Informatyka - Katowice i Gliwice

Informatyka - Katowice i Gliwice

Informatyka - Katowice i Gliwice

Studia w Katowicach i Gliwicach

na Kierunku Informatyka

Odkryj kierunek informatyka w Katowicach i Gliwicach i sprawdź gdzie możesz studiować 

Informatyka studia Katowice | woj. śląskie

Dla kogo ten kierunek?

Amerykański programista Edward V. Berard powiedział: „Chodzenie po wodzie i tworzenie oprogramowania według specyfikacji są łatwe, o ile woda i specyfikacja są zamrożone”. To tylko poświadcza, że dla wielu z nas informatyczne działania wydają się magią. A informatycy tą magią władają, zajmując się tworzeniem nowych technologii i narzędzi informatycznych.
Studia informatyczne w Katowicach i Gliwicach to bardzo rozwojowy dział wiedzy. Jest to kierunek, który nieustannie cieszy się dużym zainteresowaniem, uchodząc jednocześnie za prestiżowy. Jest to kierunek dla osób, które nie tylko cieszą się upodobaniem w naukach ścisłych i zamiłowaniem do rozwiązywania łamigłówek i problemów. Ważne jest także myślenie abstrakcyjne i twórcze. Nowoczesność jest zasadniczym aspektem tej dziedziny wiedzy, bowiem nieustannie ulega ona zmianom poprzez nowe technologie i narzędzia informatyczne, a także specjalistyczne oprogramowanie, które stanowią wyzwania dla inżynierów informatyki.

Program studiów i gdzie studiować

Kierunek informatyka w Katowicach i Gliwicach to bardzo interesująca opcja, którą oferuje wiele uczelni i placówek edukacyjnych. Nic w tym dziwnego, zwłaszcza że są to studia nowoczesne, zapewniające bardzo dobrą pozycję na rynku pracy. Kierunek ten oferuje Uniwersytet Śląski, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Politechnika Śląska w Gliwicach, Wyższa Szkoła Technologii Informatycznych w Katowicach, Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach, jak również Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa im. Wojciecha Korfantego w Katowicach.
Program kształcenia w zależności od uczelni może się nieco różnić. Przyszli studenci spotkają się jednak z takimi przedmiotami jak: bazy danych, podstawy programowania, sieci komputerowe, sztuczna inteligencja, ochrona własności intelektualnej. Nie zabraknie także zajęć z analizy matematycznej czy fizyki. Program jest urozmaicony, wiele przedmiotów jest obieralnych i zależy od tego, jaką specjalność wybierze dany student. Całość kształcenia pragnie zapewnić niezbędną wiedzę informatyczną, ekonomiczną czy biznesową, które są cenione na rynku pracy.

Praca po studiach

Przyszli abiturienci nie powinni martwić się o stabilne zatrudnienie. Aktualnie pracy dla informatyków czy programistów nie brakuje, a nawet jest jej tak wiele i jest na tyle korzystna, że wiele osób zmienia swoje kwalifikacje, by nastawić się na pracę w branży informatycznej. Wiele firm śledzi poczynania studentów jeszcze w trakcie ich edukacji, by jak najszybciej wychwycić najlepszych i zwerbować ich do swoich firm.
Absolwenci mogą pracować zarówno jako samodzielni programiści, jak i członkowie zespołów informatycznych, które zajmują się wytwarzaniem programów różnego typu (na przykład gier, aplikacji mobilnych, aplikacji biznesowych). Mogą być także analitykami danych, testerami, administratorami systemów baz danych i systemów zintegrowanych. Tak naprawdę kierunek informatyka w Katowicach i Gliwicach zapewnia szereg bardzo korzystnych możliwości.

 

ZOBACZ, NA JAKICH UCZELNIACH W KATOWICACH I GLIWICACH JEST KIERUNEK INFORMATYKA

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek Informatyka w Katowicach i Gliwicach?

Studenci na kierunku informatyka na Śląsku muszą liczyć się z tym, że nie wystarczy ścisły umysł, a także myślenie twórcze. By jednak jak najlepiej poradzić sobie na studiach informatycznych, znajomość podstaw informatyki, matematyki i fizyki są niezbędne. Są to także przedmioty, które warto zdawać na maturze, zwłaszcza na poziomie rozszerzonym. Prócz matematyki, fizyki czy informatyki, warto rozważyć także język obcy czy geografię. Oczywiście rekrutacja przewiduje wskazane przedmioty jako przedmioty do wyboru.

 

szczegółowe wymagania na uczelniach

POPULARNE KIERUNKI INFORMATYCZNE W KATOWICACH I GLIWICACH

Jak wyglądają studia na kierunku informatyka w Katowicach i Gliwicach?

Kierunki studiów w Katowicach i Gliwicach takie jak informatyka można studiować zarówno stacjonarnie, jak i niestacjonarnie. Zarówno studia w systemie dziennym, jak i zaocznym obfitują w szereg ciekawych przedmiotów i specjalności. Na studia niestacjonarne decydują się zwłaszcza osoby, które pracują w firmach i korporacjach także informatycznych, a weekendowy tryb nauki pomaga im pogodzić życie zawodowe z tym uczelnianym.

Uczelnie w Katowicach i Gliwicach mają w swojej ofercie różne specjalności, co wpływa na to, że program kształcenia również może być nieco urozmaicony. Nie zabraknie fizyki i matematyki, a także języka obcego. Wśród przedmiotów odnaleźć można także:

 • podstawy programowania,
 • bazy danych,
 • języki i paradygmaty programowania,
 • ochrona własności intelektualnej,
 • architektura komputerów,
 • sieci komputerowe,
 • systemy inteligentnego budynku.

Oczywiście nie wszystkie przedmioty figurujące w siatkach zajęć są obowiązkowe. Programy oferują wiele przedmiotów specjalizacyjnych i fakultatywnych.

Wśród specjalizacji, które także są uzależnione od poszczególnych placówek, warto wymienić na przykład:

 • algorytmika i programowanie,
 • bazy danych i inżynieria danych,
 • programowanie gier i aplikacji mobilnych,
 • tester oprogramowania,
 • cyberbezpieczeństwo,
 • inżynieria infrastruktury sieciowej i systemów informatycznych.

Zajęcia prowadzone są zarówno w formie wykładów, jak i ćwiczeń, które odbywają się w pracowniach komputerowych. Ćwiczenia i laboratoria pozwalają studentom zdobyć niezbędne umiejętności praktyczne, które mogą połączyć z wiedzą teoretyczną.

Sylwetka absolwenta studiów informatycznych prezentuje się bardzo korzystnie na rynku pracy. Studenci mogą poszczycić się wiedzą odnoszącą się do metod i narzędzi programowania komputerów w stopniu zaawansowanym. Potrafią samodzielnie i zespołowo projektować i budować rozwiązania informatyczne, a także korzystać z nowoczesnych narzędzi ułatwiających pracę w zespołach programistycznych. Znajomość metod przetwarzania i analizowania danych także nie jest im obca. Abiturienci potrafią programować i pracować w zespołach programistycznych, a zdecydowanym ułatwieniem jest dla nich rozwinięcie kreatywnego, przede wszystkim nowatorskiego myślenia, które wpływa na nowoczesne podejście do zagadnień technicznych.

Ile trwają studia na kierunku informatyka w Katowicach i Gliwicach?

Studia informatyczne w Katowicach i Gliwicach podzielone są na dwa komplementarne cykle kształcenia. Pierwszy stopień kończy się tytułem inżyniera i trwa od siedmiu do ośmiu semestrów (w zależności od uczelni). Drugi stopień trwa cztery semestry i kończy się obroną tytułu magistra. Nie każda z uczelni przewiduje studia informatyczne na stopniu drugim.

Uczelnie w Katowicach i Gliwicach pragną zapewnić jak najlepszy poziom wykształcenia. Pierwszy cykl sprowadza się do zdobycia podstawowej, a zarazem niezbędnej wiedzy z dziedziny informatyki. Ukończenie stopnia pierwszego pozwala na podjęcie pracy w wymarzonym zawodzie. Stopień drugi gwarantuje rozwinięcie zdobytych umiejętności w stopniu zaawansowanym.

Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek informatyka w Katowicach i Gliwicach?

Nim zdecydujesz się na studia w Katowicach i Gliwicach na kierunku informatyka, pamiętaj, że idealny kandydat:

 • interesuje się zagadnieniami związanymi z informatyką i nowoczesnymi technologiami;
 • umie myśleć zarówno logicznie, jak i abstrakcyjnie;
 • posiada nie tylko umysł ścisły, ale i twórczy;
 • jest nastawiony na nieustanny rozwój i dokształcanie się w kierunku IT i innych zagadnień technicznych;
 • dobrze obsługuje komputer.

Jeśli posiadasz tego typu predyspozycje, ten kierunek może być spełnieniem Twoich marzeń.

Studia informatyczne nieustannie cieszą się dużym zainteresowaniem wśród przyszłych kandydatów na studia wyższe. Jest to kierunek uchodzący za nowoczesny, gwarantujący stabilizację za runku pracy. Właśnie z tych powodów kandydatów na jedno miejsce jest bardzo wielu, dlatego przedmioty maturalne warto zdać jak najlepiej zwłaszcza na poziomie rozszerzonym. Pod uwagę weź zwłaszcza matematykę i fizykę, które stanowią podłoże głównych przedmiotów w siatce zajęć. Punktowane są także: język obcy, geografia, informatyka, a nawet wiedza o społeczeństwie.

Pamiętaj także o tym, że duże znaczenie na poziomie rekrutacji ma pozycja finalisty czy laureata olimpiad i konkursów. Już teraz zastanów się nad udziałem na przykład w Olimpiadzie Matematycznej czy Olimpiadzie Fizycznej. Wysokie wyniki mogą zwolnić Cię także ze zdawania danego przedmiotu na maturze, a zapewnią mocną pozycję na liście kandydatów zakwalifikowanych.

Proces rekrutacyjny przebiega podobnie do procesów odbywających się na innych uczelniach czy innych kierunkach w Polsce. Po internetowej rejestracji, podczas której uzupełnisz swojego dane osobowe i wyniki z egzaminu dojrzałości, pamiętaj o terminowym złożeniu odpowiednich dokumentów do Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnych. Z reguły należy dostarczyć podpisane podanie i oświadczenie, oryginał świadectwa dojrzałości, zdjęcia do legitymacji, potwierdzenie dokonania opłaty rekrutacyjnej oraz dowód osobisty do wglądu. Jeśli jesteś laureatem lub finalistą konkursów czy olimpiad, pamiętaj o odpowiednich zaświadczeniach. Szczegółowe informacje znajdują się na stronach uczelni w Katowicach i Gliwicach.

Jaka praca po kierunku informatyka w Katowicach i Gliwicach?

Edsger Dijkstra stwierdził: „Informatyka ma tyle samo wspólnego z komputerami, co astronomia ma z teleskopami”. Możesz być pewien, że studia informatyczne to nie tylko nauka o budowie komputera, ale także bardzo ceniona wiedza ekonomiczna, biznesowa i umiejętności z zakresu grafiki komputerowej.

Absolwenci kierunku informatyka mogą spodziewać się zatrudnienia jako samodzielni programiści lub członkowie zespołów zajmujących się wytwarzaniem oprogramowania różnego typu, na przykład aplikacji biznesowych czy mobilnych. Mogą pełnić funkcje testerów oprogramowania, analityków danych, administratorów systemów baz danych i systemów zintegrowanych, informatyków wspierających i rozwijających systemy informatyczne w firmach różnego typu. Inne propozycje zawodowe to m.in. manager IT, konsultant IT czy analityk biznesowy.

Po ukończeniu studiów informatycznych przyszli abiturienci znajdą pracę w przedsiębiorstwach związanych niemal z każdą branżą, na przykład w przemyśle wydobywczym, tajnym – związanym z obronnością czy technikami śledczymi, w branży medycznej, farmakologicznej, w szkolnictwie, przedsiębiorstwach produkcyjnych, agencjach marketingowych, firmach projektowych i doradczych, jednostkach gospodarczych i administracyjnych. Absolwenci mogą pracować zarówno w sektorze prywatnym, jak i publicznym, w korporacjach międzynarodowych, organach państwowych i innych organizacjach wymagających wiedzy informatycznej i technicznej.

Oferta jest bardzo szeroka. Najlepsze stanowiska czekają oczywiście na najlepszych studentów, dlatego nie spoczywaj na laurach i dąż do osiągnięcia swojej własnej perfekcji w dziedzinie, która może okazać się nie tylko przyszłością, ale i pasją.

Jakie opinie mają studia na kierunku informatyka w Katowicach i Gliwicach?

Studia w Katowicach i Gliwicach na kierunku informatyka cieszą się dużym zainteresowaniem także wśród śląskiej młodzieży.

Bartek, student drugiego roku studiów inżynierskich, mówi z przekonaniem:

To ogromna praca, wiele projektów samodzielnych i grupowych, duża ilość praktyk. Moją specjalnością jest programowanie gier komputerowych. Czasem mam dość, ale jeśli naprawdę lubisz to, co robisz, jesteś w stanie znieść wszystko. Całe szczęście postrzegam siebie jako człowieka z pasją. 

KIERUNKI INFORMATYCZNE W KATOWICACH I GLIWICACH

 


 


#MUSISZ TO WIEDZIEĆ

 

 

Komentarze (0)