Biomedycyna studia - kierunek studiów

Biomedycyna jest pojęciem szerokim i interdyscyplinarnym. Co to znaczy? Chociażby to, że łączy w sobie parę dziedzin z zakresu nauk przyrodniczych. Wykorzystuje ona osiągnięcia nauk biologicznych, biochemicznych, biofizycznych i biotechnologicznych.

Jakie ma zastosowanie? Biomedycyna jest niezwykle ważna przy prewencji, diagnostyce i leczeniu chorób. To również nie wszystkie jej zastosowaia, bowiem oprócz fizjologicznego i patologicznego kontekstu zdrowotności człowieka, podejmuje pytania natury etycznej i prawnej, które dotyczą zapładniania in vitro czy choćby klonowania człowieka.

Znajduje ona również swoje zastosowania w diagnostyce laboratoryjnej i ochronie zdrowia z ramienia nauk o życiu. Łączy w sobie zatem zależności między fizjologią, patologią, etyką człowieka oraz psychologią. Jeśli więc interesują Cię te aspekty medycyny, jej złożoność i interdyscyplinarność; jeśli czujesz się na siłach, aby podjąć naukę na tak wymagającym kierunku, posiadasz rozległą wiedzę z zakresu biologii, chemii i fizyki oraz jeśli chcesz mieć szerokie perspektywy zawodowe po ukończeniu nauki - studia na kierunku biomedycyna powinny spełniać Twoje wymagania.

WAŻNE TEMATY

Jakie przedmioty zdawać na maturze?

Żeby dostać się na studia na kierunku biomedycyna, na większości uczelni przy rekrutacji brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne: podstawą kwalifikacji będzie wynik egzaminu maturalnego zdawanego na poziomie rozszerzonym obowiązkowo z języka angielskiego oraz do wyboru dwa różne przedmioty na poziomie podstawowym lub rozszerzonym spośród: biologii, chemii, matematyki, fizyki, informatyki.

szczegółowe wymagania na uczelniach

GDZIE STUDIOWAĆ KIERUNEK BIOMEDYCYNA

Województwo
Miejscowość
Typ studiów
Tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

POPULARNE MIASTA

CZĘSTO WYBIERANE

Miasto
SORTOWANIE:

SPECJALNOŚCI / ŚCIEŻKI KSZTAŁCENIA NA KIERUNKU BIOMEDYCYNA

Tryb studiów
Typ studiów
Miasto
Województwo
SORTOWANIE:

Nic nie znaleziono

Zobacz inne kierunki Biologiczne i przyrodnicze

Typ studiów
Województwo
SORTOWANIE:

Wiedza, którą zdobędziesz, studiując biomedycynę

Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:

 • biochemii podstawowej i rozszerzonej
 • obrazowania biomedycznego
 • specjalistycznej terminologii biomedycznej w języku angielskim i innym wybranym języku obcym
 • immunologii
 • socjologii i psychologii medycyny

Jak wyglądają studia na kierunku biomedycyna?

Studia medyczne na kierunku biomedycyna skupiają się na strukturze i funkcjach ludzkiego organizmu. Tak ważny kierunek możesz realizować przede wszystkim stacjonarnie. Gruntownie opracowany program kształcenia przewiduje bardzo dużą ilość zajęć, które należy odbyć w porozumieniu z najlepszymi specjalistami. Kształcenie odbywa się więc dziennie od poniedziałku do piątku. Kierunek przewiduje także obowiązkowe praktyki zawodowe.

 

Studenci uczęszczają na szereg przedmiotów, takich jak na przykład:

 • modelowanie matematyczne w biomedycynie,
 • biochemia i regulacja metabolizmu,
 • biochemiczne techniki laboratoryjne,
 • fizjologia człowieka z elementami fizjologii klinicznej,
 • epidemiologia z elementami biostatystyki,
 • mechanizmy powstawania chorób,
 • budowa i właściwości biocząsteczek,
 • embriologia molekularna zaawansowana.

 

Zajęcia realizowane są także w języku angielskim przez najlepszych profesorów z Belgii, Kanady, Finlandii i USA, którzy goszczą na uniwersytecie medycznym.

Studenci zapoznają się z metodami stosowanymi w badaniach naukowych, diagnostyce, leczeniu i monitorowaniu przebiegu chorób. Jedną z wielu korzyści studiowania biomedycyny jest możliwość zdobycia certyfikatu, który pozwala prowadzić pracę ze zwierzętami laboratoryjnymi w obrębie Unii Europejskiej. Zdobywają umiejętności analityczno-diagnostyczne potrzebne do pracy w instytutach badawczych, przemyśle farmaceutycznym i firmach biotechnologicznych, ale także dydaktyczne, które umożliwiają pracę w szkolnictwie wyższym.

 

Nabywane umiejętności

Studia na tym kierunku zapewnią Ci wiedzę z zakresu genetyki, biologii molekularnej, anatomii, histologii czy farmakologii. Jako student będziesz zatem uczęszczał na zajęcia takie jak chemia ogólna podstawowa i rozszerzona, chemia bioorganiczna podstawowa i rozszerzona, anatomia czynnościowa podstawowa i rozszerzona, terminologia bioedyczna w języku angielskim, biologia komórki rozszerzona, biochemia i regulacja metabolizmu rozszerzona, biofizyka rozszerzona, obrazowanie biomedyczne, modelowanie matematyczne w biomedycynie, mikrobiologia podstawowa, analiza chemiczna i biochemiczna biocząsteczek, immunologia, podstawy patomorfologii, epidemiologia z elementami biostatystyki, socjologia medycyny i tym podobne.

Zajęcia teoretyczne będą się również przekładały na zajęcia praktyczne, gdzie będziesz mógł wykorzystać wiedzę przyswojoną na wykładach.

Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

BIOMEDYCYNA STUDIA STACJONARNE

Ile trwają studia na kierunku biomedycyna?

Innowacyjny kierunek, którym jest biomedycyna, możesz realizować na studiach pierwszego i drugiego stopnia. Studia licencjackie (pierwszego stopnia) trwają trzy lata, czyli sześć semestrów, a po ich ukończeniu możesz szczycić się tytułem licencjata.

Kolejnym etapem kształcenia są studia magisterskie (drugiego stopnia), które trwają dwa lata, czyli cztery semestry. Dwa komplementarne cykle kształcenia pozwalają racjonalnie ułożyć program kształcenia i postawić na dobrą jakość kształcenia.

Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

BIOMEDYCYNA STUDIA I STOPNIA

BIOMEDYCYNA STUDIA II STOPNIA

Jaka praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku biomedycyna

Absolwent kierunku biomedycyna znajdzie zatrudnienie w/jako:
 • instytucjach badawczych
 • przemyśle farmaceutycznym
 • firmach i przedsiębiorstwach biotechnologicznych
 • instytucjach ochrony zdrowia
 • laboratoriach biomedycznych i biotechnologicznych

MIASTA, KTÓRE OFERUJĄ STUDIA NA KIERUNKU BIOMEDYCYNA

Komentarze (5)

Student Medycyny odpowiedz pokaż odpowiedzi (1)

To ,,świetny" kierunek dla tych, którzy nie dostali się na swoje wymarzone studia ( lek, lek-dent) .....Serdeczne pozdro dla wszystkich przegrywów ! Pozdro z WUM-u cieniasy xDDDDD

Julka W odpowiedzi do: Student Medycyny odpowiedz

O! Kwiat polskiej młodzieży przemówił :) Szkoda, że się nie podpisałeś z nazwiska, cieniasie, byłoby wiadomo, czyjego gabinetu nie odwiedzać :)

J odpowiedz

Kierunek brzmi super obiecująco, opinie ma świetne, naprawdę dużo o nim (i chętnie) opowiadają wykładowcy czy inni studenci. Po ostatnich dniach otwartych uczelni już jestem zdecydowany że wybiorę biomedycynę. Super sprawa

K odpowiedz pokaż odpowiedzi (1)

BARDZO ciężki kierunek. Interesujący ale ciężki. Studiuję biomedical science w Anglii i jeśli ktoś nie ma czasu na naukę, odradzam, nie dacie sobie rady.

Bela W odpowiedzi do: K odpowiedz

Dzięki za info!