Higiena stomatologiczna studia - kierunek studiów

 

Dla kogo ten kierunek

Jeśli nie wybrałeś jeszcze drogi kształcenia to być może zaciekawią Cię studia na kierunku Higiena stomatologiczna. Jest to połączenie wiedzy z nauk społecznych oraz medycznych. Zatem jeśli chciałbyś w przyszłości zajmować się m.in. organizowaniem i prowadzeniem programów profilaktycznych z zakresu dbania o higienę jamy ustnej oraz pracować w zespole stomatologicznym to zdecydowanie powinieneś wziąć pod uwagę studia na kierunku Higiena stomatologiczna przy wyborze dalszej ścieżki edukacji!

 

Program studiów i przedmioty

Jakich przedmiotów powinieneś się spodziewać podejmując naukę na tym kierunku? Na początku zdobędziesz wiadomości z takich obszarów jak biofizyka, biochemia, anatomia narządu żucia oraz histologia. Następnie zostaniesz wprowadzony w zagadnienia poruszające tematy protetyki stomatologicznej, ortodoncji oraz farmakologii zarówno tej ogólnej, jak i stomatologicznej. Uczęszczając na zajęcia uzyskasz także niezbędną wiedzę z zakresu patologii jamy ustnej, zakaźnych chorób oraz radiologii. W ramach programu studiów będziesz miał także możliwość wybrania dodatkowego bloku tematycznego. A na co możesz się zdecydować? W propozycjach znajduje się moduł związany z opieką stomatologiczną dzieci i młodzieży lub nad osobami dorosłymi i w podeszłym wieku.

 

Praca po studiach

Jesteś ciekaw, gdzie znajdziesz pracę? Po ukończeniu studiów na kierunku Higiena stomatologiczna będziesz mógł podjąć zatrudnienie w gabinetach stomatologicznych. Oprócz tego nie powinieneś mieć trudności ze znalezieniem pracy w różnego rodzaju placówkach, które prowadzą działania profilaktyczne m.in. w przedszkolach czy szkołach. Zatem jeśli  proponowane treści kształcenia odpowiadają Twoim oczekiwaniom to koniecznie wybierz studia na kierunku Higiena stomatologiczna!

WAŻNE TEMATY

Jakie przedmioty zdawać na maturze?

Żeby dostać się na studia na kierunek Higiena stomatologiczna, na większości uczelni przy rekrutacji brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne: biologia, matematyka, język obcy nowożytny

szczegółowe wymagania na uczelniach

GDZIE STUDIOWAĆ KIERUNEK HIGIENA STOMATOLOGICZNA

Województwo
Miejscowość
Typ studiów
Tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

CZĘSTO WYBIERANE

Miasto
SORTOWANIE:

SPECJALNOŚCI / ŚCIEŻKI KSZTAŁCENIA NA KIERUNKU HIGIENA STOMATOLOGICZNA

Tryb studiów
Typ studiów
Miasto
Województwo
SORTOWANIE:

Nic nie znaleziono

Zobacz inne kierunki Medyczne

Typ studiów
Województwo
SORTOWANIE:

Wiedza, którą zdobędziesz, studiując Higienę stomatologiczną

Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:

  • znajomości metodologii badań naukowych
  • dysponowania specjalistycznymi wiadomościami z obszaru dziecięcej opieki stomatologicznej
  • znajomości zagadnień związanych z opieką stomatologiczną dorosłych i osób w podeszłym wieku
  • prowadzenia działań profilaktycznych
  • patologii jamy ustnej, protetyki oraz chirurgii stomatologicznej

Jak wyglądają studia na kierunku higiena stomatologiczna?

Uczelnie w Polsce dbają współcześnie o to, by przygotowana przez nie oferta dydaktyczna miała nie tylko atrakcyjny program, lecz także formę nauki. Dlatego też na znacznej części ośrodków akademickich można się dziś kształcić zarówno w trybie stacjonarnym, jak i zaocznym. Podziałem tym są objęte również kierunki takie jak higiena stomatologiczna. Studia stacjonarne, czyli dzienne, są obecnie najpopularniejsze – zajęcia odbywają się w trakcie trwania tygodnia. Studia niestacjonarne to z kolei idealna propozycja dla osób, które chciałby uczyć się podczas weekendowych zjazdów naukowych. Warto pamiętać jednak, że studia niestacjonarne wiążą się z uiszczaniem dodatkowych opłat.

Studia na kierunku higiena stomatologiczna mają charakter medyczny, dlatego też osoby, które wybiorą ten profil kształcenia, na początku zapoznawać się będą z podstawowymi treściami z tego zakresu. Można zaliczyć do nich przykładowo:

  • patofizjologię i patomorfologię;
  • anatomia i fizjologia człowieka;
  • biochemia, biofizyka itd.

 

Warto podkreślić, że kierunki studiów takie jak higiena stomatologiczna powinny mieć przede wszystkim praktyczny wymiar kształcenia, który przygotuje przyszłych abiturientów do aktywnej pracy w gabinetach dentystycznych. Zakres umiejętności, które muszą oni posiąść, jest zatem dość rozległy. Higieniści stomatologiczni muszą bowiem wiedzieć jak przeprowadzić wywiad medyczny oraz jak wykonać podstawowe badania diagnostyczne i zabiegi. Czas trwania nauki będzie także poświęcony dbałości o rozwój kompetencji interpersonalnych, które podczas pracy z pacjentami odgrywają niezwykłe znaczenie.

Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

HIGIENA STOMATOLOGICZNA STUDIA STACJONARNE

Ile trwają studia na kierunku higiena stomatologiczna?

Kierunki studiów takie jak higiena stomatologiczna dzielą się na dwa cykle kształcenia. Pierwszy z nich obejmuje studia I stopnia. Trwają one trzy lata (sześć semestrów). To czas zdobywania podstawowych kompetencji i kwalifikacji, które pozwolą w przyszłości na podejmowanie pierwszych aktywności zawodowych. Zwłaszcza po otrzymaniu tytułu zawodowego licencjata.

Kolejny etap tworzą studia II stopnia. Ich charakter jest z kolei uzupełniający – studenci zdobywają nowe kompetencje oraz systematyzują już posiadaną wiedzę. Ten stopień ma formę dwuletniego kształcenia i jest również czasem przygotowań do obrony najważniejszej pracy dyplomowej, która gwarantuje otrzymanie tytułu zawodowego magistra.

Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

HIGIENA STOMATOLOGICZNA STUDIA I STOPNIA

Jaka praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku Higiena stomatologiczna

Absolwent kierunku Higiena stomatologiczna znajdzie zatrudnienie w/jako:

  • pracownik gabinetów stomatologicznych
  • pracownik placówek prowadzących działania profilaktyczne

 

MIASTA, KTÓRE OFERUJĄ STUDIA NA KIERUNKU HIGIENA STOMATOLOGICZNA

Komentarze (0)