Dodaj do ulubionych

Lekarski wojskowy studia – kierunek studiów

Studia na kierunku Lekarskim Wojskowym to studia magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 6 lat (studa jednolite magisterskie) i kończy się uzyskaniem dyplomu (lekarza).

Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym (dziennym)

 

Co zdawać na maturze?

UWAGA! Dwuetapowa rekrutacja. Konieczność rejestracji w akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu (sprawdź) ETAP I – rekrutacja w AWL we Wrocławiu sprawdzian sprawności fizycznej DLA MĘŻCZYZN bieg na dystansie 1000 m bieg wahadłowy 10x10 m podciąganie na drążku wysokim w nachwycie. DLA KOBIET bieg na dystansie 800 m bieg zygzakiem - „koperta” uginanie ramion (w podporze leżąc przodem na ławeczce gimnastycznej) test znajomości j. angielskiego na poziomie B1 (tylko kandydaci, dla których nie był on przedmiotem egzaminu maturalnego) rozmowa kwalifikacyjna oceniająca predyspozycje do szkolenia oficerskiego w korpusie osobowym medycznym (postawa, motywacja do służby wojskowej, posiadane uprawnienia, osiągnięcia sportowe) badania lekarskie. ETAP II – rekrutacja w Uniwersytecie Medycznym w Łodzi Biologia/Chemia/Fizyka/Matematyka (2 wybrane przedmioty) - poziom rozszerzony Dodatkowe wymagania: j. polski – poziom co najmniej podstawowy; wynik nie jest wliczany do punktów rekrutacyjnych, lecz decy

szczegółowe wymagania na uczelniach

GDZIE STUDIOWAĆ KIERUNEK LEKARSKI WOJSKOWY

Województwo
Miejscowość
Typ studiów
Tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Uniwersytet Medyczny w Łodzi

Uniwersytet Medyczny w Łodzi

Jednostka prowadząca

Lekarski wojskowy stopień: (Jednolite), czas trwania: 6 lat
tryb: stacjonarne

Lekarski wojskowy - zasady rekrutacji

 • Terminy rekrutacji

 • Czas trwania

 • Przedmioty maturalne

 • Limity

 • Progi

Poziom i tryb studiów

Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

LEKARSKI WOJSKOWY STUDIA STACJONARNE

Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

LEKARSKI WOJSKOWY STUDIA JEDNOLITE MAGISTERSKIE

Specjalności / ścieżki kształcenia na kierunku lekarski wojskowy

Tryb studiów
Typ studiów
Miasto
Województwo
SORTOWANIE:

Nic nie znaleziono

Wiedza, którą zdobędziesz, studiując lekarski wojskowy

Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:
 • profilaktyki, diagnostyki i leczenia
 • porozumiewania się z pacjentem i jego rodziną
 • przeprowadzania wywiadu z pacjentem
 • badania chorego
 • udzielania pomocy w stanach bezpośredniego zagrożenia życia
 • zdolność do działania w warunkach polowych
 • przygotowanie sił zbrojnych na wypadek wojny
 • wykonywania szczepień ochronnych i wykrywania zakażeń

Jak wyglądają studia na kierunku lekarskim wojskowym?

 

1. Tryb studiów

Studia na kierunku lekarskim mają tylko formę stacjonarną. To naturalne, ponieważ ich program jest tak obszerny, że tylko studia dzienne pozwolą na realizację podstawy dydaktycznej.

Osoby, które wybiorą ten profil kształcenia, muszą być przygotowane zatem na intensywny czas nauki, który wypełniony będzie zajęciami, odbywającymi się od poniedziałku do piątku.

 

Studia na kierunku lekarskim wojskowym możemy podzielić na:

1. Typ:

 • Studia jednolite magisterskie

 

2. Tryb:

 • studia stacjonarne

 

Przeanalizuj odpowiednio wcześnie swoje oczekiwania i zastanów się, czy takie ilości materiału do opanowania nie będą dla ciebie przytłaczające. Świadomość własnych oczekiwań pozwoli ci na uniknięcie rozczarowań w przyszłości.

 

2. Program studiów i przedmioty

Studia na kierunku lekarskim wojskowym mają wyjątkowo rozbudowany program kształcenia. Na początku swojej przygody edukacyjnej zapoznawać się będziesz z podstawowymi zagadnieniami medycznymi. Można zaliczyć do nich przykładowo:

 • genetykę medyczną;
 • immunologię;
 • czy fizjologię i anatomię człowieka.

 

Na studentów czekać będą także zajęcia, które poświęcone są naukom klinicznym o profilu ogólnomedycznym. Co to oznacza w praktyce? Szczegółowe zapoznawanie się z chorobami o różnym profilu. Studenci zapoznają się zatem z chorbami wewnętrznymi, zakaźnymi, czy chirurgią ogólną z onkologią.

Specyfika tego kierunku sięga jednak dużo dalej. W siatce programowej będzie można odnaleźć bowiem przedmioty, które mają charakter medyczno-wojskowy lub po prostu – wojskowy. Każda osoba, która wybierze te studia, musi również liczyć się z tym, że czeka ją mnóstwo zajęć o charakterze sportowym i rekreacyjnym.

 

3. Nabywane umiejętności

Czego nauczysz się w toku studiów na kierunku lekarski wojskowy? Pierwsze semestry tych niezwykle trudnych i wymagających studiów wdrożą cię w tajniki zaawansowanej biologii i chemii, co jest podstawą wykształcenia dalszych umiejętności praktycznych.
Od podszewki zagłębisz mechanizmy ludzkiego działania – fizjologię, anatomię oraz uchodzącą za jedną z trudniejszych genetykę. Poznasz metody skutecznej diagnozy poprzez zagłębienie encyklopedii wszystkich możliwych chorób człowieka. W trakcie dalszych semestrów najwytrwalsi przejdą do wyczekiwanych od początku studiów konkretów, czyli zajęć praktycznych.
Jako przyszły lekarz będziesz miał okazję pracować w laboratoriach pod czujnym okiem doświadczonych nauczycieli wyłapujących każdy najmniejszy nawet błąd – przecież podczas prawdziwych zabiegów każdy z nich może kosztować pacjenta życie.
Powinieneś być przygotowany na dość drastyczne sceny operacji, czy sekcji zwłok, które będziesz obserwował na co dzień podczas warsztatów, a w późniejszym życiu zawodowym sam, ze skalpelem w dłoni, podejmiesz się ich wykonania.
Studia na kierunku lekarski wojskowy poza podstawową siatką nauki, przewidzianą dla studentów medycyny, uczą pracy z ludźmi z sił zbrojnych w ciężkich warunkach polowych
 
4. Da kogo ten kierunek
Na temat ludzkiego zdrowia na przestrzeni wieków powstawało wiele utworów poetyckich. Nie bez powodu, wszak jest to wartość najwyższa, a często niedoceniana – kiedy nie wykazuje się objawów żadnej choroby, to w toku porównań nie mamy okazji stwierdzić, że jest to dużo gorsze od bycia zdrowym.
Najlepsi lekarze potrafią nie tylko poprawnie zdiagnozować pacjenta, dobrać odpowiednie leki i skutecznie przeprowadzić go przez cały proces leczenia, ale także wykazują się ogromnymi pokładami empatii i cierpliwości do najbardziej wymagających pacjentów.
Posiadana przez medyków obszerna wiedza medyczna pozwala na informowanie chorego o jego dolegliwościach w prosty i przejrzysty sposób – niestety w polskiej służbie zdrowia często brakuje odpowiedniego podejścia do pacjenta.
Studia na kierunku lekarskim wojskowym zostały stworzone w celu wykwalifikowania grona młodych lekarzy specjalizujących się głównie w leczeniu członków sił zbrojnych Rzeczpospolitej.
Od zawsze czułeś powołanie do niesienia medycznej pomocy innym? Uwielbiasz działy biologii skupiające się na ludzkiej fizjologii i anatomii? Jesteś gotów na 6 lat wyczerpujących, ale dających wiele satysfakcji i perspektyw na przyszłość studiów?
Posiadasz ogromną odporność psychiczną na stres i drastyczne widoki? Jeśli odpowiedziałeś twierdząco – aplikuj!
 
5. Gdzie studiować kierunek Lekarski Wojskowy

Popularne uczelnie na których można studiować kierunek Lekarski Wojskowy:

Ile trwają studia na kierunku lekarskim wojskowym?

Studia na kierunku Lekarskim Wojskowym trwają 6 lat (studia jednolite magisterskie)

Studia na kierunku lekarskim wojskowym zaliczają się do wąskiego grona kształcenia jednolitego. Absolwenci szkół średnich, którzy wybiorą ten profil dydaktyczny, kształcić się będą przez sześć lat, więc aż dwanaście semestrów.

Podzielenie tego na dwa stopnie nie byłoby możliwe – pierwsze trzy lata mają bowiem charakter nauk wstępnych. Dopiero pełne wykształcenie pozwoli na wykonywanie tego odpowiedzialnego zawodu.

Absolwenci otrzymają możliwość pracy dopiero po pozytywnym zdaniu państwowego egzaminu końcowego.

 

Jaka praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku lekarski wojskowy

Gdzie znajdziesz pracę jako absolwent studiów na kierunku lekarski wojskowy? Wszędzie tam, gdzie potrzebni są lekarze – w klinikach, szpitalach, pogotowiach ratunkowych, laboratoriach badawczych czy przychodniach.
Ze względu na specyfikę kierunku, z powodzeniem będziesz mógł nieść pomoc ludziom służacym w wojskowych misjach zagranicznych – studia przygotują cię do zapewnienia niezbędnej przy bardziej skomplikowanych zabiegach czystości nawet w najcięższych warunkach polowych.
 
Absolwent kierunku lekarski wojskowy znajdzie zatrudnienie w/jako:
 • pracownik publicznych i niepublicznych zakładów opieki zdrowotnej
 • instytucjach badawczych i ośrodkach badawczo-rozwojowych
 • pogotowiu ratunkowym
 • marketingu jako menedżerowie ochrony zdrowia

Zobacz inne kierunki Medyczne

Typ studiów
Województwo
SORTOWANIE:

MIASTA, KTÓRE OFERUJĄ STUDIA NA KIERUNKU LEKARSKI WOJSKOWY

Komentarze (2)

Maturzystka odpowiedz pokaż odpowiedzi (1)

Cześć, czy mógłby mi ktoś odpowiedzieć na parę pytań dotyczących medycyny wojskowej w Łodzi? Zaczęłam się bardzo interesować tym kierunkiem i na pewno w przyszłości będę składała tam papiery, lecz mam lekkie obawy. Mianowicie: - Bardzo chce iść do wojska, lecz nie wiem czy się tam nadaje. Jak dotąd nie miałam z nim nic wspólnego. Nie znam się absolutnie na niczym, nawet na tym ile gwiazdek wskazuje czy jest to chorąży, pułkownik, major itp., nie umiem maszerować, salutować, zakładać beretu itp. Może i jest to głupie, ale jakoś się tym stresuję. Czy na studiach ogarnę się i dam radę pomimo braku jakiekolwiek wiedzy? - Jestem wysportowaną osobą, lecz nie ma szans na to, abym się podciągnęła lub zrobiła pompkę :), mam świadomość tego, iż jest to niesamowity wysiłek fizyczny, ale czy aż taki jak sobie ubzdurałam? - Z tego co czytałam to na początku jest 6-tygodniowa unitarka, możesz w skrócie napisać jak tam jest? - Co roku w wakacje jest poligon, jak to wygląda? Czy jest coś co powinnam jeszcze wiedzieć?

Maturzystka2 W odpowiedzi do: Maturzystka odpowiedz

Też byłam zainteresowana tym kierunkiem i na szczęście udało mi się nawiązać kontakt z osobą która już studiuje na tym od paru lat. Jest to ciekawy kierunek, ponieważ masz zagwarantowane wyżywienie, miejsce i żołd. Tam nie jest się tylko studentem, ale i żołnierzem. Musisz mieć już jakąś formę, masz jeszcze czas nad nią popracować. Sprawnościowa część egzaminu składała się kiedyś bodajże z koperty, biegu na 1000 i pompek na ławce (dla dziewczyn ale i tak nwm czy to nadal aktualne ale jest to jakiś punkt odniesienia). Jest się skoszarowanym, co oznacza że praktycznie cały dzień się spędza w koszarach (w dzisiejszych realiach, kiedyś można było bodajże od ok 16 do 5 następnego dnia) nie możesz też przywozić jedzenia ze sobą i chować je w pokoju (przynajmniej w teorii), wyżywienie jest ze stołówki. Ciężko zdobyć przepustki by opuścić kampus. Dostaje się comiesięcznie żołd, w zależności od posiadanej rangi (można awansować poprzez dobre wyniki etc) Do dość ciężkiego materiału jakim jest nauka na lekarza dochodzą przedmioty wojskowe i egzaminy sprawnościowe. Zasady w umundurowaniu, musztrze i rangach trzeba sobie dobrze przyswoić by nikogo nie urazić. Nie ma na to rady. By zostać żołnierzem musi się odbyć unitarkę, jest ona bardzo wyczerpująca ale nie niemożliwa do skończenia, ponoć łączy ona ludzi ^^. Z tego co wiem to ma się tylko 1 miesiąc wolnego, podczas gdy cywilne kierunki mają 3. Te 2 miesiące są przeznaczone na szkolenia wojskowe i praktyki. Całość studiów składa się z 5 lat nauki, 1 rok stażu. Ale warto wspomnieć, co się dzieje po ukończeniu nauki. Po ukończeniu czeka cię dwukrotność czasu poświęconego na studia do przepracowania w jednostce wojskowej i w szpitalu do którego zostaniesz przydzielony/a. Czyli w sumie 12 lat po ukończeniu studiów musisz odrobić. Niekiedy te wymagania przerastają studentów i jeżeli po pierwszym roku nie dostaniesz się na następny, lub zrezygnujesz, to nie ponosisz kary pieniężnej. Jeżeli zrobisz to później, trzeba się liczyć z odpłacaniem kosztów twojej "edukacji" (opłata za mieszkanie, wyżywienie etc) są to ogromne kwoty. Radzę się dobrze zastanowić, czy warto tam iść. Jakbyś miał/a jakieś pytania to pisz.