Materials science and engineering

Materials science and engineering

Dodaj do ulubionych

Materials science and engineering studia - kierunek studiów

Studia na kierunku materials science and engineering to studia inżynierskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3,5 roku (studia I stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (inżyniera).

Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym (dziennym)

Specyfika studiów zależy od wyboru specjalności / ścieżki kształcenia. Studia gwarantują zdobycie niezbędnych umiejętności, które będą przydatne w przyszłej pracy zawodowej.

Jakie przedmioty zdawać na maturze?

Najczęściej wymagane przedmioty maturalne w procesie rekrutacyjnym na studia na kierunku materials science and engineering:

 • fizyka i astronomia,
 • informatyka,
 • język angielski,
 • matematyka.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

GDZIE STUDIOWAĆ KIERUNEK MATERIALS SCIENCE AND ENGINEERING

Województwo
Miejscowość
Typ studiów
Tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Uniwersytet Śląski w Katowicach

Uniwersytet Śląski w Katowicach

Jednostka prowadząca

Materials science and engineering stopień: (I), czas trwania: 3,5 roku
tryb: stacjonarne

Specjalności na kierunku materials science and engineering

Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie

Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie

Jednostka prowadząca

Materials science and engineering stopień: (I), czas trwania: 3,5 roku
tryb: stacjonarne

Materials science and engineering - zasady rekrutacji

 • Terminy rekrutacji

 • Czas trwania

 • Przedmioty maturalne

 • Limity

 • Progi

Poziom i tryb studiów

Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

MATERIALS SCIENCE AND ENGINEERING STUDIA STACJONARNE

Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

MATERIALS SCIENCE AND ENGINEERING STUDIA I STOPNIA

Specjalności / ścieżki kształcenia na kierunku materials science and engineering

Tryb studiów
Typ studiów
Miasto
Województwo
SORTOWANIE:

Studia I stopnia

Wiedza, którą zdobędziesz, studiując materials science and engineering?

Program studiów i przedmioty

Jaką wiedzę zdobędziesz w toku studiów i jakimi umiejętnościami będziesz mógł pochwalić się jako absolwent tego kierunku? Poznasz specyfikę mechatroniki jako dziedziny dalece interdyscyplinarnej, korzystającej między innymi z obszaru inżynierii przemysłowej, inżynierii produkcji, fotoniki, optyki, chemii, inżynierii materiałowej, mikrosystemów czy bioinżynierii.

Dowiesz się, jak projektować, wytwarzać i eksploatować produkty, a także analizować je w ich środowisku. Będziesz posiadać wiedzę z zakresu mechaniki, elektroniki, eksploatacji i budowy maszyn, informatyki, sterowania, robotyki i automatyki oraz umiejętnie ją integrować.

Będziesz świetnie przygotowany do kooperacji z wykwalifikowanymi ludźmi i wspólnego rozwiązywania istotnych kwestii związanych z wytwarzaniem, sprzedażą, eksploatacją, dystrybucją, serwisowaniem i diagnozowaniem układów mechatronicznych.

Zdobędziesz podstawową oraz rozszerzoną wiedzę z zakresu inżynierii medycznej, kontroli i sterowania w inteligentnych budynkach, mechatroniki pojazdów czy mechatroniki przemysłowej w ramach konkretnych specjalizacji.

Co więcej, nauczysz się, jak efektownie łączyć współczesne możliwości mechatroniki z nowoczesnymi rozwiązaniami elektroniki i robotyki, np. serwisując układy mechatroniczne lub wytwarzając je, np. w przemyśle lotniczym, sprzętu gospodarstwa domowego lub motoryzacyjnym.

 

Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:

 • terminologii i teorii z zakresu badań nad procesami związanymi z mechatroniką
 • projektowania procesów jakościowych w zakładach przemysłowych
 • budowy i eksploatacji maszyn
 • mechaniki, automatyki, robotyki oraz elektroniki
 • projektowania i eksploatacji inteligentnych maszyn
 • projektowania pojazdów, sprzętów oraz specjalistycznych urządzeń medycznych
 • sposobów pomiaru i diagnozowania w gospodarce opartej na nowoczesnym rozwoju
 • kooperacji w interdyscyplinarnych zespołach zajmujących się rozwiązywaniem problemów z dziedziny konstrukcji, wytwarzania, sprzedaży czy diagnozowania układów mechatronicznych
 • biegłego posługiwania się programami wspierającymi projektowanie maszyn
 • gromadzenia i wykorzystywania informacji
 • komunikowania się w języku obcym z uwzględnieniem specjalistycznego zakresu języka
 • nowoczesnych technik przetwarzania informacji
 • sztucznej inteligencji

Jak wyglądają studia na kierunku materials science and engineering?

Abstrakcyjne myślenie, ścisły i formalny opis zjawisk oraz pragmatyczne podejście do rozwiązywania kwestii zawodowych to trzy najważniejsze cechy specjalisty ds. mechatroniki. W dobie inteligentnych domów, miast, samochodów, stosowania sztucznej inteligencji na stanowiskach pracy czy wykorzystywania zaawansowanych metod z zakresu high-tech, wysoce wyspecjalizowani fachowcy z dziedziny mechatroniki i ich rozległa wiedza są niezastąpieni wobec wymagań rynków biznesowych.

Niezwykle istotne jest zrozumienie samej potrzeby, a następnie sposobów implementacji nowoczesnych technik przetwarzania informacji w celu wsparcia decyzji jednostki lub zespołu, nierzadko opierającego się na konkretnej wiedzy programistycznej. Czym są elastyczne systemy mechatroniczne? Co wspólnego z mechatroniką mają biosystemy? Jak zdefiniować technologię high-tech i gdzie ją wykorzystywać?

 

1. Typ i tryb studiów

Osoby, które aplikują na kierunek materials science and engineering zdobędą wszechstronne wykształcenie techniczne.

 

Studia na kierunku materials science and engineering możemy podzielić na:

1. Typ:

 • Studia I stopnia (inżynierskie)

 

2. Tryb:

 • studia stacjonarne

 

Powyższe studia są dostępne jedynie w trybie stacjonarnym, w którym zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku, a nauka jest w pełni darmowa. Jeżeli więc możesz sobie pozwolić na codzienną obecność na uczelni i pełne poświęcenie się nauce, to taka forma kształcenie będzie dla ciebie idealnym wyborem.

 

2. Program studiów i przedmioty

Studenci kierunku materials science and engineering będą mieli dostęp do bogatej oferty zajęć akademickich o tematyce związanej z naukami ścisłymi, technicznymi informatycznymi. W planie znajdą się między innymi następujące przedmioty:

 • Matematyczno-Fizyczne Podstawy Nauki o Materiałach
 • Termodynamika techniczna
 • Biomateriały ceramiczne

Studenci będą także zobowiązani do wyboru specjalizacji, która będzie dopasowana do ich zainteresowań i przyszłych planów zawodowych. Aktualną ofertę bloków specjalizacyjnych, znajdziesz na oficjalnych stronach internetowych wybranych uczelni wyższych.

 

3. Nabywane umiejętności

Jako student wykształcisz wiele cennych umiejętności praktycznych z zakresu nauk technicznych i ścisłych. W czasie licznych warsztatów nauczysz się produkcji oraz przetwarzania materiałów inżynierskich.

Ponadto, poznasz zaawansowane techniki wytwarzania, takie jak nanotechnologia oraz nauczysz się wykorzystywać nowoczesne programy i narzędzia informatyczne.

Zajęcia na kierunku materials science and engineering będą prowadzone w języku angielskim, dzięki czemu rozwiniesz zdolności językowe i zwiększysz swoje szanse na karierę zagraniczną.

 

4. Dla kogo ten kierunek

Jeśli w sferze Twoich zainteresowań znajduje się analiza i transmisja danych w mechatronice, fascynują Cię hybrydowe łączenia elementów mechatronicznych, pragniesz zdobyć rzetelną wiedzę w zakresie zagadnień mechatronicznych i mieć szansę na zostanie świetnym fachowcem, studia na kierunku materials science and engineering to zdecydowanie najlepszy wybór dla Ciebie.

 

5. Gdzie studiować materials science and engineering

Popularne uczelnie na których można studiować kierunek materials science and engineering:

Ile trwają studia i jaki tytuł uzyskasz?

Studia na kierunku materials science and engineering trwają 3,5 roku (studia I stopnia).

Studia pierwszego stopnia na kierunku materials science and engineering będą trwały trzy i pół roku, czyli siedem semestrów. Po tym czasie zdobędziesz tytuł inżyniera.

Gdzie będziesz pracował po kierunku materials science and engineering?

Praca po studiach

Jakie perspektywy zawodowe otworzą się przed Tobą kiedy ukończysz studia na kierunku materials science and engineering?

Jako interdyscyplinarny specjalista rozumiejący i podążający za rozwojem dziedziny nauki i wiedzy technicznej, doskonale odnajdujący się na polu elektrotechniki, mechaniki, informatyki, automatyki czy elektroniki, znajdziesz zatrudnienie w takich obszarach, gdzie Twoje rozległe umiejętności mechatroniczne pozwolą na tworzenie nowoczesnych procesów produkcyjnych ze szczególnym naciskiem na wykorzystywanie potencjału sztucznej inteligencji.

Zdobyta wiedza da Ci niepowtarzalną okazję podjęcia pracy w ośrodkach badawczych, firmach projektowych high-tech lub zakładach produkcyjnych jako specjalista ds. eksploatacji i obsługi zaawansowanych systemów mechatronicznych.

Ponadto będziesz mieć możliwość rozwinąć się zawodowo jako konstruktor aparatur i komponentów technologicznych, kontroler jakości, doradca w działach technologicznych czy w nowoczesnym przemyśle włókienniczym.

Doskonałą perspektywą jest również praca w różnych dziedzinach gospodarki, którym potrzebne jest wdrożenie innowacyjnych systemów mechatronicznych.

Co więcej, świetną alternatywą jest zatrudnienie w firmach produkujących nanosystemy, a także bio- i mikrosystemy oraz w placówkach służby zdrowia przy eksploatacji aparatury diagnostycznej.

 

Absolwent kierunku materials science and engineering znajdzie zatrudnienie w/jako:

 • konstruktor aparatur i komponentów technologicznych
 • inżynier ds. procesów i jakości
 • pracownik naukowy/akademicki
 • technolog w budownictwie maszyn
 • tester produkcyjny
 • ekspert ds. mechatroniki
 • specjalista w zakresie procesów próżniowych
 • inżynier ds. rozwoju
 • wielu branżach przemysłowych, np. farmaceutycznej, budowniczej, metalurgicznej, elektronicznej, elektromaszynowej
 • przedsiębiorstwach produkujących biomateriały i implanty
 • doradca w działach technologicznych
 • eksploatacji nowoczesnych, zautomatyzowanych i zrobotyzowanych procesów przemysłowych
 • firmach zajmujących się wdrożeniem i eksploatacją innowacyjnych urządzeń
 • zakładach przemysłu lotniczego i motoryzacyjnego
 • centrach badawczych

Zobacz inne kierunki Informatyczne

Typ studiów
Województwo
SORTOWANIE:

MIASTA, KTÓRE OFERUJĄ STUDIA NA KIERUNKU MATERIALS SCIENCE AND ENGINEERING

Komentarze (0)