Kierunek Biobezpieczeństwo oferowany jest na studiach o profilu ogólnoakademickim, które duży nacisk kładą na przygotowanie studentów do dalszej pracy badawczej, a w szczególności do podjęcia kolejnego etapu kształcenia. Biobezpieczeństwo to kierunek, w ramach którego można nabyć jasno określone umiejętności i kompetencje, dające przewagę na rynku zatrudnienia.
1. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku Biobezpieczeństwo możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedziałku do piątku w siedzibie uczelni.
Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.
Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.
2. Zdobywana wiedza i umiejętności.
Przedmiotem kształcenia na studiach na kierunku Biobezpieczeństwo są treści z obszarów nauk biologicznych i chemicznych, ale również treści dotyczące występowania zagrożeń dla bezpieczeństwa o nowych jakościowo cechach oraz przeciwdziałanie tym zagrożeniom.
Cechą charakterystyczną programu nauczania jest unikalne połączenie podstawowego modułu biologiczno- chemicznego z fakultatywnymi komponentami z zakresu zarządzania biobezpieczeństwem.
Studenci kierunku Biobezpieczeństwo zaznajamiają się z zagadnieniami nauk biologicznych, nauk chemicznych, a także zagadnieniami dotyczącymi zagrożeń biologicznych i zagrożeń chemicznych, występujących w środowisku oraz zasadami funkcjonowania służb do spraw bezpieczeństwa biologicznego i zarządzania kryzysowego.
Ponadto, poznają procedury postępowania przy pojawiających się zagrożeniach bioterrorystycznych, powodziowych, klimatycznych, innych biologicznych i chemicznych.