Studia socjologiczne dają bardzo dużo możliwości jeśli chodzi o pracę. Trzeba tylko odpowiednio wcześnie zastanowić się, jaki obszar zawodowego rozwoju będzie dla ciebie najlepszy. Uczelnie w Warszawie starają się już w trakcie kształcenia zapewnić swoim studentom dostęp do praktyk i staży, które zwiększają szansę na znalezienie stabilnej pracy.
Kierunki studiów takie jak socjologia przygotowują do rozwoju kariery zawodowej w wielu obszarach. Warto uświadomić sobie, że studia socjologiczne niosą ze sobą bardzo dużo potencjału, ponieważ ich abiturienci są bardzo uważnymi obserwatorami życia społecznego w odniesieniu do wielu aspektów nie tylko kulturowych, lecz przede wszystkim gospodarczych. To bardzo cenna umiejętność, która może być doceniona na rynku pracy. W praktyce oznacza to, że absolwenci socjologii mogą ubiegać się przykładowo o zatrudnienie w:
-
instytutach badania opinii publicznej;
-
pozarządowych organizacjach społecznych;
-
firmy badań rynkowych;
-
firmy doradztwa personalnego;
-
czy biura statystyczne.
Warto także pamiętać, że studia na kierunku socjologia przygotowują to podejmowania bardzo twórczych aktywności zawodowych także w różnego rodzaju korporacjach, działach HR, czy do spraw Public Relations. To przecież przyszli socjologowie dysponują najlepszymi narzędziami do tego, by w sposób świadomy zarządzać chociażby kadrami.
Studia na kierunku socjologia przygotowują także do prowadzenia dalszych badań naukowych oraz dają możliwość współpracy z mediami tak, by występować w roli ekspertów.
Ile zarabiają absolwenci kierunku studiów socjologia
Po ukończeniu studiów na kierunku Socjologia w Warszawie, absolwenci mają wiele możliwości zawodowych. Część absolwentów decyduje się na pozostanie na uczelni i kontynuowanie ścieżki naukowej, jednak zdecydowana większość decyduje się na pracę m.in. w firmach doradztwa personalnego, biurach statystycznych, pozarządowych organizacjach społecznych, urzędach, instytutach badania opinii publicznej, a także w mediach. Do najczęściej wybieranych zawodów przez absolwentów Socjologii możemy zaliczyć m.in. socjologa, a także analityka. Czym zajmują się na co dzień oraz ile wynoszą ich średnie miesięczne zarobki?
Socjolog
Absolwenci kierunku studiów Socjologia mogą podjąć zatrudnienie jako socjolodzy. Czym się zajmują? Socjolog ma duży zakres obowiązków, który najczęściej uzależniony jest od miejsca pracy, w którym jest zatrudniony. Do niektórych jego obowiązków możemy zaliczyć badanie zachodzących zjawisk społecznych na danym obszarze lub ogólnie w skali np. kraju. Po przeprowadzeniu badań socjolog odpowiada za ich publikację, a także interpretację. Mediana zarobków socjologa wynosi około 4240 zł brutto miesięcznie.
Analityk
Po ukończeniu studiów na kierunku Socjologa absolwenci mogą również podjąć zatrudnienie jako analitycy np. w urzędach statystycznych. Czym się zajmują? Analityk najczęściej odpowiada za przeprowadzenie badań np. statystycznych, a następnie za ich interpretację oraz publikację. Mediana zarobków analityka wynosi około 6820 zł brutto miesięcznie.
*Pamiętaj, że są to tylko orientacyjne zarobki i w rzeczywistości mogą się one różnić pomiędzy sobą. Wpływ na to ma wiele czynników. Wahania pomiędzy stawkami uzależnione są m.in. od wykształcenia, stażu pracy, doświadczenia, znajomości języków lub nawet miejsca pracy. Wynagrodzenia mogą różnić się między poszczególnymi województwami, a nawet miastami.