Biobezpieczeństwo i zarządzanie kryzysowe studia - kierunek studiów
Studia na kierunku biobezpieczeństwo i zarządzanie kryzysowe to studia inżynierskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3,5 roku (studia I stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (inżynier).
Studia na kierunku biobezpieczeństwo i zarządzanie kryzysowe
Kierunek biobezpieczeństwo i zarządzanie kryzysowe to nowoczesny kierunek studiów, który odpowiada na oczekiwania współczesnego rynku pracy. W trakcie realizowanych zajęć studenci mają szansę zgłębiać nauki przyrodnicze, weterynaryjne i społeczne. Z pewnością poznasz zagrożenia fizyczne, chemiczne i biologiczne, które występują w środowisku. Są to między innymi epidemie, zagrożenia terrorystyczne, pożary, powodzie, katastrofy ekologiczne, zagrożenia występujące w gospodarce żywnościowej, zagrożenia w przestrzeni cyfrowej.
Wymagania
W procesie rekrutacji na studia 2025/2026 na kierunku biobezpieczeństwo i zarządzanie kryzysowe najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: chemia, biologia, fizyka i astronomia, geografia, matematyka, informatyka, język obcy.
*Wymagania mogą się różnić w zależności od uczelni oraz trybu studiów (szczegółowe wymagania w dziale poniżej).
Praca po studiach
Absolwenci zatrudniani są w jednostkach, które związane z funkcjonowaniem systemu bezpieczeństwa oraz ochroną przed zagrożeniami: centra zarządzania i powiadamiania kryzysowego, służba celna.
Warto odpowiednio wcześnie zapoznać się z procesem rekrutacyjnym, ponieważ uczelnie ustalają go indywidualnie. Prócz obowiązkowych dla wszystkich maturzystów przedmiotów warto zdawać egzaminy dodatkowe na poziomie rozszerzonym. Wymagania rekrutacyjne są zmienne i zależą od poziomu i trybu kształcenia.
Najczęściej wymagane przedmioty maturalne w procesie rekrutacyjnym na studia na kierunku Biobezpieczeństwo i zarządzanie kryzysowe:
biologia,
chemia,
fizyka i astronomia,
geografia,
informatyka,
język obcy,
matematyka.
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.
Szczegółowe informacje na temat wymagań rekrutacyjnych należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej". Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Terminy rekrutacji mogą się różnić w zależności od wybranego kierunku. Uczelnie mogą prowadzić także dodatkowe nabory, które z reguły trwają do 30 września lub 15 października.
Szczegółowe informacje znajdziesz klikając powyższy przycisk "Dowiedz się więcej".
Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia.
Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek.
Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Czas trwania
Czas trwania studiów na kierunku biobezpieczeństwo i zarządzanie kryzysowe na poszczególnych uczelniach
Szczegółowe informacje na temat czasu trwania należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej". Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Przedmioty maturalne
Biobezpieczeństwo i zarządzanie kryzysowe - jakie przedmioty zdawać na maturze
Podczas rekrutacji na kierunek biobezpieczeństwo i zarządzanie kryzysowe na większości
uczelni publicznych najczęściej punktowane są następujące przedmioty maturalne:
biologia, chemia, fizyka, geografia, informatyka, język obcy nowożytny, matematyka.
Z kolei uczelnie niepubliczne przyjmują kandydatów zazwyczaj na podstawie kolejności zgłoszeń i złożenia
wymaganych dokumentów w terminie, aż do wyczerpania limitu miejsc.
Przedmioty maturalne brane pod uwagę w procesie
rekrutacji na kierunek biobezpieczeństwo i zarządzanie kryzysowe na poszczególnych uczelniach
Szczegółowe informacje na temat wymagań rekrutacyjnych należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej". Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Limity
Orientacyjne limity miejsc na kierunku biobezpieczeństwo i zarządzanie kryzysowe na
poszczególnych uczelniach
Szczegółowe informacje na temat limitów należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej". Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Progi
Progi punktowe na kierunek biobezpieczeństwo i zarządzanie kryzysowe na
poszczególnych uczelniach
Szczegółowe informacje na temat progów należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej". Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Dalsza część artykułu pod reklamą
JAK WYGLĄDAJĄ STUDIA NA KIERUNKU BIOBEZPIECZEŃSTWO I ZARZĄDZANIE KRYZYSOWE?
Studia w zakresie biobezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego mają innowacyjny, interdyscyplinarny charakter. Poszczególne przedmioty prowadzone są w trakcie zajęć laboratoryjnych i terenowych. Studenci odbywają praktyki zawodowe, które umożliwiają poznanie w praktyce zasad funkcjonowania służb ds. biobezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego oraz regulacje prawne w tym zakresie.
Poszczególne uczelnie posiadają laboratoria wyposażone w nowoczesną aparaturę badawczą i odpowiednio zorganizowane pracownie informatyczne. Zdobywają wszechstronne wykształcenie i praktyczne kompetencje niezwykle cenne w pracy zawodowej.
1. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku Biobezpieczeństwo i zarządzanie kryzysowe możemy podzielić na:
W siatce zajęć kierunku biobezpieczeństwo i zarządzanie kryzysowe znajdziemy takie przedmioty jak: mikrobiologia zagrożeń, ekologia katastrof, hydrologia i zagrożenia powodziowe, toksykologia, bezpieczeństwo cyfrowe, zagrożenia genetyczne, bezpieczeństwo żywności.
Studenci uczą się oceniać zagrożenia, określać wpływ czynników środowiskowych, również substancji toksycznych, które wpływają na wybrane zespoły organizmów i komponenty środowiska. Będą w stanie zaproponować środki zapobiegawcze. Zdobywają również szeroką wiedzę epidemiologiczną oraz w zakresie zagrożeń bioterrorystycznych, chorób odzwierzęcych czy też kwarantanny roślin i zwierząt.
Dalsza część artykułu pod reklamą
ILE TRWAJĄ STUDIA NA KIERUNKU BIOBEZPIECZEŃSTWO I ZARZĄDZANIE KRYZYSOWE?
Studia na kierunku Biobezpieczeństwo i zarządzanie kryzysowe trwają 3,5 roku (studia I stopnia).
Dalsza część artykułu pod reklamą
JAKA PRACA PO STUDIACH NA KIERUNKU BIOBEZPIECZEŃSTWO I ZARZĄDZANIE KRYSYZOWE?
Kierunek biobezpieczeństwo i zarządzanie kryzysowe odpowiada na oczekiwania współczesnych pracodawców. Studenci mają możliwość podjęcia pracy w jednostkach, które są związane z funkcjonowaniem systemu bezpieczeństwa oraz ochroną przed zagrożeniami różnego typu.
Możliwości zatrudnienia po studiach na kierunku Biobezpieczeństwo i zarządzanie kryzysowe:
centra zarządzania i powiadamiania kryzysowego
służba celna
straż graniczna
straż miejska
laboratoria
stacje sanitarno-epidemiologiczne
administracja państwowa i samorządowa
Absolwenci zatrudniani są przede wszystkim w instytucjach tzw. systemu zarządzania kryzysowego. Stają się specjalistami od zarządzania kryzysowego, ale funkcjonują również jako pracownicy cywilni.
Dalsza część artykułu pod reklamą
Poziom i forma studiów
Sprawdź w jakiej formie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:
ul. Bankowa 5 w Katowicachhttps://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJq50dkTbOFkcR6qGXE6SyeGohttps://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/61beb-us-studia-katowice.jpgUniwersytet Śląski w Katowicach