Chemia kryminalistyczna i sądowa

Chemia kryminalistyczna i sądowa

Studia na kierunku chemia kryminalistyczna i sądowa możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie stacjonarnym (dziennym)

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Województwo
Miejscowość
Status uczelni
Typ uczelni
Więcej filtrów
Poziom studiów
Forma studiów
Czas trwania

Uniwersytet w Białymstoku

Chemia kryminalistyczna i sądowa stopień: (II), czas trwania: 2 lata
forma: stacjonarne

Chemia kryminalistyczna i sądowa studia - kierunek studiów

Studia na kierunku chemia kryminalistyczna i sądowa to studia magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 2 lata (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (magistra).

Studia na kierunku chemia kryminalistyczna i sądowa
Rok akademicki 2024/2025
Forma studiów stacjonarne
Poziom studiów studia II stopnia
Czas trwania 2 lata (studia II stopnia)

Terminy rekrutacji

Rekrutacja na uczelnie, które prowadzą studia na kierunku chemia kryminalistyczna i sądowa rozpocznie się 3 czerwca 2024 r. i potrwa do 10 września 2024 r. | chemia kryminalistyczna i sądowa - terminy rekrutacji >

Uczelnie

Studia na kierunku chemia kryminalistyczna i sądowa możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie stacjonarnym (dziennym) | chemia kryminalistyczna i sądowa - uczelnie >

Opis kierunku

Chemia kryminalistyczna i sądowa, to kierunek, dzięki któremu można zdobyć rozbudowaną i interdyscyplinarną wiedzę z pogranicza chemii, toksykologii, kryminologii czy nawet prawa. Studenci podczas nauki dowiedzą się między innymi, jak prawidłowo analizować materiały dowodowe na obecność narkotyków czy leków. Dowiedzą się także, jak badać materiał biologiczny, który został zebrany na miejscu przestępstwa.

 

Praca po studiach

Zajęcia w trakcie kształcenia mają przede wszystkim praktyczny wymiar. Studenci uczestniczą głównie w ćwiczeniach laboratoryjnych pozwalających na wykonywanie różnorodnych analiz – w tym kryminalistycznych. Po zakończeniu nauki absolwenci tego kierunku mogą podejmować współpracę z przedstawicielami służb mundurowych oraz pracować na zlecenie wymiaru sprawiedliwości.

 

Jakie są wymagania rekrutacyjne?

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

 

Chemia kryminalistyczna i sądowa - zasady rekrutacji

 • Terminy rekrutacji

 • Czas trwania

 • Przedmioty maturalne

 • Limity

 • Progi

Wiedza, którą zdobędziesz, studiując chemie kryminalistyczną i sądową

Program studiów i przedmioty
Czego możesz oczekiwać jako student kierunku chemia kryminalistyczna i sądowa? Solidnego przeszkolenia z chemii i biologii, będącego podstawą do prowadzenia późniejszych badań nad materiałem genetycznym i substancjami znalezionymi na miejscu zbrodni.
Zagłębisz tajniki toksykologii, przez co bez problemu wykryjesz obecność substancji narkotycznych i leków w materiale dowodowym. Nauczysz się wykorzystywania odczynników chemicznych w celu wyodrębniania potrzebnych elementów materiału dowodowego.
Dowiesz się, dlaczego lampa ze światłem ultrafioletowym jest nieocenionym narzędziem na każdym miejscu zbrodni i podczas badania próbek dowodowych. Poznasz kruczki prawne pozwalające na wydanie sprawiedliwego, adekwatnego do dokonanego czynu wyroku.
Jako absolwent będziesz posługiwać się fachową terminologią prawniczą, sądową i kryminalistyczną, pozwalającą na swobodną komunikację z ludźmi z twojej branży.
 
Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:
 • kodeksu karnego
 • pozyskiwania i analizowania materiału dowodowego
 • badania miejsca zbrodni
 • fachowej terminologii prawniczej, sądowej i kryminalistycznej
 • obsługi urządzeń analitycznych
 • wyodrębniania substancji chemicznych z materiału dowodowego
 • spisywania i późniejszego analizowania zeznań świadków lub podejrzanych

Jak wyglądają studia na kierunku chemia kryminalistyczna i sądowa?

 

1. Typ i tryb studiów

Kierunek chemia kryminalistyczna i sądowa jest dostępny tylko w trybie stacjonarnym. W praktyce oznacza to, że zajęcia będą odbywać się od poniedziałku do piątku, co będzie idealnym rozwiązaniem dla osób, które mogą sobie pozwolić na pełne poświęcenie się nauce i zdobywaniu wykształcenia.

 

Studia na kierunku chemia kryminalistyczna i sądowa możemy podzielić na:

1. Poziom:

 

2. Forma:

 

Osoby, które aplikują na powyższe studia zdobędą kompleksową wiedzę z obszaru nauk chemicznych i prawnych.

 

2. Program studiów i przedmioty

Jako student kierunku chemia kryminalistyczna i sądowa będziesz miał okazję zapoznać się z takimi zagadnieniami, jak toksykologia, kryminologia czy biotechnologia.

Ponadto, poznasz regulacje prawa karnego oraz dowodowego i nauczysz się ich zastosowania w praktyce.

W planie zajęć znajdzie się także wiele rozwijających przedmiotów powiązanych z powyższą tematyką, między innymi takich jak:

 

 • Analiza DNA w kryminalistyce
 • Podstawy kryminologii
 • Przedsiębiorczość innowacyjna

 

3. Nabywane umiejętności

W czasie studiów na kierunku chemia kryminalistyczna i sądowa zdobędziesz szereg cennych umiejętności praktycznych. Przede wszystkim poznasz zaawansowane metody stosowane w analizie kryminalistycznej oraz analizie DNA.

Program kształcenia zakłada również realizacje lektoratu z języka obcego, dzięki któremu rozwiniesz swoje zdolności językowe i poznasz specjalistyczną terminologię branżową.

Uzyskaną wiedzę i kwalifikacje wykorzystasz podczas obowiązkowych praktyk studenckich, które zrealizujesz w wyznaczonym do tego miejscu.

 

4. Gdzie studiować chemię kryminalistyczną i sądową

Popularne uczelnie na których można studiować kierunek chemia kryminalistyczna i sądowa:

 

5. Dla kogo ten kierunek

Popularność powieści i seriali kryminalnych na całym świecie generuje zainteresowanie młodych ludzi tematyką kryminalistyczną. Coraz więcej licealistów marzy o podzieleniu drogi zawodowej z ulubionymi detektywami, policjantami, czy biegłymi sądowymi, których poczynania śledzą codziennie na ekranach telewizorów.
Jednak branża kryminalistyczna w wielu aspektach może odbiegać od obrazu prezentowanego nam przez amerykańskich reżyserów. Analizowanie próbek często jest zajęciem żmudnym i, ku zawodowi badacza, nieprzynoszącym natychmiastowych, spektakularnych rezultatów.
Dla przyszłych studentów chcących powiązać swoją przyszłą drogę zawodową z szeroko rozumianą branżą kryminalistyczną powstały studia na kierunku chemia kryminalistyczna i sądowa.
Jeśli jesteś wytrwały i precyzyjny, od zawsze interesowałeś się kryminologią, z zapartym tchem śledziłeś każdą powieść Agaty Christie, a ponadto nie masz problemów z nauką przedmiotów przyrodniczych i ścisłych, studia na kierunku chemia kryminalistyczna i sądowa okażą się strzałem w dziesiątkę!

Ile trwają studia i jaki tytuł uzyskasz?

Studia na kierunku chemia kryminalistyczna i sądowa trwają 2 lata (studia II stopnia).

Studia drugiego stopnia na kierunku chemia kryminalistyczna i sądowa będą trwały dwa lata, czyli cztery semestry. Po tym czasie zdobędziesz tytuł magistra, który otworzy przed tobą wiele zawodowych drzwi.

Jaka praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku chemia kryminalistyczna i sądowa?

Praca po studiach
Gdzie znajdziesz zatrudnienie jako absolwent kierunku chemia kryminalistyczną i sądowa? Jeśli wiążesz swoją przyszłość z karierą badacza – zostaniesz pracownikiem laboratorium kryminalistycznym w policji.
Jeśli natomiast wolisz brać czynny udział w procesie analizowania miejsc zbrodni oraz pozyskiwania z nich materiału dowodowego, a do tego znajdziesz chwilę czasu na uzyskanie odpowiedniej specjalności po studiach, zatrudnisz się jako biegły o specjalności kryminalistycznej.
Ponadto znajdziesz zatrudnienie w firmach zajmujących się produkcją, handlem i dystrybucją materiałów i urządzeń wykorzystywanych do badań w kryminalistyce. Możesz też zostać biegłym sądowym. Wybór jest ogromny.
 
Absolwent kierunku chemia kryminalistyczna i sądowa znajdzie zatrudnienie w/jako:
 • pracownik policji 
 • biegły sądowy
 • pracownik laboratorium kryminalistycznego
 • biegły o specjalności kryminalistycznej
 • pracownik branży związanej z urządzeniami analitycznymi
 • pracownik służby celnej

Poziom i forma studiów

Sprawdź w jakiej formie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

Chemia kryminalistyczna i sądowa studia stacjonarne

Sprawdź na jakim poziomie znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

Chemia kryminalistyczna i sądowa studia II stopnia

Zobacz inne kierunki biologiczne i przyrodnicze

Filtrowanie
Województwo
Poziom studiów

Zobacz inne kierunki biologiczne i przyrodnicze - podyplomowe

Filtrowanie
Województwo
Poziom studiów

Miasta, które oferują studia na kierunku Chemia kryminalistyczna i sądowa

Teraz najważniejsze

matura 2024

zmiany na maturze 2024

arkusze maturalne

wyniki matur 2023

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia

Komentarze (0)