Kierunek Lekarski - Poznań

Kierunek Lekarski - Poznań

Studia na kierunku kierunek lekarski (medycyna) w Poznaniu możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym.

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Status uczelni
Typ uczelni
Poziom studiów
Forma studiów
Więcej filtrów
Czas trwania
Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu

Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu

Kierunek lekarski (medycyna) stopień: (Jednolite), czas trwania: 6 lat
forma: stacjonarne, niestacjonarne

09.01.2024

Kierunek Lekarski studia Poznań 2024 | woj. wielkopolskie

Kierunek lekarski w Poznaniu to 6-letnie studia (jednolite magisterskie). Absolwenci zyskują możliwość odbycia stażu podyplomowego oraz zdania Lekarskiego Egzaminu Końcowego (LEK). Studia można podjąć na 1 uczelni w formie stacjonarnej (dziennej) lub niestacjonarnej. Ceny na kierunku lekarskim w Poznaniu w 2024 r. zaczynają się od 35000 zł za pierwszy rok studiów, a próg punktowy na bezpłatne studia stacjonarne 2023/2024 na UAM wyniósł 165 punktów.

Kierunek Lekarski - Poznań
Studia na kierunku kierunek lekarski (medycyna) w Poznaniu
Rok akademicki 2024/2025
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia jednolite magisterskie
Czas trwania 6 lat (studia jednolite magisterskie)

Opis kierunku

Studia na kierunku lekarskim mają charakter interdyscyplinarny, dzięki czemu studenci otrzymują wykształcenie z zakresu nauk medycznych, biologicznych i ścisłych. W planie zajęciowym znajdują się przedmioty związane np. z genetyką, chorobami wewnętrznymi czy farmakologią. Program kształcenia przewiduje m.in.: poznawanie działania leków i ich zastosowanie w leczeniu chorób czy uczenie się technik chirurgicznych i przeprowadzanie operacji. W trakcie nauki studenci medycyny odbywają praktyki w klinikach czy szpitalach, co daje im cenne doświadczenie zawodowe.

Absolwenci kierunku lekarskiego mają wiele perspektyw w związku z przyszłą pracą w zawodzie. Po ukończeniu studiów i zdaniu Lekarskiego Egzaminu Państwowego przyszli lekarze wybierają wśród specjalizacji takich jak: anestezjologia, chirurgia, kardiologia czy ginekologia. Absolwenci kierunku lekarskiego mogą znaleźć pracę w szpitalach i klinikach. Ponadto medycy mogą ubiegać się o zatrudnienie w instytucjach badawczych, prowadząc badania kliniczne i eksperymenty. Absolwenci mogą kontynuować również swoją akademicką karierę na uczelniach medycznych w roli wykładowcy bądź badacza.

 

Uczelnie

W Poznaniu kierunek lekarski możesz studiować w ramach kierunku na 1 uczelni publicznej: Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu (Wydział Lekarski UMP).
 
Wymagania
W procesie rekrutacji na studia w Poznaniu na kierunku lekarskim w roku akademickim 2024/2025 najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: biologia, chemia, fizyka i astronomia, fizyka. szczegółowe wymagania >
 
Ceny
Studia stacjonarne na kierunku lekarskim w uczelniach publicznych są bezpłatne. Z kolei za naukę w uczelniach niepublicznych oraz na studiach niestacjonarnych w uczelniach publicznych będziemy musieli zapłacić. Cena za pierwszy rok studiów wynosi około 35000 zł. Wykaz opłat za studia na kierunku lekarskim w Poznaniu >

Jakie wymagania podczas rekrutacji na Kierunek Lekarski w Poznaniu?

W procesie rekrutacji na studia na kierunku lekarskim najczęściej brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne: biologia, chemia, fizyka, fizyka i astronomia.

Jak wygląda rekrutacja na Kierunek Lekarski w Poznaniu? Przepustką na studia jest konkurs świadectw, w którym należy zabłysnąć, na poziomie rozszerzonym z dwóch przedmiotów, w tym obowiązkowo z biologii oraz do wyboru z chemii lub z fizyki. Warto sprawdzić dokładne kryteria kwalifikacyjne, gdyż mogą one ulegać zmianom, bądź różnić się w zależności od konkretnej uczelni.
 

Kierunek lekarski Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu – przedmioty maturalne

Na kierunek lekarski w rekrutacji 2024/2025 na Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu obowiązują wyniki z egzaminów z następujących przedmiotów maturalnych: biologia oraz chemii albo fizyki, albo fizyki i astronomii. dowiedz się więcej

* Przed rekrutacją na wybrany kierunek należy wcześniej zapoznać się z wymaganiami obowiązującymi w poszczególnych szkołach wyższych. Szczegółowe wytyczne znaleźć można na oficjalnych stronach rekrutacyjnych uczelni. Lista przedmiotów branych pod uwagę w rekrutacji może różnić się na poszczególnych uczelniach publicznych.

 

szczegółowe wymagania na uczelniach

Uczelnie w Poznaniu - kierunek kierunek lekarski (medycyna):

Uczelnia Forma studiów Poziom studiów  
Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu (Wydział Lekarski) stacjonarne, niestacjonarne jednolite więcej

Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności

Opis kierunku

Studenci kierunku lekarskiego nauczą się stawiania wstępnych diagnoz medycznych, wdrażania terapii oraz zastosowania odpowiedniego leczenia. Ponadto dowiedzą się, w jaki sposób przeprowadzać badania lekarskie, z zastosowaniem nowoczesnej aparatury medycznej. Co więcej, rozwiną umiejętność analizy wyników badań oraz konsultacji z lekarzami różnorodnych specjalizacji.
Kierunek lekarski należy do najpopularniejszych kierunków w Polsce. W roku akademickim 2023/2024 na studiach stacjonarnych pierwszego stopnia i jednolitych studiach magisterskich wybrany był przez ponad 32 tys. kandydatów (o 11247 więcej niż rok wcześniej).
Wśród poznańskich uczelni publicznych kierunek lekarski znalazł się wśród najpopularniejszych kierunków na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu (ponad 3 tys. zgłoszeń - 9 osób na miejsce).
 
 

Praca po studiach

Po ukończeniu studiów, zaliczeniu Egzaminu Lekarskiego oraz odbyciu obowiązkowego stażu, absolwenci znajdą zatrudnienie w publicznych i niepublicznych jednostkach ochrony zdrowia. Ponadto mogą związać swoją przyszłość z sanatoriami, ośrodkami rehabilitacji, czy placówkami naukowo-badawczymi.

 

Program studiów i przedmioty

Medyczna uczelnia w Poznaniu tak przygotowała swój program, by przysposobić swoich przyszłych absolwentów do profesjonalnej opieki nad pacjentem. Wiedza zdobyta podczas studiów, ma umożliwić absolwentom kierunku lekarskiego zdobycie jak najlepszej pracy w ośrodkach zdrowia.

Należy także pamiętać, że nauka na wydziale lekarskim wiąże się z ciągłym pogłębianiem wiedzy, a egzaminy mają wysoko postawioną poprzeczkę. Na studiach lekarskich nie można być przeciętnym – uczelnie stawiają na ludzi wybitnych. Tylko w ten sposób można zdobyć naprawdę rzetelne wykształcenie.

Przykładowe przedmioty na kierunku lekarskim:

 

Ile punktów na kierunek lekarski w Poznaniu

Kandydaci ubiegający się o przyjęcie na studia stacjonarne na Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu na rok 2023/2024 musieli uzyskać co najmniej 165 punktów.

czytaj dalej progi na kierunek lekarski w Poznaniu

 

Ile osób na miejsce na kierunek lekarski w Poznaniu

Kierunek lekarski w Poznaniu należą do jednego z najbardziej popularnych kierunków w Poznaniu. O przyjęcie na studia stacjonarne w 2023 roku na Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu aplikowało 3169 kandydatów co oznacza, że o jedno miejsce ubiegało się ponad 9 kandydatów.

 

Ogólne cele kształcenia

Kierunek lekarski jest jednym z najbardziej prestiżowych i wymagających kierunków studiów medycznych, które przygotowuje studentów do pracy w dziedzinie medycyny. Studenci kierunku lekarskiego zdobywają szeroki zakres umiejętności zarówno teoretycznych, jak i praktycznych. Absolwenci kierunku lekarskiego uzyskują tytuł lekarza, co otwiera przed nimi szeroki zakres możliwości zawodowych.

Na początku studiów skupiają się na nauce podstawowych nauk medycznych, takich jak np. anatomia, fizjologia, biochemia, farmakologia, patologia, mikrobiologia, genetyka. Później zdobywają umiejętności kliniczne, takie jak np. badanie pacjenta, diagnoza, prowadzenie dokumentacji medycznej, komunikacja z pacjentem, umiejętności proceduralne, takie jak umiejętne wykonanie zastrzyków, przeprowadzanie zabiegów, prowadzenie poradni czy przygotowywanie planu leczenia.

Absolwenci kierunku lekarskiego mogą pracować np. w różnych sektorach opieki zdrowotnej, takich jak szpitale, przychodnie, kliniki, laboratoria medyczne czy jednostki ratownictwa medycznego. Mogą specjalizować się w różnych dziedzinach medycyny, takich jak pediatria, chirurgia, ginekologia i położnictwo, neurologia, kardiologia, onkologia, psychiatra i wiele innych. Mogą również pracować w służbie zdrowia publicznego, w naukach medycznych, jako nauczyciele akademiccy czy badacze.

 

 

Gdzie studiować na kierunku lekarskim w Poznaniu?

Studia możesz podjąć na uczelni publicznej: Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

W rekrutacji na studia jednolite na kierunku lekarskim, w roku akademickim 2023/2024, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu oferuje 340 miejsc w ramach bezpłatnych studiów stacjonarnych. Ponadto na kandydatów czekają jeszcze miejsca na studiach płatnych na UMP. Cena za pierwszy rok studiów wynosi około 35000 zł.

Uczelnie w Poznaniu - kierunek lekarski

czytaj dalej uczelnie w Poznaniu

 

Limity miejsc

O przyjęciu kandydatów na studia decyduje postępowanie kwalifikacyjne, w ramach którego tworzona jest lista rankingowa. Na poszczególnych kierunkach występuje ograniczona liczba miejsc.

Limity miejsc na kierunku lekarskim w Poznaniu:

 • Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu: 340

*Uczelnie publiczne, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2023/2024)

 

Ile kosztują studia

Naukę stacjonarną w uczelniach publicznych można podjąć całkowicie bezpłatnie. Za studia niestacjonarne w uczelniach publicznych lub studia w prywatnych szkołach wyższych należy jednak zapłacić.

Kierunek Lekarski (medycyna) studia w Poznaniu - ceny 2023

 • Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu – 35000 zł

*Ceny za pierwszy rok studiów (rekrutacja 2023/2024). Szczegółowe informacje odnoszące się do wysokości opłat za studia, płatności ratalnych, opłat rekrutacyjnych, a także ewentualnych promocji i zniżek znajdziesz na stronach internetowych uczelni.

 

Kiedy wyniki rekrutacji

Kandydaci otrzymują informację o przyjęciu lub nieprzyjęciu na studia poprzez system IRK lub ERK – wyniki rekrutacji, indywidualne dla poszczególnych uczelni, udostępniane są w prywatnym profilu. Dzięki temu kandydaci wiedzą, ile punktów zdobyli w procesie rekrutacyjnym, a także które miejsce zajęli na liście rankingowej.

Terminy wyników rekrutacji na studia 2024 w uczelniach publicznych w Poznaniu:

 • Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinowskiego w Poznaniu – lipiec 2024

*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025)

Dowiedz się więcej wyniki rekrutacji na studia

 

Jak złożyć dokumenty rekrutacyjne

Kandydaci na studia, którzy zostali przyjęci na wybrany kierunek, mogą złożyć komplet dokumentów rekrutacyjnych zazwyczaj bezpośrednio w siedzibie uczelni. Niektóre szkoły wyższe preferują jednak pośrednie formy przekazania niezbędnych dokumentów – np. za pomocą poczty tradycyjnej lub elektronicznej.

 

Kiedy składamy dokumenty na studia

Kandydaci na studia zazwyczaj mogą składać dokumenty tuż po ogłoszeniu listy rankingowej. Zazwyczaj na złożenie dokumentów rekrutacyjnych mają oni kilka dni. Należy pamiętać o tym, żeby złożyć dokumenty w wyznaczonym przez uczelnię terminie – ważne jest też to, by zestaw był kompletny. Kandydaci, którzy nie spełnią tych warunków, mogą zostać skreśleni z listy osób zakwalifikowanych do przyjęcia na studia.

Dowiedz się więcej terminy składania dokumentów na studia

Terminy składania dokumentów na studia 2024 w uczelniach publicznych w Poznaniu:

 • Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinowskiego w Poznaniu – lipiec 2024

*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025)

** Dane dotyczące wymagań, cen, limitów, terminów mają charakter poglądowy i mogą się różnić dla poszczególnych kierunków studiów. Dokładne dane należy sprawdzić na stronach internetowych uczelni.

 

Ile zarabia się po Kierunku lekarskim?

Kiedy rozmawiamy o zarobkach absolwentów Kierunku lekarskiego warto zaznaczyć fakt, że wysokość honorarium uzależnione jest od co najmniej kilku czynników, wśród których najważniejsze są: specjalizacja, miejsce pracy oraz doświadczenie. Co wydaje się oczywiste, inaczej prezentują się zarobki rezydenta, a inaczej kardiochirurga z wieloletnim doświadczeniem. Co również należy podkreślić, droga edukacji jest długa i wymagająca, a zatem droga do najwyższych zarobków wygląda identycznie.

Średnie zarobki absolwentów Kierunku lekarskiego w 2023 roku:

 • anestezjolog: 7300 złotych
 • ginekolog: 6200 złotych
 • lekarz rodzinny: 9000 złotych
 • internista: 8300 złotych

 

Czy warto iść na Kierunek lekarski?

Kierunek lekarski to oczywiście propozycja kształcenia dla przyszłych lekarzy, a zatem dla osób, które wyróżniają się nie tylko zainteresowaniami światem medycyny oraz dobrymi wynikami z biologii, ale również jasno określonymi cechami osobowości, wśród których wyróżnić można cierpliwość, odporność na stres, dokładność oraz chęć do nieustannej nauki. Ta ostatnia cecha wydaje się niezwykle istotna, ponieważ medycyna niemal nieustannie się rozwija i aby być kompetentnym należy podążać za trendami i osiągnięciami nauki.

 

Gdzie warto studiować Kierunek lekarski?

Poznań należy do grona największych ośrodków akademickich, jednak Kierunek lekarski oferowany jest tylko w jednej uczelni. Nietrudno odgadnąć, że jest to uczelnia o medycznym profilu kształcenia.

Kierunek lekarski studia – uczelnie publiczne (państwowe) w Poznaniu:

 • Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego

 

Program studiów i przedmioty

Studenci Kierunku lekarskiego zdobywają wiedzę oraz umiejętności praktyczne w zakresie profilaktyki, leczenia i rehabilitacji, niezbędne do wykonywania zawodu lekarza. Zaznajamiają się między innymi z budową i funkcjami organizmu człowieka w warunkach prawidłowych i patologicznych, objawami i przebiegiem chorób, sposobami postępowania diagnostycznego, czy też społecznymi i prawnymi uwarunkowaniami wykonywania zawodu lekarza. W toku kształcenia realizują między innymi takie przedmioty jak:

 • anatomia,
 • histologia,
 • procedury medyczne,
 • fizjologia kliniczna,
 • immunologia kliniczna

 

Najczęściej zadawane pytania

Gdzie studiować kierunek lekarski w Poznaniu

W Poznaniu kierunek lekarski można studiować na jednej uczelni publicznej: Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

Gdzie studiować kierunek lekarski bezpłatnie w Poznaniu

Kierunek lekarski w Poznaniu można studiować bezpłatnie tylko w formie stacjonarnej na: Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

Gdzie studiować kierunek lekarski niestacjonarnie w Poznaniu

Studia niestacjonarne na kierunku lekarskim w Poznaniu można podjąć na jednej uczelni publicznej: Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

Ile kosztują studia niestacjonarne na kierunku lekarskim w Poznaniu

Studia niestacjonarne na uczelniach publicznych są płatne. Cena za pierwszy rok studiów niestacjonarnych na kierunku lekarskim wynosi około 35000 zł.

Czy są studia niestacjonarne bezpłatne

Niestety wszystkie studia niestacjonarne, niezależnie od tego czy uczelnia jest państwowa czy prywatna, są płatne. Wyjątkiem są jedynie studnia stacjonarne na uczelniach publicznych. 

Pokaż wszystkie

Poziom i tryb studiów

Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

Kierunek lekarski (medycyna) Poznań studia jednolite magisterskie


Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

Kierunek lekarski (medycyna) Poznań studia stacjonarne

Kierunek lekarski (medycyna) Poznań studia niestacjonarne

Kierunek lekarski w Poznaniu

 • Kierunek lekarski w Poznaniu - studia jednolite

  WYŚWIETL WIĘCEJ Zwiń

  Uczelnie w Poznaniu - studia jednolite na kierunku lekarski (medycyna)

  Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu

  Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu

  Kierunek lekarski (medycyna) stopień: (Jednolite), czas trwania: 6 lat
  tryb: stacjonarne, niestacjonarne

Jakie opinie mają studia na Kierunku Lekarskim w Poznaniu?

Dokąd udać się na studia? To, sprawiające wrażenie łatwego, pytanie nierzadko sprawia kandydatom niemałe problemy. By rozwiać wszelakie wątpliwości, warto zapytać: Jakie ma Kierunek Lekarskie w Poznaniu opinie?

Agata, studentka Kierunku Lekarskiego mówi:

„Każdy lekarz musi być najlepszy. W tym zawodzie nie powinno być miejsca na przeciętność ani jakiekolwiek pomyłki. Dlatego, żeby być najlepszym lekarzem, trzeba uczyć się od najlepszych. A żeby uczyć się od najlepszych, trzeba studiować kierunek lekarski w Poznaniu. To niezwykle proste.”

23 Uczelnie w Poznaniu

Poznań jest jednym z większych ośrodków akademickich w Polsce. Znajduje się tu osiem uczelni publicznych i aż piętnaście niepublicznych. Spośród nich przyszli studenci mogą wybrać m. in. słynny Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Uniwersytet Przyrodniczy, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego, Politechnikę Poznańską, Uniwersytet Artystyczny, a także Akademię Muzyczną i Akademię Wychowania Fizycznego.

Istotny jest również poziom i zakres kierunków studiów, jakie oferują poznańskie uczelnie, współpraca z sektorem biznesowym, a także rosnąca współpraca i kontakty międzynarodowe.

Sprawdź uczelnie i kierunki studiów w Poznaniu

 

 

komentarze (0)

Teraz najważniejsze

matura 2024

zmiany na maturze 2024

arkusze maturalne

wyniki matur 2023

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia