1. Typ i tryb studiów
Program kształcenie na kierunku wychowanie fizyczne w zdrowiu publicznym będzie oscylował głownie wokół nauk o zdrowiu.
Osoby, które chcą rozwijać się w tym kierunku i aplikują na powyższe studia będą mogli wybrać pomiędzy trybem stacjonarnym, a niestacjonarnym. W przypadku studiów stacjonarnych zajęcia odbywają się codziennie w godzinach ustalonych przez władze konkretnej uczelni. Jeżeli natomiast zależy Ci na większej swobodzie, to wybierz studia niestacjonarne, które realizują tryb zajęć weekendowych.
Studia na kierunku Wychowanie fizyczne w zdrowiu publicznym możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedziałku do piątku w siedzibie uczelni.
Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.
Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.
2. Program studiów i przedmioty
Studenci kierunku wychowanie fizyczne w zdrowiu publicznym będą mieli okazję zdobyć wszechstronną wiedzę z zakresu nauk o zdrowiu i sporcie, medycyny, pedagogiki oraz psychologii. Program kształcenia zakłada realizacje treści powiązanych z powyższą tematyką. W planie zajęć znajdą się między innymi następujące przedmioty:
-
Traumatologia w wychowaniu fizycznym i sporcie
-
Projektowanie treningu zdrowotnego
-
Zdrowotne formy gimnastyki
-
Turystyka kajakowa
-
Samoobrona
3. Nabywane umiejętności
Studia na powyższym kierunku będą miały w dużej mierze charakter praktyczny, dzięki czemu studenci zdobędą szereg cennych umiejętności i kwalifikacji zawodowych. Przede wszystkim rozwiną zdolności z zakresu prowadzenia zajęć sportowych z zakresu różnorodnych dyscyplin.
Ponadto nauczą się podejmować działania na rzecz promocji i ochrony zdrowia. Ważnym elementem kształcenia będzie doskonalenie kompetencji pedagogicznych oraz dydaktycznych.
4. Dla kogo ten kierunek
Dane statystyczne na temat otyłości na świecie są alarmujące - obecnie co drugi Polak w średnim wieku cierpi na nadwagę lub otyłość. Coraz częściej spotykamy się ze zjawiskiem otyłości u małych dzieci, a nawet u niemowląt!
Siedzący tryb życia, brak czasu na przestrzeganie podstawowych zasad zdrowego, regularnego odżywiania, szeroki dostęp do tłustych przekąsek, a przede wszystkim niedostateczna codzienna dawka ruchu - to wszystko nieuchronnie przyczynia się do przedwczesnych zgonów spowodowanych konsekwencjami chorób sercowo - naczyniowych.
Studia na kierunku wychowanie fizyczne w zdrowiu publicznym powstały w celu wykształcenia kadry ludzi świadomych globalnych zagrożeń, jakie niesie za sobą brak wysiłku fizycznego. Jeśli czujesz się gotów, aby podjąć misję ratowania świata przed zagładą wiążącą się z bezruchem, aplikuj!
5. Gdzie studiować Wychowanie fizyczne w zdrowiu publicznym
Popularne uczelnie na których można studiować kierunek Wychowanie fizyczne w zdrowiu publicznym: