. Ten wybór może zapewnić podstawową wiedzę na temat architektury oraz wpłynie na rozwój umiejętności manualnych oraz zwiększy wrażliwość na sztukę. Odnalezienie się na studiach z architektury, może pomóc także wcześniejsza nauka w technikum budowlanym, która może okazać się pomocna przy pracy nad pierwszymi projektami na studiach.
Sprawdź
Czy studia na kierunku architektura w Warszawie są trudne
Studia na kierunku architektura w Warszawie uznawane są za trudne ze względu na szeroki zakres wiedzy i umiejętności przekazywanych w toku nauczania. Jest to kierunek, który łączy wiedzę na temat budownictwa z elementami fizyki, inżynierii, matematyki, a także sztuki. Studia architektoniczne, przeznaczone są dla osób, które gotowe są na godziny pracy nad projektami i rysunkami. To dlatego, że podstawą tego kierunku są zajęcia skupiające się na praktyce.
Architektura wymaga kreatywności, umiejętności rysunku i planowania przestrzennego. Aby jednak zrozumieć tę dziedzinę w pełni, studenci zagłębiają się w techniczne aspekty budownictwa. Pomimo trudności, miłośnicy architektury, poczują się na tym kierunku spełnieni.
Jaki jest najtrudniejszy przedmiot na architekturze w Warszawie
Studia z architektury w Warszawie to kierunek dla umysłów ścisłych. Studia architektoniczne przekazują różnorodną wiedzę z obszarów matematyki, fizyki, inżynierii oraz umiejętności plastycznych. Dlatego trudność przedmiotów zależy od indywidualnych predyspozycji i zainteresowań studenta.
Zdarzają się jednak przedmioty, które przez wszystkich studentów uważane są jako trudniejsze. Wśród nich wymienić można te, które skupiają się historii architektury i budowie miast, geometrii wykreślanej, mechanice czy fizyce budowli. Niezależnie od stopnia trudności przedmiotów, najważniejsza jest systematyczna nauka i oddawanie na czas prac praktycznych i projektów.
Czy studia na kierunku architektura w Warszawie to studia z przyszłością
Architektura to to dziedzina, która stale się rozwija, kładzie nacisk na innowacje i sama kreuje trendy. Architekci są szczególnie potrzebni w dynamicznie rozwijających się i dużych aglomeracjach. Jako architekt będziesz mógł pracować w nie tylko w biurach architektonicznych, ale także firmach deweloperksich czy instytucjach rządowych.
Studia z architektury to zdecydowanie studia z przyszłością, patrząc także przez pryzmat rynku pracy. Interdyscyplinarna wiedza i umiejętności, które zdobędziesz na studiach mogą okazać się kluczowe podczas szukania zatrudnienia. Nawet przypadku konieczności przebranżowienia, absolwenci nadal mają przed sobą wiele możliwości.
Sprawdź
Jak trudno się dostać na studia na architekturę w Warszawie
Przez niewielki limit miejsc i duże zainteresowanie tym kierunkiem, nie każdy kandydat zdoła się dostać na architekturę w Warszawie. Aby mieć jak największe szanse powodzenia, do rekrutacji należy podejść wielowymiarowo. Podstawą są wyników egzaminu dojrzałości. Tak więc kandydaci powinni skupić się na tym by dobrze zdać rozszerzoną maturę z matematyki oraz języka obcego.
W przypadku architektury, decydujące mogą okazać się decyzje podjęte na wcześniejszych etapach edukacji. Kluczowy może okazać się wybór szkoły średniej, która pozwoli na zdobycie umiejętności manualnych, ważnych podczas sprawdzianu uzdolnień plastycznych.
Sprawdź
Czy na studiach na kierunku architektura w Warszawie jest matematyka
Architektura nie mogłaby się obyć bez matematyki. Jako student, będziesz uczestniczył w zajęciach poświęconych samej "królowej nauk", ale też takich, które wykorzystują wiedzę matematyczną. Na architekturze w Warszawie spotkasz się z matematyką podczas zajęć m.in.: z konstrukcji budowlanych, analizy przestrzennej czy planowania przestrzennego.
Matematyka obecna jest także w rysunku technicznym, gdzie występuje pod postacią geometrii. Poziom matematyki na architekturze nie jest jednak tak zaawansowany, jak na innych kierunkach technicznych.
Czy warto iść na architekturę
Architektura jest kierunkiem, który można określić mianem wyjątkowego, ponieważ wymaga od studentów wielu zdolności. Ponadto, program nauczania złożony jest z licznych zagadnień, odnoszących się między innymi do obszarów humanistycznych, technicznych oraz sztuk pięknych. Atutem studiów na kierunku Architektura są bez wątpienia szerokie perspektywy zawodowe, ponieważ posiadając dyplom można pracować nie tylko we wspomnianych pracowniach projektowych, czy wydziałach architektury i urbanistyki urzędów.
Absolwenci tego kierunku odnajdują się również w projektowaniu wystaw i targów, projektowaniu scenografii teatralnej, filmowej i telewizyjnej oraz innych dziedzinach, często pozornie odległych od architektury.
Sprawdź czy warto iść na studia
Architektura studia podyplomowe w Warszawie
Absolwenci studiów licencjackich, inżynierskich lub magisterskich (dowolnego kierunku studiów) mogą uzupełnić lub zdobyć nowe kwalifikacje uczęszczając na studia podyplomowe z zakresu architektury. Są to zazwyczaj studia płatne, które trawją od 2 do 4 semestrów.
Sprawdź