1. Tryb studiów
Studia na kierunku zdrowie środowiskowe będziesz mógł rozpocząć przede wszystkim w trybie stacjonarnym (dziennym). Ma on bardzo wielu zwolenników, ponieważ pozwala na aktywną i systematyczną naukę.
Studia na kierunku Zdrowie środowiskowe możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Dodatkowo studenci, którzy kształcą się na uczelniach państwowych, nie muszą w ogóle martwić się o opłaty za czesne. Warto zatem, byś rozważył właśnie ten tryb nauki, jeżeli zależy ci na zdobyciu kompleksowego wykształcenia.
2. Program studiów i przedmioty
Zdrowie środowiskowe to wyjątkowo rozbudowana propozycja dydaktyczna, która stanowi niejako odpowiedź na wyzwania współczesnego świata i związaną z nimi walką o zadbanie o środowisko naturalne. W interdyscyplinarnym programie dydaktycznym znalazły się przedmioty, które łączą nauki medyczne z przyrodniczymi i nawet prawniczymi.
Wśród przedmiotów studenci odnajdą zatem przykładowo:
-
Chemia i fizyka środowiska
-
Ekologia i podstawy mikrobiologii
-
Epidemiologia-metody obliczeniowe
-
Logika i podstawy prawa
-
Pierwsza pomoc
-
Podstawy biochemii i toksykologii
-
Podstawy zarządzania
-
Technologie informacyjne
-
Biologia molekularna
-
Biostatystyka
-
Międzynarodowe problemy zdrowia
Studia na kierunku zdrowie środowiskowe mają bardzo bogatą ofertę dydaktyczną, dzięki której każdy, kto czuje, że jakość naszego zdrowia zależy od dbałości o środowisko naturalne, znajdzie coś dla siebie i będzie mieć realny wkład w poprawę kondycji zdrowotnej społeczeństwa.
Pamiętaj, że oprócz wykładów czeka również na ciebie szereg zajęć laboratoryjnych. Odbędziesz także niezbędne praktyki zawodowe. Naczelnym tego celem będzie usystematyzowanie i utrwalenie wiadomości oraz umiejętności przekazanych w toku teoretycznych zajęć dydaktycznych. Praktyki pozwalają również na poznanie specyfiki pracy zawodowej.
3. Nabywane umiejętności
Kierunek Zdrowie środowiskowe łączy w sobie wiedzę z nauk medycznych, przyrodniczych, prawa oraz zarządzania. A czego dokładnie będziesz mógł się nauczyć w trakcie studiów? Uczęszczając na zajęcia zdobędziesz podstawową wiedzę z obszaru ekologii, biochemii oraz toksykologii.
Oprócz tego rozwiniesz umiejętności związane z identyfikacją czynników szkodliwych występujących w środowisku oraz poznasz metody ich eliminacji.
Co jeszcze Cię czeka? W ramach studiów zostaną zrealizowane tematy dotyczące ochrony środowiska, systemów kontroli oraz współczesnych problemów, które stanowią największe wyzwania dla tej nauki. Oprócz tego nauczysz się przeprowadzać analizy danych biometrycznych oraz udzielać pierwszej pomocy medycznej.
4. Dla kogo ten kierunek
Nie od dziś wiadomo, że środowisko w którym przebywa człowiek znacząco wpływa na jego organizm. Według Światowej Organizacji Zdrowia czynniki środowiskowe odpowiadają aż w 30% za stan naszego zdrowia.
W związku z tym tak ważne jest identyfikowanie czynników szkodliwych i ich eliminowanie z naszego otoczenia. W odpowiedzi na zapotrzebowanie został utworzony kierunek Zdrowie środowiskowe, który kształci specjalistów w tej dziedzinie.
Jeśli chciałbyś dołączyć do ich grona to koniecznie powinieneś zapoznać się z możliwościami jakie oferują te studia!
5. Gdzie studiować Zdrowie środowiskowe
Popularne uczelnie na których można studiować kierunek Zdrowie środowiskowe: