Anglistyka

Anglistyka

Studia na kierunku anglistyka możesz podjąć na 2 uczelniach publicznych oraz 1 niepublicznej (prywatnej) szkole wyższej w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Województwo
Miejscowość
Status uczelni
Typ uczelni
Więcej filtrów
Poziom studiów
Forma studiów
Czas trwania
Uniwersytet Łódzki

Uniwersytet Łódzki

Filologia angielska stopień: (I)  (II), czas trwania: 3 lata • 2 lata
forma: stacjonarne
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie

Anglistyka stopień: (I)  (II), czas trwania: 3 lata • 2 lata
forma: stacjonarne

Specjalności na kierunku anglistyka

Uniwersytet Wrocławski

Uniwersytet Wrocławski

Anglistyka stopień: (I)  (II), czas trwania: 3 lata • 2 lata
forma: stacjonarne, niestacjonarne

Anglistyka studia – kierunek studiów

Studia na kierunku anglistyka to studia licencjackie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata lub magistra).

Studia na kierunku anglistyka
Rok akademicki 2024/2025
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania 3 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia)

Uczelnie

Studia na kierunku anglistyka możesz podjąć na 2 uczelniach publicznych oraz 1 niepublicznej (prywatnej) szkole wyższej w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym | anglistyka - uczelnie >

Opis kierunku

Anglistyka to studia, które będą bardzo dobrym wyborem dla osób kochających język oraz kulturę anglosaską. W trakcie kształcenia studenci uczestniczyć będą w szeregu zajęć pozwalających na szlifowanie kompetencji lingwistycznych – pomogą w tym różnorodne zajęcia poświęcone gramatyce czy praktycznej stylistyce. Oprócz tego studia będą czasem poznawania literatury, kultury czy historii tego szczególnego kręgu kulturowego.

 
Wymagania

W procesie rekrutacji na studia 2024/2025 na kierunku anglistyka najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: język angielski, dowolny przedmiot, język polski.

*Wymagania mogą się różnić w zależności od uczelni oraz trybu studiów (szczegółowe wymagania w dziale poniżej).

 

Praca po studiach

Po zakończeniu kształcenia na kierunku takim jak anglistyka czeka wiele różnorodnych dróg zawodowego rozwoju. Można pracować nie tylko w charakterze tłumacza czy nauczyciela. Dziś coraz więcej firm szuka pracowników, którzy doskonale władają językiem angielskim.

Jakie przedmioty zdawać na maturze?

 

Przedmioty maturalne brane pod uwagę w pocesie kwalifikacyjnym na kierunek anglistyka na większości uczelni: 

 • język angielski,
 • język polski,
 • dowolny przedmiot.

 

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

 

szczegółowe wymagania na uczelniach

Anglistyka - zasady rekrutacji

 • Terminy rekrutacji

 • Czas trwania

 • Przedmioty maturalne

 • Limity

 • Progi

Wiedza, którą zdobędziesz, studiując Anglistykę

Program studiów i przedmioty

Co oferują studia na kierunku Anglistyka? W programie kształcenia znajdują się przedmioty z zakresu historii i kulturoznawstwa. Poznasz najsłynniejsze dzieła literatury amerykańskiej oraz będziesz miał możliwość omawiana literatury brytyjskiej z okresu średniowiecza i renesansu.

W planie przewidziano również zajęcia z językoznawstwa m.in. fonetykę czy semantykę. Dodatkowo rozwiniesz umiejętności dydaktyczne co za tym idzie uczenie innych nie będzie stanowić dla Ciebie żadnego problemu!

 

W programie studiów na kierunku anglistyka znajdziesz takie przedmioty jak np.:

 • Ochrona własności intelektualnej
 • Aplikacje mobilne w nauce języków obcych
 • Gramatyka w komunikacji
 • Pisanie tekstów użytkowych i akademickich
 • Konwersacje i słownictwo
 • Literatura angielska
 • Gramatyka opisowa
 • Tłumaczenia biznesowe
 • Rynek pracy
 • Teorie przyswajania języka

 

Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:
 • specjalistycznej wiedzy dotyczącej historii, kultury i języka angielskiego
 • pedagogicznych, dydaktycznych oraz psychologicznych umiejętności pozwalających podjąć pracę nauczyciela w szkolenia
 • analizowania i rozumienia zjawisk zachodzących w krajach anglojęzycznych
 • znajomości języka angielskiego na poziomie C1 (studia pierwszego stopnia) lub C2 (studia drugiego stopnia) Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego
 • znajomości wybranego języka zachodnioeuropejskiego na poziomie B2 (studia pierwszego stopnia) lub B2+ (studia drugiego stopnia) Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego
 • procesów oraz zjawisk zachodzących w kulturze krajów anglojęzycznych

Jak wyglądają studia na kierunku anglistyka?

 

1. Typ i tryb studiów

Studenci aplikujący na kierunek anglistyka będą mogli wybierać pomiędzy studiami stacjonarnymi, a niestacjonarnymi. Pierwsza opcja będzie idealna dla osób, które mogą pozwolić sobie na codzienne uczestnictwo w zajęciach akademickich. Jeżeli natomiast zależy Ci na większej swobodzie nauczania, to wybierze studia zaoczne, na których zjazdy odbywają się w wybrane weekendy semestru.

Powyższy kierunek realizuje program z zakresu nauk humanistycznych i filologicznych.

 

Studia na kierunku anglistyka możemy podzielić na:

1. Poziom:

 

2. Forma:

 

Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedziałku do piątku w siedzibie uczelni.

Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.

Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.

 

2. Program studiów i przedmioty

Program nauczania na kierunku anglistyka będzie oscylował wokół tematów związanych z literaturą, kulturą i językiem krajów anglosaskich.

 

W programie studiów na kierunku anglistyka znajdziesz takie przedmioty jak np.:

 • literatura angielska
 • teorie przyswajania języka
 • intonation in English
 • literatura amerykańska

 

Studenci zdobędą także specjalistyczną wiedzę na temat gramatyki oraz kultury języka angielskiego. Co więcej, w czasie studiów będziesz musiał dokonać wyboru specjalizacji, która będzie dopasowana do twoich zainteresowań i planów zawodowych. Aktualna listę bloków specjalizacyjnych znajdziesz na oficjalnych stronach internetowych wybranych uczelni wyższych.

 

3. Nabywane umiejętności

W czasie studiów na kierunku anglistyka zdobędziesz szereg umiejętności praktycznych, które z powodzeniem wykorzystasz w swojej przyszłej pracy zawodowej. Przede wszytkim, skupisz się na doskonaleniu swoich zdolności językowych.

Jako student nauczysz się zasad prawidłowej wymowy oraz pisania w języku angielskim. Co więcej, zdobędziesz kompetencje z obszaru tłumaczenia tekstów angielskich na język polski i odwrotnie. W zależności od wybranej specjalizacji studenci rozwiną także swoją wiedzę pedagogiczną i dydaktyczną.

 

4. Gdzie studiować anglistykę

Popularne uczelnie na których można studiować kierunek anglistyka:

 

5. Dla kogo ten kierunek

W dzisiejszych czasach znajomość języka obcego jest jednym z podstawowych kryteriów branych pod uwagę przy rekrutacji, niezależnie od pracy jaką chcesz podjąć. Szczególnie ważna stała się znajomość języka angielskiego.

Dzięki niemu możemy porozumieć się w wielu krajach, podjąć pracę w międzynarodowych korporacjach i być członkiem wielu fantastycznych projektów. Dlatego powinieneś rozważyć podjęcie studiów na kierunku Anglistyka tym bardziej, że dzięki nim możesz uzyskać również specjalność nauczycielską!

Ile trwają studia i jaki tytuł uzyskasz?

Studia na kierunku anglistyka trwają 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia).

Kierunek anglistyka można realizować zarówno na pierwszym, jak i drugim stopniu. Studia pierwszego stopnia trwają trzy lata i kończą się nadaniem tytułu licencjata. Natomiast po ukończeniu studiów drugiego stopnia i zaliczeniu pracy dyplomowej zdobędziesz tytuł magistra.

Jaka praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku Anglistyka

Praca po studiach

Gdzie możesz podjąć pracę jako absolwent kierunku Anglistyka? Zatrudnienie znajdziesz w firmach posiadających w swojej ofercie szkolenia językowe. Możesz podjąć pracę jako nauczyciel i uczyć w szkole na I i II stopniu edukacji po uzyskaniu tytułu licencjata.

Natomiast posiadanie tytułu magistra pozwala Ci pracować na wszystkich etapach edukacji szkolnej. Jakie miejsca zatrudnienia przewidziane są jeszcze dla absolwentów? Jeśli nie widzisz się w roli pedagoga możesz pracować jako tłumacz lub dziennikarz komentujący wydarzenia polityczne, kulturalne czy gospodarcze krajów anglojęzycznych.

Zatem jeśli nie chcesz ograniczać się do jednej ścieżki zawodowej, wybierz studia na kierunku Anglistyka, które gwarantują Ci szerokie możliwości rozwoju zawodowego!

 

Absolwent kierunku Anglistyka znajdzie zatrudnienie w/jako:
 • szkołach językowych
 • instytucjach Ministerstwa Edukacji Narodowej
 • firmach oferujących szkolenia językowe
 • doradca w międzynarodowych instytucjach
 • dziennikarz lub ekspert dotyczących spraw życia politycznego i społecznego w anglojęzycznych krajach
 • pracownik biura tłumaczeń
 • pracownik wydawnictwa
 • turystyka

Aktualności rekrutacyjne

Poziom i forma studiów

Sprawdź w jakiej formie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

Anglistyka studia niestacjonarne

Anglistyka studia stacjonarne

Sprawdź na jakim poziomie znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

Anglistyka studia I stopnia

Anglistyka studia II stopnia

Specjalności / ścieżki kształcenia na kierunku anglistyka

Filtrowanie
Województwo
Miasto
Poziom studiów
Forma studiów

Zobacz inne kierunki humanistyczne

Filtrowanie
Województwo
Poziom studiów

Zobacz inne kierunki humanistyczne - podyplomowe

Filtrowanie
Województwo
Poziom studiów

W jakich firmach możesz pracować po kierunku anglistyka

Miasta, które oferują studia na kierunku Anglistyka

Teraz najważniejsze

matura 2024

zmiany na maturze 2024

arkusze maturalne

wyniki matur 2023

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia

 • Drzwi otwarte Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku
 • Dzień Otwarty Wydziału Prawa i Administracji UŁ https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJkzVRdi_LG0cRIMXhgRsDc2Q https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/45afd-uniwersytet-lodzki-kierunki.jpg Uniwersytet Łódzki
 • Drzwi Otwarte https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJiVhlHiMJqkcR3LRNnD9vans Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie
 • ul. Okopowa 59,  , 01-043 Warszawa https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=ul.%20Okopowa%2059%20warszawa https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/5068d-aeh-vizja.jpg Akademia Ekonomiczno-Humanistyczna w Warszawie
 • Dni otwarte https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/a4759-akademia-muzyczna-Lodz.jpg Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi
 • ul. św. Jadwigi 12, Wrocław https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJe5O2FNnpD0cRJYDVarV7L1g https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/05309-wyzsza-szkola-prawa-wroc.jpg Wyższa Szkoła Prawa we Wrocławiu

Komentarze (0)