Biomedycyna jest pojęciem szerokim i interdyscyplinarnym. Co to znaczy? Chociażby to, że łączy w sobie parę dziedzin z zakresu nauk przyrodniczych. Wykorzystuje ona osiągnięcia nauk biologicznych, biochemicznych, biofizycznych i biotechnologicznych.
Jakie ma zastosowanie? Biomedycyna jest niezwykle ważna przy prewencji, diagnostyce i leczeniu chorób. To również nie wszystkie jej zastosowaia, bowiem oprócz fizjologicznego i patologicznego kontekstu zdrowotności człowieka, podejmuje pytania natury etycznej i prawnej, które dotyczą zapładniania in vitro czy choćby klonowania człowieka.
Znajduje ona również swoje zastosowania w diagnostyce laboratoryjnej i ochronie zdrowia z ramienia nauk o życiu. Łączy w sobie zatem zależności między fizjologią, patologią, etyką człowieka oraz psychologią.
Jeśli więc interesują Cię te aspekty medycyny, jej złożoność i interdyscyplinarność; jeśli czujesz się na siłach, aby podjąć naukę na tak wymagającym kierunku, posiadasz rozległą wiedzę z zakresu biologii, chemii i fizyki oraz jeśli chcesz mieć szerokie perspektywy zawodowe po ukończeniu nauki - studia na kierunku biomedycyna powinny spełniać Twoje wymagania.
1. Tryb i typ studiów
Studia medyczne na kierunku biomedycyna skupiają się na strukturze i funkcjach ludzkiego organizmu. Tak ważny kierunek możesz realizować przede wszystkim stacjonarnie. Gruntownie opracowany program kształcenia przewiduje bardzo dużą ilość zajęć, które należy odbyć w porozumieniu z najlepszymi specjalistami. Kształcenie odbywa się więc dziennie od poniedziałku do piątku. Kierunek przewiduje także obowiązkowe praktyki zawodowe.
Studia na kierunku biomedycyna możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
2. Program studiów i przedmioty
Przykładowe przedmioty w programie studiów na kierunku biomedycyna: chemia ogólna, biofizyka, socjologia medycyny, bioinformatyka, mikrobiologia.
Studenci uczęszczają na szereg przedmiotów, takich jak na przykład:
-
modelowanie matematyczne w biomedycynie,
-
biochemia i regulacja metabolizmu,
-
biochemiczne techniki laboratoryjne,
-
fizjologia człowieka z elementami fizjologii klinicznej,
-
epidemiologia z elementami biostatystyki,
-
mechanizmy powstawania chorób,
-
budowa i właściwości biocząsteczek,
-
embriologia molekularna zaawansowana.
Zajęcia realizowane są także w języku angielskim przez najlepszych profesorów z Belgii, Kanady, Finlandii i USA, którzy goszczą na uniwersytecie medycznym.
Studenci zapoznają się z metodami stosowanymi w badaniach naukowych, diagnostyce, leczeniu i monitorowaniu przebiegu chorób. Jedną z wielu korzyści studiowania biomedycyny jest możliwość zdobycia certyfikatu, który pozwala prowadzić pracę ze zwierzętami laboratoryjnymi w obrębie Unii Europejskiej.
Zdobywają umiejętności analityczno-diagnostyczne potrzebne do pracy w instytutach badawczych, przemyśle farmaceutycznym i firmach biotechnologicznych, ale także dydaktyczne, które umożliwiają pracę w szkolnictwie wyższym.
3. Nabywane umiejętności
Studia na tym kierunku zapewnią Ci wiedzę z zakresu genetyki, biologii molekularnej, anatomii, histologii czy farmakologii.
Jako student będziesz zatem uczęszczał na zajęcia takie jak:
-
chemia ogólna podstawowa i rozszerzona,
-
chemia bioorganiczna podstawowa i rozszerzona,
-
anatomia czynnościowa podstawowa i rozszerzona,
-
terminologia bioedyczna w języku angielskim,
-
biologia komórki rozszerzona,
-
biochemia i regulacja metabolizmu rozszerzona,
-
biofizyka rozszerzona,
-
obrazowanie biomedyczne,
-
modelowanie matematyczne w biomedycynie,
-
mikrobiologia podstawowa,
-
analiza chemiczna i biochemiczna biocząsteczek,
-
immunologia, podstawy patomorfologii,
-
epidemiologia z elementami biostatystyki,
-
socjologia medycyny i tym podobne.
Zajęcia teoretyczne będą się również przekładały na zajęcia praktyczne, gdzie będziesz mógł wykorzystać wiedzę przyswojoną na wykładach.
4. Gdzie studiować biomedycynę
Jakie uczelnie w Polsce oferują kierunek biomedycyna: