Osoby, które wybierają studia na kierunku telekomunikacja, nie powinny martwić się o swoje perspektywy zatrudnienia w przyszłości. Branża telekomunikacja nieustannie rozwija się nie tylko w Polsce, lecz przede wszystkim na arenie międzynarodowej, co otwiera przed absolwentami tego kierunku wiele interesujących możliwości zawodowego rozwoju.
Specjaliści do spraw telekomunikacji otrzymują szeroki wachlarz umiejętności związany z projektowaniem, programowaniem i eksploatacją urządzeń elektronicznych oraz rozbudowanych systemów telekomunikacyjnych. Osoby, które kończą studia na tym kierunku, świetnie odnajdą się w wielu różnorodnych instytucjach, gdzie dominującą rolę odgrywają aspekty telekomunikacyjne.
Studia w Warszawie na kierunku telekomunikacja przygotowują przykładowo do pracy w:
-
przedsiębiorstwach telekomunikacyjnych;
-
firmach świadczących usługi telekomunikacyjne (operatorzy sieci komórkowych itd.);
-
ośrodkach naukowo-badawczych;
-
instytucjach wdrożeniowych;
-
centrach przetwarzania informacji;
-
firmach informatycznych;
-
biurach projektujących specjalistyczne oprogramowania itd.
Pamiętaj, że twoja kariera jako specjalisty do spraw telekomunikacji zależeć będzie od twoich indywidualnych ambicji oraz zainteresowań, a swoją karierę będziesz mógł z powodzeniem rozwijać na arenie międzynarodowej.
Ile zarabiają absolwenci kierunku studiów telekomunikacja
Po ukończeniu studiów na kierunku Telekomunikacja absolwenci mają przed sobą wiele możliwości zawodowych. Do najczęściej wybieranych miejsc pracy możemy zaliczyć m.in. firmy telekomunikacyjne i informatyczne, centra przetwarzania informacji, ośrodki naukowo-badawcze, przedsiębiorstwa świadczące usługi telekomunikacyjne, biurach odpowiedzialnych za oprogramowania, a także w instytucjach wdrożeniowych. Część studentów decyduje się również na karierę naukową. Niektóre z zawodów wybierane przez studentów Telekomunikacji to m.in. specjalista do spraw telekomunikacji, a także pracownik naukowo-badawczy. Czym zajmują się na co dzień oraz ile wynoszą ich średnie miesięczne wynagrodzenia?
Specjalista do spraw telekomunikacji
Po ukończeniu studiów na kierunku Telekomunikacja jako absolwent możesz podjąć zatrudnienie jako specjalista do spraw telekomunikacji. Czym się zajmuje? Specjalista do spraw telekomunikacji odpowiada m.in. za tworzenie, a także konfigurację systemów telekomunikacyjnych. Może on również udzielać wsparcia technicznego w sytuacjach pojawiających się np. problemów z siecią. Mediana zarobków elektronika wynosi około 6080 zł brutto miesięcznie.
Pracownik naukowo-badawczy
Absolwenci kierunku studiów Telekomunikacja mogą również podjąć zatrudnienie na uczelni i kontynuować ścieżkę naukową. Pracownik naukowo-badawczy na co dzień zajmuje się pracą nad podjętymi badaniami naukowymi oraz prowadzeniem zajęć dydaktycznych dla studentów. Pracownicy naukowi mogą również brać udział w konferencjach naukowych. Mediana zarobków pracownika naukowo-badawczego wynosi około 5870 zł brutto miesięcznie.
*Pamiętaj, że są to tylko orientacyjne zarobki i w rzeczywistości mogą się one różnić pomiędzy sobą. Wpływ na to ma wiele czynników. Wahania pomiędzy stawkami uzależnione są m.in. od wykształcenia, stażu pracy, doświadczenia, znajomości języków lub nawet miejsca pracy. Wynagrodzenia mogą różnić się między poszczególnymi województwami, a nawet miastami.