Telekomunikacja - Warszawa

Studia w Warszawie na kierunku

telekomunikacja

Odkryj kierunek telekomunikacja w Warszawie i sprawdź, gdzie możesz studiować 

Dodaj do ulubionych

16.08.2023

Telekomunikacja studia Warszawa 2023 | woj. mazowieckie

Telekomunikacja w Warszawie to 3,5-letnie studia I stopnia (inżynierskie) oraz 2-letnie studia II stopnia (magisterskie), których program oferuje 3 różne specjalności. Studia można podjąć na 1 uczelni w formie stacjonarnej (dziennej).

Studia na kierunku telekomunikacja w Warszawie
Rok akademicki 2023/2024
Forma studiów stacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania 3,5 roku (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia)

Opis kierunku

Telekomunikacja to kierunek stworzony z myślą o umysłach ścisłych. Jego studenci otrzymują rozległe wykształcenie inżynieryjne oraz uczą się między innymi, jak powinno wyglądać sprawne przekazywanie informacji na odległość. Dziś bowiem każdego dnia posługujemy się zdobyczami współczesnej telekomunikacji – za każdym razem, gdy sięgamy po smartfony lub korzystamy z Internetu.

Studenci w trakcie studiów poznają metody pozwalające na tworzenie specjalistycznych oprogramowań wykorzystywanych w telekomunikacji. Na absolwentów tego kierunku czekać będzie praca w sektorze IT – firmach informatycznych czy telekomunikacyjnych.

 

Uczelnie

W Warszawie telekomunikację możesz studiować w ramach kierunku na 1 uczelni publicznejPolitechnice Warszawskiej (Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych PW).
 

czytaj dalej wszystko o Telekomunikacja - Warszawa

Zobacz, na jakich uczelniach w Warszawie jest kierunek TELEKOMUNIKACJA

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Politechnika Warszawska

Politechnika Warszawska

Telekomunikacja stopień: (I)  (II), czas trwania: 3,5 roku • 2 lata
tryb: stacjonarne

Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek telekomunikacja w Warszawie?

Studia w Warszawie na kierunku telekomunikacja od kilku lat znajdują się w czołówce najpopularniejszych ścieżek kształcenia. W praktyce oznacza to, że liczba osób chętnych na rozpoczęcie studiów znacznie może przekraczać liczbę utworzonych miejsc. By znaleźć się w gronie osób przyjętych na studia telekomunikacyjne, swoje przygotowania do egzaminów maturalnych powinieneś zacząć odpowiednio wcześnie. Wśród przedmiotów, które będziesz zdawać na maturze, powinny się obligatoryjnie znaleźć: matematyka, fizyka lub fizyka oraz astronomia. Nie zapomnij również o jak najlepszym przygotowaniu z dowolnie wybranego języka obcego nowożytnego.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Telekomunikacja w Warszawie

Jak wyglądają studia na kierunku telekomunikacja w Warszawie?

Uczelnie w Warszawie coraz częściej wychodzą naprzeciw oczekiwaniom młodych ludzi, którzy pragną równolegle rozwijać się na różnych polach nie tylko intelektualnych, lecz także zawodowych. W ofercie każdego ośrodka akademickiego znajdują się zatem zarówno studia stacjonarne (dzienne), jak i niestacjonarne (zaoczne). Studia stacjonarne pozwalają na systematyczne zdobywanie wiedzy, bo zajęcia odbywają się na ogół od poniedziałku do piątku. Z kolei studia zaoczne mają formę weekendowych zjazdów. Trzeba pamiętać jednak, że wybór kształcenia niestacjonarnego zawsze wiąże się z uiszczaniem dodatkowych opłat za czesne.

Studia w Warszawie na kierunku telekomunikacja to czas, który intelektualnie na pewno nie zostanie zaprzepaszczony. Przyszli inżynierowie mają bowiem szansę kształcić się pod okiem specjalistów, którzy bardzo dobrze opracowali plan dydaktyczny. Studenci od pierwszych semestrów kształcenia dogłębnie poznawać będą podstawowe zagadnienia ścisłe, które w przyszłości będą mogli wykorzystywać podczas zajęć z zakresu telekomunikacji.

 

1. Dla kogo ten kierunek

Każdego dnia wymieniamy ze sobą setki wiadomości za pośrednictwem wielu różnych komunikatorów, w każdej chwili możemy wykonać telefon, który odbierze osoba oddalona od nas o dziesiątki tysiące kilometrów, a różnego rodzaju wiadomości są dla nas na wyciągnięcie ręki. Rzadko kiedy zastanawiamy się nad tym, czemu mamy takie możliwości. Nie interesuje nas strona techniczna komunikacji, lecz chcemy mieć pewność, że nasz dostęp do wymiany danych i informacji zawsze będzie powszechny.

By było to możliwe, wciąż potrzebni są specjaliści, którzy zajmują się techniczną stroną telekomunikacji. Obecnie to grupa zawodowa, która może cieszyć się największym zainteresowaniem na rynku pracy. Telekomunikacja to bowiem taka dziedzina, która zajmuje się nadawaniem, odbiorem oraz transmisją informacji. To skomplikowana dyscyplina ścisła, której tajniki można zgłębić podczas studiów inżynierskich. Jeśli jesteś zatem osobą, która z łatwością przyswaja zagadnienia ścisłe i chciałbyś w przyszłości stanowić część najbardziej aktywnej grupy zawodowej, to studia na kierunku telekomunikacja będą dla ciebie stworzone.

 

2. Typ i tryb studiów:

Studia na kierunku telekomunikacja możemy podzielić na:

1. Typ:

 • Studia I stopnia (inżynierskie)
 • Studia II stopnia (magisterskie)

2. Tryb:

 • studia stacjonarne

 

Studia na kierunku telekomunikacja w Warszawie realizowane są w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia inżynierskie, które trwają trzy i pół roku. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające dwa lata.
Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku. Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
 

3. Program kształcenia i gdzie studiować

Uczelnie w Warszawie każdego roku wzbogacają się o nowych, żądnych wiedzy studentów. Dziś większość absolwentów szkół średnich wybiera te kierunki studiów, które zapewnią jak najlepsze perspektywy zawodowe. Ośrodki akademickie wychodzą naprzeciw tym wyzwaniom i przygotowują najbardziej satysfakcjonujące propozycje kształcenia. Jedną z atrakcyjniejszych ofert są studia w Warszawie na kierunku telekomunikacja na Politechnice Warszawskiej. To uczelnia z długą tradycją akademicką, której ukończenie gwarantuje prestiżowy profil wykształcenia inżynieryjnego.

Studia inżynierskie w Warszawie na kierunku telekomunikacja mają bardzo rozbudowaną podstawę programową. Musi ona obejmować bowiem podstawowe zagadnienia ścisłe związane z matematyką i fizyką. To obligatoryjny punkt wyjścia, którego dogłębne poznanie pozwoli na rozwijanie wiedzy i umiejętności ściśle związanej z telekomunikacją. W siatce dydaktycznej studiów telekomunikacyjnych znajdują się zatem przedmioty takie jak: systemy telekomunikacyjne, czy projektowanie urządzeń elektronicznych. Każdy, kto decyduje się na studia na kierunku telekomunikacja, musi mieć świadomość, że czeka go wiele fascynujących, ale przede wszystkim intensywnych godzin kształcenia.

 

4. Praca po studiach

Nikogo nie trzeba przekonywać, że to głównie kierunki techniczne i inżynieryjne święcą triumfy na współczesnym rynku pracy. Osoby, które je kończą, mogą liczyć na zatrudnienie, które w pełni odzwierciedla ich wykształcenie. Obecnie żyjemy w świecie, który został zdominowany przez telekomunikację, więc nieustannie potrzebni są specjaliści, którzy będą czuwać nad bezpieczeństwem przepływu informacji. Za każdym razem, kiedy wydaje się nam, że osiągnęliśmy szczyt rozwoju, to pojawiają się przed nami coraz to nowsze perspektywy wynalazcze. To nad nimi pracują także specjaliści do spraw telekomunikacji.

Podstawowe miejsca absolwentów tego kierunku obejmują przede wszystkim różnego rodzaju przedsiębiorstwa telekomunikacyjne, firmy konsultingowe, firmy zajmujące się przetwarzaniem i przechowywaniem informacji, przedsiębiorstwa informatyczne, czy różnego rodzaju ośrodki badawczo-wdrożeniowe oraz instytucje naukowe.

 

W programie studiów na kierunku telekomunikacja znajdziesz takie przedmioty jak np.:

 • analiza matematyczna;
 • rachunek prawdopodobieństwa;
 • fizyka;
 • czy informatyka.

 

Doskonałe opanowanie podstaw ścisłych pozwoli studentom na świadome projektowanie, budowanie i rozwijanie sieci telekomunikacyjnych i teleinformatycznych. Przyszli inżynierowie podczas wszystkich lat nauki otrzymują unikatowe wykształcenie, które czyni ich ekspertami w świecie zdominowanym przez telekomunikację.

Studia telekomunikacyjne w Warszawie wiążą się także z wyborem ścieżki specjalizacyjnej, która znacznie ukierunkuje wykształcenie przyszłych inżynierów. W ofercie studiów na kierunku telekomunikacja znalazły się zatem specjalizacje takie jak:

 • techniki bezprzewodowe i multimedialne;
 • techniki teleinformatyczne.

 

To bardzo ważne, by wybrać specjalizację z myślą o przyszłym miejscu zatrudnienia.

Ile trwają studia na kierunku telekomunikacja w Warszawie?

Ile trwają studia na kierunku telekomunikacja w Warszawie?

Studia na kierunku Telekomunikacja w Warszawie, w zależności od typu studiów trwają 3,5 roku (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia).

Osoby, które wybierają studia telekomunikacyjne, swoją przygodę z tym kierunkiem zaczynają od studiów pierwszego stopnia. Trwają one siedem semestrów, czyli trzy i pół roku. Studenci w trakcie ich trwania otrzymują niezbędne kwalifikacyjne, które w przyszłości pozwolą na aktywny i twórczy rozwój zawodowy. Otrzymanie tytułu inżynieria stanowić będzie zwieńczenie siedmiu semestrów nauki.

Inżynierowie, którzy chcą dalej rozwijać swoje wykształcenie, otrzymają taką możliwość na studiach drugiego stopnia. Rozciągać się będzie przed nimi perspektywa kolejnych trzech semestrów kształcenia, co da łącznie półtora roku. To także czas intensywnych przygotowań do obrony najważniejszej pracy dyplomowej. Jeżeli jej obrona będzie pomyślna, to abiturienci studiów telekomunikacyjnych będą szukać pracy jako magistrowie.

Telekomunikacja w Warszawie - czas trwania

Poziom studiów czas trwania otrzymywany tytuł
studia I stopnia 3,5 roku inżynier
studia II stopnia 2 lata magister inżynier
Jaka praca po studiach na kierunku telekomunikacja w Warszawie?

Jaka praca po studiach na kierunku telekomunikacja w Warszawie?

Osoby, które wybierają studia na kierunku telekomunikacja, nie powinny martwić się o swoje perspektywy zatrudnienia w przyszłości. Branża telekomunikacja nieustannie rozwija się nie tylko w Polsce, lecz przede wszystkim na arenie międzynarodowej, co otwiera przed absolwentami tego kierunku wiele interesujących możliwości zawodowego rozwoju.

Specjaliści do spraw telekomunikacji otrzymują szeroki wachlarz umiejętności związany z projektowaniem, programowaniem i eksploatacją urządzeń elektronicznych oraz rozbudowanych systemów telekomunikacyjnych. Osoby, które kończą studia na tym kierunku, świetnie odnajdą się w wielu różnorodnych instytucjach, gdzie dominującą rolę odgrywają aspekty telekomunikacyjne.

Studia w Warszawie na kierunku telekomunikacja przygotowują przykładowo do pracy w:

 • przedsiębiorstwach telekomunikacyjnych;
 • firmach świadczących usługi telekomunikacyjne (operatorzy sieci komórkowych itd.);
 • ośrodkach naukowo-badawczych;
 • instytucjach wdrożeniowych;
 • centrach przetwarzania informacji;
 • firmach informatycznych;
 • biurach projektujących specjalistyczne oprogramowania itd.

 

Pamiętaj, że twoja kariera jako specjalisty do spraw telekomunikacji zależeć będzie od twoich indywidualnych ambicji oraz zainteresowań, a swoją karierę będziesz mógł z powodzeniem rozwijać na arenie międzynarodowej.

 

Ile zarabiają absolwenci kierunku studiów Telekomunikacja?

Po ukończeniu studiów na kierunku Telekomunikacja absolwenci mają przed sobą wiele możliwości zawodowych. Do najczęściej wybieranych miejsc pracy możemy zaliczyć m.in. firmy telekomunikacyjne i informatyczne, centra przetwarzania informacji, ośrodki naukowo-badawcze, przedsiębiorstwa świadczące usługi telekomunikacyjne, biurach odpowiedzialnych za oprogramowania, a także w instytucjach wdrożeniowych. Część studentów decyduje się również na karierę naukową. Niektóre z zawodów wybierane przez studentów Telekomunikacji to m.in. specjalista do spraw telekomunikacji, a także pracownik naukowo-badawczy. Czym zajmują się na co dzień oraz ile wynoszą ich średnie miesięczne wynagrodzenia?

 

Specjalista do spraw telekomunikacji

Po ukończeniu studiów na kierunku Telekomunikacja jako absolwent możesz podjąć zatrudnienie jako specjalista do spraw telekomunikacji. Czym się zajmuje? Specjalista do spraw telekomunikacji odpowiada m.in. za tworzenie, a także konfigurację systemów telekomunikacyjnych. Może on również udzielać wsparcia technicznego w sytuacjach pojawiających się np. problemów z siecią. Mediana zarobków elektronika wynosi około 5580 zł brutto miesięcznie.

 

Pracownik naukowo-badawczy 

Absolwenci kierunku studiów Telekomunikacja mogą również podjąć zatrudnienie na uczelni i kontynuować ścieżkę naukową. Pracownik naukowo-badawczy na co dzień zajmuje się pracą nad podjętymi badaniami naukowymi oraz prowadzeniem zajęć dydaktycznych dla studentów. Pracownicy naukowi mogą również brać udział w konferencjach naukowych. Mediana zarobków pracownika naukowo-badawczego wynosi około 5370 zł brutto miesięcznie.

Źródło: wynagrodzenia.pl (listopad 2021)  

 

*Pamiętaj, że są to tylko orientacyjne zarobki i w rzeczywistości mogą się one różnić pomiędzy sobą. Wpływ na to ma wiele czynników. Wahania pomiędzy stawkami uzależnione są m.in. od wykształcenia, stażu pracy, doświadczenia, znajomości języków lub nawet miejsca pracy. Wynagrodzenia mogą różnić się między poszczególnymi województwami, a nawet miastami. 

Gdzie studiować na kierunku telekomunikacja w Warszawie?

Studia możesz podjąć na uczelni publicznej: Politechnice Warszawskiej.

Kierunek telekomunikacja - uczelnie w Warszawie

czytaj dalej uczelnie w Warszawie

Uczelnie w Warszawie - kierunek telekomunikacja:

Uczelnia Forma studiów Poziom studiów  
Politechnika Warszawska (Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych PW) stacjonarne studia I i II stopnia więcej

Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności

Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek telekomunikacja w Warszawie?

Studia inżynierskie na kierunku telekomunikacja to bardzo nęcąca propozycja kształcenia ze względu na perspektywy zawodowego rozwoju w przyszłości. Warto jednak pomyśleć, czy odnajdzie się na nich każdy absolwent szkoły średniej. Osoby, które wybierają tego typu kierunki, muszą mieć przede wszystkim umysły ścisłe, które pozwolą im na mierzenie się z wieloma wyzwaniami intelektualnymi. Zastanów się, czy:

 • matematyka i fizyka od zawsze są twoją mocną stroną;
 • interesują cię nowinki ze świata techniki i nauki;
 • lubisz pracę pełną wyzwań;
 • rozwiązywanie technicznych łamigłówek przychodzi ci z łatwością.

 

Jeżeli odpowiadasz twierdząco, to śmiało można stwierdzić, że studia na kierunku telekomunikacja w Warszawie czekają właśnie na ciebie. Zanim przekroczysz jednak próg uczelni, musisz bardzo dobrze przygotować się do egzaminów dojrzałości. Szczególną uwagę poświęć na naukę przedmiotów ścisłych, czyli matematykę i fizykę. Oprócz tego dodatkowym atutem będzie bardzo dobre przygotowanie z dowolnie wybranego języka obcego nowożytnego. Pamiętaj, że drzwi do rozpoczęcia studiów na kierunku telekomunikacja otworzą ci przede wszystkim wyniki z matur rozszerzonych.

Fani przedmiotów ścisłych, którzy nie boją się intelektualnych potyczek, mogą śmiało pomyśleć o wzięciu udziału w olimpiadzie przedmiotowej, ponieważ ona otwiera drogę do znalezienia się na liście osób przyjętych poza kolejnością. Jedynym warunkiem jest bycie laureatem lub finalistą wybranej przez siebie olimpiady na stopniu centralnym.

Zanim przystąpisz do procedury rekrutacyjnej, zorientuj się także, jakie dokumenty dostarczyć do dziekanatu w pierwszej kolejności. Obowiązkowo powinny się wśród nich znaleźć skany dowodu, zdjęcia do legitymacji oraz świadectwo maturalne. Pamiętaj, by nie zaniedbać tego kroku.

 

STUDIA W WARSZAWIE - ważne informacje

kierunki studiów w Warszawie

studia w Warszawie

 

TELEKOMUNIKACJA - ważne informacje

telekomunikacja studia

studia inżynierskie i techniczne w Warszawie

studia inzynierskie i techniczne w Polsce

zasady rekrutacji na studia

Jakie opinie mają studia na kierunku telekomunikacja w Warszawie?

Studia na kierunku telekomunikacja to bez wątpienia jedna z najbardziej przyszłościowych ścieżek kształcenia.

Patrycja, studentka drugiego roku, przekonuje:

Chciałabym zachęcić więcej dziewczyn do podejmowania studiów takich jak telekomunikacja. To czas, który wypełniają inspirujące zajęcia. Wiem, że jestem dobra w tym, co robię, matematyka i fizyka od zawsze były moją mocną stroną. Poza tym na uczelni panuje atmosfera wsparcia i pomocy, więc tym bardziej nie ma żadnych powodów do obaw!

Poziom i tryb studiów

Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

Telekomunikacja Warszawa studia i stopnia

Telekomunikacja Warszawa studia ii stopnia


Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

Telekomunikacja Warszawa studia stacjonarne

Specjalności / ścieżki kształcenia na kierunku telekomunikacja w Warszawie

Studia I stopnia

Studia II stopnia

Popularne kierunki inżynierskie i techniczne w Warszawie

Pokaż wszystkie

Kierunki inżynierskie i techniczne w Warszawie

fotonika
informatyka
nanoinżynieria
Rozwiń

59 Uczelni w Warszawie

Warszawa przyciąga młodych ludzi z całego kraju. Przyjeżdżają tu na studia lub do pracy, w nadziei na zdobycie wykształcenia, doświadczenia zawodowego i wysoko płatnej pracy z perspektywami. Liczą na prestiż, sukces.

Warszawa ma wiele do zaoferowania dla studentów i kandydatów, ale także wiele od nich wymaga – progi punktowe oraz liczba chętnych na studia są tu wysokie. Również liczba studentów jest największa w Polsce: 15 uczelni publicznych i ponad 40 niepublicznych. Największą popularnością cieszą się Uniwersytet Warszawski, Politechnika Warszawska oraz Szkoła Główna Handlowa w Warszawie.

Warszawskie uczelnie są uznawane za prestiżowe nie tylko w Polsce ale i za granicą. Cenione są za profesjonalną kadrę naukową i szerokie perspektywy rozwoju.

Sprawdź uczelnie i kierunki studiów w Warszawie


#MUSISZ TO WIEDZIEĆ

 

 

Komentarze (0)

wsaib

Teraz najważniejsze

matura 2024

zmiany na maturze 2024

arkusze maturalne

wyniki matur 2023

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Telekomunikacja w miastach

Nadchodzące wydarzenia