1. Tryb studiów
Uczelnie w Polsce dbają współcześnie o to, by przygotowana przez nie oferta dydaktyczna miała nie tylko atrakcyjny program, lecz także formę nauki. Dlatego też na znacznej części ośrodków akademickich można się dziś kształcić zarówno w trybie stacjonarnym (dziennym), jak i niestacjonarnym (zaocznym). Higienę stomatologiczną możesz aktualnie podjąć w formie stacjonarnej.
Studia na kierunku higiena stomatologiczna możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Studia stacjonarne, czyli dzienne, są obecnie najpopularniejsze – zajęcia odbywają się w trakcie trwania tygodnia od poniedziałku do piątku.
2. Program studiów i przedmioty
Studia na kierunku higiena stomatologiczna mają charakter medyczny, dlatego też osoby, które wybiorą ten profil kształcenia, na początku zapoznawać się będą z podstawowymi treściami z tego zakresu.
W programie studiów na kierunku higiena stomatologiczne znajdziesz takie przedmioty jak np.:
-
patofizjologia i patomorfologia;
-
anatomia i fizjologia człowieka;
-
biochemia,
-
podstawy chorób wewnętrznych
-
anatomia, fizjologia i patologia narządu żucia
-
mikrobiologia ogólna i jamy ustnej
-
filozofia i podstawy etyki
-
podstawy zdrowia publicznego
-
ekonomika i finanse w ochronie zdrowia
Warto podkreślić, że kierunki studiów takie jak higiena stomatologiczna powinny mieć przede wszystkim praktyczny wymiar kształcenia, który przygotuje przyszłych absolwentów do aktywnej pracy w gabinetach dentystycznych. Zakres umiejętności, które muszą oni posiąść, jest zatem dość rozległy.
Higieniści stomatologiczni muszą bowiem wiedzieć jak przeprowadzić wywiad medyczny oraz jak wykonać podstawowe badania diagnostyczne i zabiegi. Czas trwania nauki będzie także poświęcony dbałości o rozwój kompetencji interpersonalnych, które podczas pracy z pacjentami odgrywają niezwykłe znaczenie.
3. Nabywane umiejętności
Jakich przedmiotów powinieneś się spodziewać podejmując naukę na tym kierunku? Na początku zdobędziesz wiadomości z takich obszarów jak biofizyka, biochemia, anatomia narządu żucia oraz histologia.
Następnie zostaniesz wprowadzony w zagadnienia poruszające tematy protetyki stomatologicznej, ortodoncji oraz farmakologii zarówno tej ogólnej, jak i stomatologicznej.Uczęszczając na zajęcia uzyskasz także niezbędną wiedzę z zakresu patologii jamy ustnej, zakaźnych chorób oraz radiologii.
W ramach programu studiów będziesz miał także możliwość wybrania dodatkowego bloku tematycznego. A na co możesz się zdecydować? W propozycjach znajduje się moduł związany z opieką stomatologiczną dzieci i młodzieży lub nad osobami dorosłymi i w podeszłym wieku.
4. Dla kogo ten kierunek
Jeśli nie wybrałeś jeszcze drogi kształcenia to być może zaciekawią Cię studia na kierunku Higiena stomatologiczna. Jest to połączenie wiedzy z nauk społecznych oraz medycznych.
Zatem jeśli chciałbyś w przyszłości zajmować się m.in. organizowaniem i prowadzeniem programów profilaktycznych z zakresu dbania o higienę jamy ustnej oraz pracować w zespole stomatologicznym to zdecydowanie powinieneś wziąć pod uwagę studia na kierunku Higiena stomatologiczna przy wyborze dalszej ścieżki edukacji!
5. Gdzie studiować higienę stomatologiczną
Popularne uczelnie na których można studiować kierunek higiena stomatologiczna: