Kierunek Lekarski w ramach limitu MON
Łódź
POKAŻ
Studia na kierunku Lekarskim w ramach limitu MON to studia magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 6 lat (studa jednolite magisterskie) i kończy się uzyskaniem dyplomu (lekarza).
Studia na kierunku kierunek lekarski w ramach limitu mon | |
---|---|
Rok akademicki | 2023/2024 |
Forma studiów | stacjonarne |
Poziom studiów | studia jednolite magisterskie |
Czas trwania | 6 lat (studia jednolite magisterskie) |
Uczelnie
Studia na kierunku kierunek lekarski w ramach limitu mon możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie stacjonarnym (dziennym) | kierunek lekarski w ramach limitu mon - uczelnie >
Wymagania
W procesie rekrutacji na studia 2023/2024 na kierunku lekarskim w ramach limitu MON najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: biologia, chemia, fizyka, matematyka.
*Wymagania mogą się różnić w zależności od uczelni oraz trybu studiów (szczegółowe wymagania w dziale poniżej).
UWAGA! Dwuetapowa rekrutacja. Konieczność rejestracji w akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu (sprawdź) ETAP I – rekrutacja w AWL we Wrocławiu sprawdzian sprawności fizycznej DLA MĘŻCZYZN bieg na dystansie 1000 m bieg wahadłowy 10x10 m podciąganie na drążku wysokim w nachwycie. DLA KOBIET bieg na dystansie 800 m bieg zygzakiem - „koperta” uginanie ramion (w podporze leżąc przodem na ławeczce gimnastycznej) test znajomości j. angielskiego na poziomie B1 (tylko kandydaci, dla których nie był on przedmiotem egzaminu maturalnego) rozmowa kwalifikacyjna oceniająca predyspozycje do szkolenia oficerskiego w korpusie osobowym medycznym (postawa, motywacja do służby wojskowej, posiadane uprawnienia, osiągnięcia sportowe) badania lekarskie. ETAP II – rekrutacja w Uniwersytecie Medycznym w Łodzi Biologia/Chemia/Fizyka/Matematyka (2 wybrane przedmioty) - poziom rozszerzony Dodatkowe wymagania: j. polski – poziom co najmniej podstawowy; wynik nie jest wliczany do punktów rekrutacyjnych, lecz decy
szczegółowe wymagania na uczelniach
Terminy rekrutacji
Czas trwania
Przedmioty maturalne
Limity
Progi
Studia na kierunku lekarskim mają tylko formę stacjonarną. To naturalne, ponieważ ich program jest tak obszerny, że tylko studia dzienne pozwolą na realizację podstawy dydaktycznej.
Osoby, które wybiorą ten profil kształcenia, muszą być przygotowane zatem na intensywny czas nauki, który wypełniony będzie zajęciami, odbywającymi się od poniedziałku do piątku.
Studia na kierunku lekarskim w ramach limitu MON możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Przeanalizuj odpowiednio wcześnie swoje oczekiwania i zastanów się, czy takie ilości materiału do opanowania nie będą dla ciebie przytłaczające. Świadomość własnych oczekiwań pozwoli ci na uniknięcie rozczarowań w przyszłości.
Studia na kierunku lekarskim w ramach limitu MON mają wyjątkowo rozbudowany program kształcenia. Na początku swojej przygody edukacyjnej zapoznawać się będziesz z podstawowymi zagadnieniami medycznymi. Można zaliczyć do nich przykładowo:
Na studentów czekać będą także zajęcia, które poświęcone są naukom klinicznym o profilu ogólnomedycznym. Co to oznacza w praktyce? Szczegółowe zapoznawanie się z chorobami o różnym profilu. Studenci zapoznają się zatem z chorbami wewnętrznymi, zakaźnymi, czy chirurgią ogólną z onkologią.
Specyfika tego kierunku sięga jednak dużo dalej. W siatce programowej będzie można odnaleźć bowiem przedmioty, które mają charakter medyczno-wojskowy lub po prostu – wojskowy. Każda osoba, która wybierze te studia, musi również liczyć się z tym, że czeka ją mnóstwo zajęć o charakterze sportowym i rekreacyjnym.
Popularne uczelnie na których można studiować kierunek Lekarski w ramach limitu MON:
Studia na kierunku Lekarskim w ramach limitu MON trwają 6 lat (studia jednolite magisterskie)
Studia na kierunku lekarskim w ramach limitu MON zaliczają się do wąskiego grona kształcenia jednolitego. Absolwenci szkół średnich, którzy wybiorą ten profil dydaktyczny, kształcić się będą przez sześć lat, więc aż dwanaście semestrów.
Podzielenie tego na dwa stopnie nie byłoby możliwe – pierwsze trzy lata mają bowiem charakter nauk wstępnych. Dopiero pełne wykształcenie pozwoli na wykonywanie tego odpowiedzialnego zawodu.
Absolwenci otrzymają możliwość pracy dopiero po pozytywnym zdaniu państwowego egzaminu końcowego.
Sprawdź w jakiej formie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:
Sprawdź na jakim poziomie znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:
Kierunek lekarski w ramach limitu mon studia jednolite magisterskie
Miasta, które oferują studia na kierunku Kierunek Lekarski w ramach limitu MON
Teraz najważniejsze |
Ciekawe
|
|
gdzie studiować |
|
|
Nadchodzące wydarzenia
Cześć, czy mógłby mi ktoś odpowiedzieć na parę pytań dotyczących medycyny wojskowej w Łodzi? Zaczęłam się bardzo interesować tym kierunkiem i na pewno w przyszłości będę składała tam papiery, lecz mam lekkie obawy. Mianowicie: - Bardzo chce iść do wojska, lecz nie wiem czy się tam nadaje. Jak dotąd nie miałam z nim nic wspólnego. Nie znam się absolutnie na niczym, nawet na tym ile gwiazdek wskazuje czy jest to chorąży, pułkownik, major itp., nie umiem maszerować, salutować, zakładać beretu itp. Może i jest to głupie, ale jakoś się tym stresuję. Czy na studiach ogarnę się i dam radę pomimo braku jakiekolwiek wiedzy? - Jestem wysportowaną osobą, lecz nie ma szans na to, abym się podciągnęła lub zrobiła pompkę :), mam świadomość tego, iż jest to niesamowity wysiłek fizyczny, ale czy aż taki jak sobie ubzdurałam? - Z tego co czytałam to na początku jest 6-tygodniowa unitarka, możesz w skrócie napisać jak tam jest? - Co roku w wakacje jest poligon, jak to wygląda? Czy jest coś co powinnam jeszcze wiedzieć?
W wielkim skrócie, jeśli masz możliwość (dostałaś się na studia cywilne) to nie idź na Lekarski MON.
Też byłam zainteresowana tym kierunkiem i na szczęście udało mi się nawiązać kontakt z osobą która już studiuje na tym od paru lat. Jest to ciekawy kierunek, ponieważ masz zagwarantowane wyżywienie, miejsce i żołd. Tam nie jest się tylko studentem, ale i żołnierzem. Musisz mieć już jakąś formę, masz jeszcze czas nad nią popracować. Sprawnościowa część egzaminu składała się kiedyś bodajże z koperty, biegu na 1000 i pompek na ławce (dla dziewczyn ale i tak nwm czy to nadal aktualne ale jest to jakiś punkt odniesienia). Jest się skoszarowanym, co oznacza że praktycznie cały dzień się spędza w koszarach (w dzisiejszych realiach, kiedyś można było bodajże od ok 16 do 5 następnego dnia) nie możesz też przywozić jedzenia ze sobą i chować je w pokoju (przynajmniej w teorii), wyżywienie jest ze stołówki. Ciężko zdobyć przepustki by opuścić kampus. Dostaje się comiesięcznie żołd, w zależności od posiadanej rangi (można awansować poprzez dobre wyniki etc) Do dość ciężkiego materiału jakim jest nauka na lekarza dochodzą przedmioty wojskowe i egzaminy sprawnościowe. Zasady w umundurowaniu, musztrze i rangach trzeba sobie dobrze przyswoić by nikogo nie urazić. Nie ma na to rady. By zostać żołnierzem musi się odbyć unitarkę, jest ona bardzo wyczerpująca ale nie niemożliwa do skończenia, ponoć łączy ona ludzi ^^. Z tego co wiem to ma się tylko 1 miesiąc wolnego, podczas gdy cywilne kierunki mają 3. Te 2 miesiące są przeznaczone na szkolenia wojskowe i praktyki. Całość studiów składa się z 5 lat nauki, 1 rok stażu. Ale warto wspomnieć, co się dzieje po ukończeniu nauki. Po ukończeniu czeka cię dwukrotność czasu poświęconego na studia do przepracowania w jednostce wojskowej i w szpitalu do którego zostaniesz przydzielony/a. Czyli w sumie 12 lat po ukończeniu studiów musisz odrobić. Niekiedy te wymagania przerastają studentów i jeżeli po pierwszym roku nie dostaniesz się na następny, lub zrezygnujesz, to nie ponosisz kary pieniężnej. Jeżeli zrobisz to później, trzeba się liczyć z odpłacaniem kosztów twojej "edukacji" (opłata za mieszkanie, wyżywienie etc) są to ogromne kwoty. Radzę się dobrze zastanowić, czy warto tam iść. Jakbyś miał/a jakieś pytania to pisz.
à propos, wiecie może czy alergie pokarmowe i wada wzroku mogą być przeciwwskazaniem do aplikowania na ten kierunek?