Dodaj do ulubionych

Nauki farmaceutyczne studia – kierunek studiów

 

Dla kogo ten kierunek

Farmacja przez wielu bywa nazywana „małą medycyną”. Nie bez powodu, bowiem materiał jaki trzeba przyswoić podczas edukacji na studiach farmaceutycznych nie różni się znacznie objętością i poziomem trudności od wykładanego na studiach medycznych. Pomimo faktu, że zarówno specyfika obu zawodów, jak i średnie zarobki znacznie się różnią, istnieje szereg chętnych do zgłębiania wszystkich tajników farmacji – dla nich właśnie powstały studia na kierunku nauki farmaceutyczne. Otwierają one furtkę do możliwości obcowania z preparatami pochodzenia naturalnego i chemicznego, wykorzystywanymi w profilaktyce zdrowotnej i leczeniu zarówno na wstępnych etapach produkcji, jak i sprzedaży, dystrybucji oraz wdrażania na rynek. Nauczyciele od zawsze chwalili twoje zdolności do nauki biologii i chemii? Jesteś zafascynowany wpływem niepozornych na pierwszy rzut oka roślin na ludzki organizm? Lubisz wyzwania i oczekujesz od studiów ich nowej dawki? Jeśli tak, to studia na kierunku nauki farmaceutyczne są stworzone dla ciebie!

 

Program studiów i przedmioty

Jaką wiedzą i umiejętnościami będziesz mógł się pochwalić po ukończeniu studiów na kierunku nauki farmaceutyczne? Bardzo obszerną i skomplikowaną, której prezentacja wzbudzi podziw u nie jednej osoby z nią skonfrontowanej. Będziesz musiał przygotować się na wyczerpujące godziny nauki złożonych medycznych przedmiotów, bez których twoja dalsza nauka kierunkowa nie miałaby prawa bytu. Zagłębisz anatomię, poznając funkcję skomplikowanych mechanizmów działających w ciele wszystkich organizmów żywych. Genetyka, uchodząca za największy postrach studentów medycyny także nie będzie mogła pozostać ci obca. Od podszewki poznasz fizjologię ludzką, co będzie filarem wiedzy czysto farmaceutycznej. Dzięki niej zrozumiesz przyczyny reakcji alergicznych na niektóre składniki leków, sposób funkcjonowania jednostki chorej oraz wpływ wybranych substancji chemicznych na samopoczucie pacjenta. Ważną rolę odgrywa poznanie podstawowych działań prewencyjnych poprzez stosowanie odpowiednich preparatów.

 

Praca po studiach

Gdzie znajdziesz zatrudnienie jako absolwent studiów na kierunku nauki farmaceutyczne? Kiedy już przejdziesz przez trudy nauki, będziesz mógł doświadczyć trudów wyboru dalszej ścieżki zawodowej, o ile nie jesteś jeszcze ukierunkowany w żadną jej stronę. Z powodzeniem podejmiesz pracę w laboratoriach medycznych, gdzie fachowym okiem ocenisz sens wprowadzania substancji o określonym składzie na rynek. Jeśli cenisz sobie kontakt z klientem, zostaniesz farmaceutą albo przedstawicielem handlowym reklamującym nowe preparaty zachwalając ich niemal cudowne właściwości. Będziesz mógł także zostać inspektorem farmaceutycznym w jednostkach kontrolno-pomiarowych i czuwać nad przestrzeganiem prawa w zakresie szeroko pojętego wdrażania leków do obrotu.

Co zdawać na maturze?

Żeby dostać się na studia na kierunku nauki farmaceutyczne, w procesie rekrutacji na większości uczelni brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne: język obcy nowożytny, matematyka, biologia, chemia.

GDZIE STUDIOWAĆ KIERUNEK NAUKI FARMACEUTYCZNE

Województwo
Miejscowość
Typ studiów
Tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
  typ studiów
  tryb studiów

  Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

  grupa kierunku

   Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

   Nie znaleziono żadnej uczelni

   Specjalności / ścieżki kształcenia na kierunku nauki farmaceutyczne

   Tryb studiów
   Typ studiów
   Miasto
   Województwo
   SORTOWANIE:

   Nic nie znaleziono

   Zobacz inne kierunki Medyczne

   Typ studiów
   Województwo
   SORTOWANIE:

   Wiedza, którą zdobędziesz, studiując nauki farmaceutyczne

   Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:

   • kierowania zespołami oraz placówkami ochrony zdrowia publicznego,
   • wytwarzania leków i materiałów medycznych oraz badawczo-rozwojowymi,
   • inspekcji w obszarze farmacji i ochrony zdrowia
   • farmakologii, toksykologii, chemii
   • epidemiologii i higieny
   • biotechnologii farmaceutycznej

   Jak wyglądają studia na kierunku nauki farmaceutyczne?

    

   1. Typ i tryb studiów

   Kierunek nauki farmaceutyczne można realizować zarówno w trybie stacjonarnym, jak i zaocznym. Studenci, którzy zdecydują się na pierwszą opcję będą zobowiązani do codziennego uczestnictwa w zajęciach akademickich. Dla osób którym zależy na większej swobodzie w zdobywaniu wykształcenia przeznaczone są studia niestacjonarne, na których zajęcia odbywają się w wybrane weekendy semestru.

   Program kształcenia na powyższych studiach będzie oscylować wokół nauk medycznych.

    

   2. Program studiów i przedmioty

   Osoby, które aplikują na powyższy kierunek zdobędą kompleksową wiedzę z zakresu nauk medycznych, chemicznych oraz ścisłych. Program kształcenia zakłada realziacje wielu ciekawych i rozwijających przedmiotów powiązanych z powyższą tematyką. Oto wybrane z nich:

   • Biologia molekularna
   • Biochemia
   • Chemia analityczna
   • Farmakoterapia i informacja o lekach
   • Prawo farmaceutyczne

    

   3. Nabywane umiejętności

   Studenci kierunku nauki farmaceutyczne, oprócz wiedzy teoretycznej, rozwiną także niezwykle istotne umiejętności praktyczne. Przede wszystkim nauczą się oni produkcji leków i środków leczniczych. Ponadto dowiedzą się w jaki sposób badać właściwości chemiczne konkretnych substancji oraz przeprowadzać zaawansowane badania laboratoryjne. Ważnym elementem kształcenia będzie także rozwijanie zdolności z zakresu toksykologii oraz udzielania pierwszej pomocy w przypadku zatrucia środkami medycznymi. Integralną część studiów będą stanowić praktyki, dzięki którym studenci otrzymają cenne doświadczenie zawodowe.

   Ile trwają studia i jaki tytuł uzyskasz?

   Studia na kierunku nauki farmaceutyczne będą trwały pięć lat, czyli dziesięć semestrów lub pięć i pół roku, czyli jedenaście semestrów. Po tym czasie studenci uzyskają tytuł magistra.

   Czas trwania studiów na kierunku nauki farmaceutyczne na poszczególnych uczelniach

   Tryb studiów
   Typ studiów
   Miejscowość
   Województwo
   SORTOWANIE:
   I stopnia II stopnia jednolite

   Brak wyników

   Szczegółowe informacje na temat czasu trwania należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej"

   Jaka praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku nauki farmaceutyczne

   Absolwent kierunku nauki farmaceutyczne znajdzie zatrudnienie w/jako:

   • aptece ogólnej oraz szpitalnej
   • hurtowni farmaceutycznej
   • zakładzie opieki zdrowotnej prowadzącym badania kliniczne
   • inspektor farmaceutyczny w jednostce kontrolno-pomiarowej
   • branży kosmetycznej
   • przedstawiciel handlowy zajmujący się wdrażaniem produktów farmaceutycznych na rynek

   MIASTA, KTÓRE OFERUJĄ STUDIA NA KIERUNKU NAUKI FARMACEUTYCZNE

   Komentarze (0)