Nauki o polityce
Uniwersytet Ignatianum w Krakowie
Pokaż
Dla kogo ten kierunek
Studia na kierunku nauki o polityce | |
---|---|
Rok akademicki | 2024/2025 |
Forma studiów | stacjonarne |
Poziom studiów | studia I stopnia |
Czas trwania | 3 lata (studia I stopnia) |
Uczelnie
Studia na kierunku nauki o polityce możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie stacjonarnym (dziennym) | nauki o polityce - uczelnie >
Czy wiesz, że pierwsze rozważania teoretyczne na temat polityki odbywały się już w czasach prehistorycznych w starożytnej Grecji? Tam właśnie Demokryt z Abdery opowiedział się za rządami, których ówczesna forma najbardziej przypominała dzisiejszą demokrację, dominującą znaczną część świata. Zgodnie z myślą Platona, władza powinna dążyć do stworzenia swoistej utopii, państwa idealnego, w którym panuje harmonia i sprawiedliwość. Historia pokazała, że tak idealistyczne myślenie może mieć miejsce wyłącznie w wyobraźni i marzeniach, a z rzeczywistością należy konfrontować bardziej rozsądne rozważania polityczne. Dla najbardziej zainteresowanych działalnością związaną ze sprawowaniem władzy politycznej oraz szeregiem zagadnień z tego szerokiego obszaru powstały studia na kierunku nauki o polityce. Chciałbyś się piąć na sam szczyt politycznej kariery? Marzy ci się wywieranie realnego wpływu na społeczeństwo? Będziesz w stanie mądrze sprawować władzę wyzbywając się niemoralnych pokus wynikających z poczucia wyższości nad większością ludzi? Twoja wrodzona charyzma pociąga za sobą tłumy sprzymierzeńców? Jeśli odpowiedziałeś twierdząco na przynajmniej kilka pytań, to studia na kierunku nauki o polityce mogą okazać się strzałem w dziesiątkę!
Program studiów i przedmioty
Jaką wiedzę i umiejętności wyniesiesz ze studiów na kierunku nauki o polityce? Przede wszystkim poznasz w sposób szczegółowy mechanizmy działania wszystkich partii politycznych, ich założenia i program wyborczy, co pozwoli ci zająć stanowisko przychylne wobec danego ugrupowania politycznego. Zrozumiesz w jaki sposób przemiany gospodarcze i kluczowe wydarzenia historyczne wpłynęły na obecne ukształtowanie przekonań Polaków oraz w jaki sposób zmieniały się programy polityczne wybranych partii na przestrzeni lat. Studia nauczą cię również wykonywania opisu oraz analizy sytuacji politycznych, rozpoznawania typów systemów politycznych oraz wyposażą cię w niezbędne do przekonujących wystąpień publicznych kompetencje interpersonalne – staniesz się niezwykle charyzmatycznym mówcą potrafiącym uargumentować każde, nawet najbardziej kontrowersyjne stanowisko.
Praca po studiach
Gdzie będziesz mógł podjąć pracę po ukończeniu studiów na kierunku nauki o polityce? Wszędzie tam, gdzie podejmowane na drodze negocjacji, zgodnie z systemem rządów i formą sprawowania władzy, decyzje będą miały wielki wpływ na życie społeczeństwa, funkcjonowanie państwowej gospodarki lub program w obrębie konkretnej partii politycznej. Z otwartymi ramionami przyjmą cię jednostki administracji rządowej i samorządowej oraz instytucje i organizacje międzynarodowe, a także konkretne partie polityczne, których członkiem chciałbyś zostać. W zależności od stopnia rozwoju twojej kariery politycznej, będziesz mógł pełnić role urzędnicze, a nawet objąć stanowisko prezydenta miasta bądź kraju.
Żeby dostać się na studia na kierunku nauki o polityce, w procesie rekrutacji na większości uczelni brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne: język polski, język obcy nowożytny, historia, wiedza o kulturze, wiedza o społeczeństwie.
szczegółowe wymagania na uczelniach
Terminy rekrutacji
Czas trwania
Przedmioty maturalne
Limity
Progi
Dalsza część artykułu pod reklamą
Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:
Dalsza część artykułu pod reklamą
Kierunek nauki o polityce można realizować zarówno w trybie stacjonarnym, jak i zaocznym. W przypadku pierwszej opcji zajęcia będą odbywać się od poniedziałku do piątku, co będzie dobrym rozwiązaniem dla osób, które mogą sobie pozwolić na pełne poświęcenie się nauce i zdobywaniu wykształcenia. Jeżeli natomiast zależy Ci na większej swobodzie studiowania to wybierz studia niestacjonarne, na których zajęcia odbywają się w wybrane weekendy semestru.
Tematyka zajęć na powyższych studiach będzie oscylować wokół nauk politycznych.
Osoby, które aplikują na kierunek nauki o polityce zdobędą wszechstronną wiedzę z zakresu nauk politycznych, gospodarczych, społecznych oraz administracyjnych. W planie zajęć znajdzie się wiele ciekawych i zarazem rozwijających przedmiotów powiązanych z ta tematyką. Oto wybrane z nich:
Program nauczania zakłada także realizacje obieralnych modułów specjalizacyjnych, których aktualną ofertę znajdziesz na oficjalnych stronach internetowych, wybranych uczelni wyższych.
Jako student powyższego kierunku wykształcisz szereg niezwykle istotnych umiejętności praktycznych. Przede wszystkim nauczysz się analizować wybrane zjawiska społeczne, gospodarcze i polityczne. Studenci poznają także zasady prowadzenia kampanii politycznych oraz społecznych. Co więcej, dowiesz się, w jaki sposób przygotowywać wystąpienia ustne i pisemne, zarówno w języku polskim, jak i wybranym języku obcym.
Dalsza część artykułu pod reklamą
Studia pierwszego stopnia na kierunku nauki o polityce będą trwały trzy lata, czyli sześć semestrów. Po tym czasie uzyskasz tytuł licencjata. Jeżeli zdecydujesz się na studia drugiego stopnia, na naukę poświęcisz dwa lata, czyli cztery semestry. Po upływie tego czasu i obronie pracy dyplomowej zdobędziesz tytuł magistra.
Dalsza część artykułu pod reklamą
Absolwent kierunku nauki o polityce znajdzie zatrudnienie w/jako:
Dalsza część artykułu pod reklamą
Sprawdź w jakiej formie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:
Sprawdź na jakim poziomie znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:
Dalsza część artykułu pod reklamą
Dalsza część artykułu pod reklamą
Dalsza część artykułu pod reklamą
Dalsza część artykułu pod reklamą
Miasta, które oferują studia na kierunku Nauki o polityce
Dalsza część artykułu pod reklamą
Teraz najważniejsze |
Ciekawe
|
|
gdzie studiować |
|
|
Nadchodzące wydarzenia