Elektrotechnika w Warszawie - studia niestacjonarne
Zwiń
Elektrotechnika w Warszawie to 3,5-letnie lub 4-letnie studia I stopnia (inżynierskie) oraz 1,5-letnie lub 2-letnie studia II stopnia (magisterskie), których program oferuje 8 różnych specjalności. Studia można podjąć na 1 uczelni w formie stacjonarnej (dziennej) lub niestacjonarnej (zaocznej).
Studia na kierunku elektrotechnika w Warszawie | |
---|---|
Rok akademicki | 2023/2024 |
Forma studiów | stacjonarne, niestacjonarne |
Poziom studiów | studia I i II stopnia |
Czas trwania | od 3,5 do 4 lat (studia I stopnia), od 1,5 do 2 lat (studia II stopnia) |
Terminy rekrutacji
Rekrutacja na uczelnie, które prowadzą studia na kierunku elektrotechnika w Warszawie rozpocznie się 5 czerwca 2023 r. i potrwa do 10 lipca 2023 r. | Elektrotechnika Warszawa - terminy rekrutacji >
Opis kierunku
Elektrotechnika to rozległe studia ścisłe, które pozwalają zdobyć interdyscyplinarną wiedzę z pograniczna różnorodnych dyscyplin technicznych. Studenci poznawać będą między innymi zagadnienia związane z teorią materiałową, elektroniką, techniką mikroprocesową czy napędem elektrycznym. Zdobycie zaawansowanych kwalifikacji będzie możliwe jednak dopiero po otrzymaniu stabilnych podstaw z ogólnych dziedzin ścisłych.
Absolwenci elektrotechniki z powodzeniem odnajdują się na rynku pracy. Ich najczęstrzym miejscem zatrudnienia jest sektro energetyczny i elektroniczny. Poza znalezieniem pracy w elektrowniach i elektrociepłowniach, elektrotechnicy odnajdują się też w branży motoryzacyjnej, lotniczej i telekomunikacyjnej.
Uczelnie
Praca po studiach
W siatce programowej elektrotechniki znalazł się szereg zajęć praktycznych, umożliwiających naukę wykorzystywania wiedzy teoretycznej. Po zakończeniu kształcenia na absolwentów czekać będą miejsca pracy takie jak przedsiębiorstwa energetyczne, zakłady przemysłowe o różnorodnych profilach działalności czy ośrodki badawczo-rozwojowe.
Specjalności
czytaj dalej wszystko o Elektrotechnika - Warszawa
Jak zapewne się domyślasz, studia na kierunku elektrotechnika w Warszawie mają profil ścisły. W trakcie studiów będziesz rozwijać i poszerzać swoją wiedzę właśnie z tego zakresu, swoją naukę musisz rozpocząć jednak z podstawowym pakietem wiedzy. Dlatego też podczas rekrutacji na studia elektrotechniczne w Warszawie brane są pod uwagę bardzo konkretne przedmioty. Musisz doskonale przygotować się z matematyki, fizyki, czy informatyki. Warto, abyś poświęcił czas także na naukę dowolnie wybranego języka obcego nowożytnego, ponieważ od twojej sprawności językowej również może zależeć, czy znajdziesz się na liście osób przyjętych.
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.
szczegółowe wymagania na uczelniach
Zwiń
Uczelnie w Warszawie doceniają, że każdego roku są wybierane przez tak wielu absolwentów szkół średnich. Dzieje się tak dlatego, że oferta dydaktyczna tych ośrodków akademickich jest ciekawa, niejednokrotnie innowacyjna i zapewniająca rzetelne wykształcenie. Dziś młodzi ludzie zwracają uwagę nie tylko na ofertę kształcenia, lecz także na jej organizację. Dlatego też studia w Warszawie na kierunku elektrotechnika możesz rozpocząć w trybie stacjonarnym (dziennym) lub niestacjonarnym (zaocznym). Jeżeli zależy ci na równoległym rozwijaniu także innych aktywności (np. pracy i staży) wybierz studia zaoczne – kształcić się będziesz wtedy w trybie weekendowym. Musisz mieć jednak świadomość, że będziesz uiszczać opłaty za czesne. W przypadku studiów stacjonarnych wiedzę zdobędziesz regularnie w trakcie trwania tygodnia.
1. Dla kogo ten kierunek
Nauki ścisłe od zawsze znajdowały się w centrum zainteresowań człowieka. Nieustannie chcemy wiedzieć więcej, odkrywać, poszerzać nasze horyzonty myślowe. Dlatego też to właśnie kierunki politechniczne cieszą się tak dużą popularnością wśród absolwentów szkół średnich. Wybierane są na ogół przez osoby, których cechuje duża ciekawość świata i chęć do eksplorowania otaczającej rzeczywistości. A pytanie, które najczęściej zadawane jest przez inżynierów, brzmi: jak sprawić, by żyło nam się łatwiej i lepiej? Elektrotechnika jest jedną z tych dziedzin, która od zawsze budzi ogromne zainteresowanie. Jako nauka zajmuje się ona różnego działaniami związanymi z energią elektryczną – jej przepływem, produkcją, czy eksploatacją.
Studia inżynierskie w Warszawie na kierunku elektrotechnika powinny być wybierane przede wszystkim przez pasjonatów przedmiotów ścisłych, a w szczególności fizyki. To ta nauka ma największy wpływ na nieustający rozwój elektrotechniki. Dziś nawet nie zdajemy sobie sprawy, że każdy z nas ma związek z tą nauką – towarzyszy nam ona nawet w przypadku tak prozaicznych czynności, jak chociażby podłączenie telefonu do ładowania. Jeżeli jesteś zatem osobą, która bacznie obserwuje otaczającą rzeczywistość, masz przenikliwość odkrywcy, a fizyka jest twoim jednym z ulubionych przedmiotów w szkole, to studia elektrotechniczne czekają właśnie na ciebie.
3. Praca po studiach
Wielu młodych ludzi wybiera kierunki politechniczne przede wszystkim ze względu na perspektywy zatrudnienia w przyszłości. To słuszna decyzja, dziś na rynku pracy poszukiwani są bowiem specjaliści o bardzo konkretnym profilu wykształcenia. To inżynierowie odpowiadają za zbilansowany postęp techniczny, na którym najbardziej nam zależy? Przemysł energetyczny jest obecnie jednym z najpotężniejszych. Zresztą wystarczy sobie odpowiedzieć na pytanie – czy wyobrażamy sobie tydzień bez prądu? Odpowiedź jest oczywista, dlatego też wciąż potrzebni są chociażby specjaliści do spraw elektrotechniki, którzy czuwać będą nad naszym komfortem.
Jako absolwent studiów na kierunku elektrotechnika pracę znajdziesz przede wszystkim w sektorze energetycznym i elektronicznym, ale jest to również bardzo szerokie ujęcie. Dziś na dobrą sprawę każdy przemysł wykorzystuje zdobycze elektrotechniczne, więc twoje zatrudnienie zależeć będzie od twoich indywidualnych zainteresowań. Przykładowe miejsca pracy, które mogą cię zainteresować to: elektrociepłownie, elektrownie, firmy zajmujące się przekazywaniem energii elektrycznej, różnego rodzaju instytucje badawcze.
4. Program kształcenia i gdzie studiować
Studia w Warszawie od wielu lat kojarzą się z solidnym i renomowanym wykształceniem. Co roku do tego miasta przyjeżdża wielu absolwentów szkół średnich, którym zależy na aktywnym poszerzaniu wiedzy. Dlatego też uczelnie w Warszawie robią wszystko, by zapewnić swoim studentom jak najlepsze warunki dydaktyczne. Pasjonaci nauk ścisłych także znajdą tutaj coś dla siebie. Studia na kierunku elektrotechnika możesz bowiem rozpocząć na renomowanej Politechnice Warszawskiej. To uczelnia z długą tradycją dydaktyczną, która każdego roku kształci nowe pokolenia inżynierów i techników.
Przeanalizuj dokładnie program tej uczelni, by mieć pewność, że w pełni odpowiada on twoim intelektualnym oczekiwaniom. Kierunki studiów w Warszawie takie jak elektronika są przede wszystkim bardzo rozbudowane. Musisz mieć świadomość, że czeka cię intensywna nauka przedmiotów ścisłych – nie tylko fizyki, lecz także matematyki i informatyki. Dziś bowiem to te trzy potężne nauki ścisłe mają największy wpływ na kształt współczesnej elektrotechniki. Oprócz tego uczestniczyć będziesz w szeregu przedmiotów kierunkowych, które zagwarantują ci specjalistyczną wiedzę z zakresu chociażby obwodów elektrycznych, maszyn i napędów elektrycznych, czy przemian energii.
Plany nauczania na kierunkach takich jak elektrotechnika opracowywane są z bardzo dużą dokładnością. Przyszli inżynierowie muszą bowiem posiąść bardzo rozbudowaną wiedzę z zakresu różnych przedmiotów ścisłych. Swoją przygodę z tym kierunkiem zaczniesz od podstawowych zagadnień, dzięki którym zrozumienie dużo bardziej skomplikowanych procesów będzie po prostu łatwiejsze. Musisz mieć świadomość, że pierwsze semestry twojej nauki będą wypełniały przedmioty takie jak:
Studia w Warszawie na kierunku elektrotechnika muszą mieć przede wszystkim charakter kierunkowy. Oznacza to, że studenci zgłębiać będą zagadnienia, które ściśle związane są z profilem kształcenia. Warto podkreślić, że w charakter kierunków inżynieryjnych wpisane są przede wszystkim ćwiczenia praktyczne, tak by rozwijać na przyszłość najważniejsze kompetencje zawodowe. Pasjonaci elektrotechniki poznawać zatem będą:
Warto także podkreślić, że rzadko zdarza się, by przyszła praca elektrotechników miała charakter indywidualny. Podczas wszystkich lat kształcenia bardzo duży nacisk kładzie się przede wszystkim na pracę w grupie. Studia na kierunku elektrotechnika oferują także różnorodny wybór specjalizacji, które kształcą w bardzo wąskim i specjalistycznym zakresie. Możesz przykładowo wybrać:
Jak widzisz – program kształcenia na studiach elektronicznych jest wyjątkowo rozbudowany i może wydawać się przytłaczający. Jeżeli podejdziesz jednak do rozwijania swojej wiedzy z pasją, to możesz być pewien, że czekają cię inspirujące lata nauki, które w przyszłości przekują się w doskonałe wykształcenie.
Studia na kierunku Elektrotechnika w Warszawie, w zależności od typu studiów trwają od 3,5 roku do 4 lat (studia I stopnia) lub od 1,5 roku do 2 lat (studia II stopnia).
Studia na kierunku elektrotechnika w Warszawie dzielą się na dwa stopnie kształcenia. Mają one charakter komplementarny, więc oznacza, że uzupełniają się. Uczelnie dają możliwość zakończenia swojej przygody z edukacją już po pierwszym stopniu, lecz zawsze warto rozważyć pełną edukację. Swoją przygodę z kierunkiem elektrotechnika zaczniesz od studiów pierwszego stopnia. Trwają one siedem semestrów, czyli trzy i pół roku. To czas zdobywania podstawowej wiedzy i umiejętności. Przygotowujesz się wtedy także do obrony prestiżowej pracy inżynierskiej.
Po otrzymaniu tytułu inżyniera warto rozważyć aplikację na studia drugiego stopnia. Są one dużo krótsze, studenci bowiem kształcą się na nich przez trzy semestry, czyli niespełna półtora roku. Program kształcenia ma wtedy charakter przede wszystkim uzupełniający, studenci poszerzają swoją zdobytą wiedzę o dodatkowe zagadnienia. Zwieńczeniem nauki jest otrzymanie tytułu magistra po obronie pracy dyplomowej.
Elektrotechnika w Warszawie - czas trwania
Poziom studiów | czas trwania | otrzymywany tytuł |
studia I stopnia | od 3,5 do 4 lat | inżynier |
studia II stopnia | od 1,5 do 2 lat | magister inżynier |
Studia w Warszawie na kierunku elektrotechnika stanowią przede wszystkim gwarant renomowanego wykształcenia. To profil, dzięki któremu zdobędziesz nie tylko unikatową i specjalistyczną wiedzę, lecz przede wszystkim umiejętności, a to one są dziś doceniane najbardziej przez pracodawców na aktualnym rynku pracy. Wszechstronne wykształcenie specjalistów do spraw elektroniki sprawia, że odnajdą się oni w różnorodnych sektorach zawodowych. Dziś bowiem elektrotechnika zdominowała niemal cały przemysł. Możesz pracować na stanowisku specjalisty przykładowo w takich odmianach przemysłu jak:
Twoja kariera zawodowa może rozwijać się także różnie w zależności od ukończonej specjalizacji, ponieważ to ona decyduje w dużej mierze o twoich wąskich umiejętnościach i kwalifikacjach. Jako abiturient kierunku elektrotechnika możesz ubiegać się także o pracę w:
Studia elektrotechniczne są jedynie wstępem do rozwoju fascynującej kariery zawodowej, dzięki której możesz stać się prawdziwym odkrywcą. Pamiętaj, że uczelnie w Warszawie gwarantują ci międzynarodowy profil wykształcenia, co otwiera drogę do rozwoju zawodowego także poza granicami kraju.
Po ukończeniu studiów na kierunku Elektrotechnika i uzyskaniu tytułu inżyniera bądź magistra inżyniera, możesz zacząć poszukiwania, często swojej pierwszej pracy w zawodzie. Większość absolwentów kieruje się do firm z różnych dziedzin przemysły np. lotniczego, motoryzacyjnego czy telekomunikacyjnego. Mogą oni znaleźć zatrudnienie m.in. w elektrowniach, elektrociepłowniach, biurach projektowych, firmach serwisowych, inspektoratach, a także w biurach zajmujących się projektowaniem instalacji elektrotechnicznych. Część studentów decyduje się również na kontynuowanie nauki na studiach kolejnego stopnia lub na pozostanie na uczelni i podjęcie tam pracy. Do najczęściej obejmowanych stanowisk przez absolwentów Elektrotechniki możemy zaliczyć m.in. inżyniera elektronika, elektrotechnika, a także pracownika naukowo-badawczego. Czym zajmują się na co dzień oraz ile wynoszą ich średnie miesięczne zarobki?
Elektrotechnik
Absolwenci kierunku studiów Elektrotechnika, mogą znaleźć zatrudnienie jako elektrotechnicy. Czym się zajmują? Odpowiadają oni m.in. za kontrolę oraz projektowanie instalacji elektrycznych. Elektrotechnicy dbają również o bezpieczeństwo instalacji, co jest niezwykle istotne, aby spełniała ona wszystkie wymogi bezpieczeństwa. Mediana zarobków elektrotechnika wynosi około 6200 zł brutto miesięcznie.
Elektronik
Po ukończeniu studiów na kierunku Elektrotechnika absolwenci mogą znaleźć zatrudnienie jako elektronicy. Czym się zajmują? Elektronik może zajmować się współpracą nad tworzeniem urządzeń elektrycznych, a także może zajmować się ich konserwacją lub naprawami. Może on również zajmować się kontrolą m.in. instalacji i urządzeń. Elektronicy odpowiadają również za pomiary np. napięcia. Do obowiązków można także zaliczyć prowadzenie dokumentacji. Mediana zarobków elektronika wynosi około 6200 zł brutto miesięcznie.
Pracownik naukowo-badawczy
Część absolwentów kierunku studiów elektrotechnika decyduje się na pozostanie na uczelni i kontynuowanie pracy naukowej na stanowisku pracownika naukowo-badawczego. Czym zajmują się na co dzień? Pracownik naukowo-badawczy zajmuje się głównie prowadzeniem zajęć dydaktycznych na uczelni dla studentów, a także prowadzi badania naukowe. Może on również tworzyć publikacje naukowe, które może prezentować np. na konferencjach naukowych Mediana zarobków pracownika naukowo-badawczego wynosi około 5370 zł brutto miesięcznie.
Źródło: wynagrodzenia.pl (październik 2021)
*Pamiętaj, że są to tylko orientacyjne zarobki i w rzeczywistości mogą się one różnić pomiędzy sobą. Wpływ na to ma wiele czynników. Wahania pomiędzy stawkami uzależnione są m.in. od wykształcenia, stażu pracy, doświadczenia, znajomości języków lub nawet miejsca pracy. Wynagrodzenia mogą różnić się między poszczególnymi województwami, a nawet miastami.
Studia możesz podjąć na uczelni publicznej: Politechnice Warszawskiej.
Kierunek elektrotechnika - uczelnie w Warszawie
czytaj dalej uczelnie w Warszawie
Uczelnie w Warszawie - kierunek elektrotechnika:
Uczelnia | Forma studiów | Poziom studiów | |
---|---|---|---|
Politechnika Warszawska (Wydział Elektryczny PW) | stacjonarne, niestacjonarne | studia I i II stopnia | więcej |
Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności
Studia na kierunku elektrotechnika przyciągają co roku bardzo dużo osób zainteresowanych. To niewątpliwie fascynujący profil kształcenia, który w przyszłości może stać się gwarantem bardzo rzetelnego zatrudnienia. Warto zdać sobie jednak sprawę, że osoby, które nigdy nie lubiły przedmiotów ścisłych, nie będą się czuć dobrze na studiach elektrotechnicznych. Nim przystąpisz do procedury rekrutacyjnej, odpowiedz sobie na kilka pytań:
Jeżeli odpowiadasz na te pytania twierdząco, możesz pomyśleć o rozpoczęciu kształcenia na kierunku elektrotechnika. Na początku zorientuj się dobrze, jak wygląda proces rekrutacji. Pamiętaj, że liczba miejsc na ogół jest mniejsza od liczby osób zainteresowanych, więc musisz szczególnie przykładać się do nauki. Na maturze powinieneś zdawać przedmioty takie jak: matematyka, fizyka, fizyka i astronomia, informatyka oraz język obcy nowożytni. Część wybranych przez siebie przedmiotów zdawaj na poziomie rozszerzonym – wtedy twoje szanse na znalezienie się na listach osób przyjętych znacznie wzrosną.
Być może jesteś prawdziwym fascynatem przedmiotów ścisłych i wynalazków. Jeśli twoja wiedza i umiejętności techniczne znacznie wyróżniają się na tle rówieśników, możesz pomyśleć o wzięciu udziału w olimpiadzie przedmiotowej. Laureaci oraz finaliści stopnia centralnego zagoszczą na listach osób przyjętych poza kolejnością. Studia na kierunku elektrotechnika mogą cię skłonić do wyboru przykładowo Olimpiady Wiedzy Technicznej i Wynalazczości lub Olimpiady Fizycznej.
Ostatni krok, jaki powinieneś wykonać przed przystąpieniem do rekrutacji, to zorientowanie się, jakie dokumenty dostarczyć do dziekanatu w pierwszej kolejności. Musisz zadbać o skany świadectwa maturalnego, skany dowodu oraz wyrobienie zdjęć do legitymacji. Powodzenia!
STUDIA W WARSZAWIE - ważne informacje
ELEKTROTECHNIKA - ważne informacje
studia inżynierskie i techniczne w Warszawie
Studia na kierunku elektrotechnika wybierane są na ogół przez prawdziwych pasjonatów nauk fizycznych.
Zbyszek, student trzeciego roku, przekonuje:
Od małego pasjonowała mnie fizyka. Pochodzę z wielopokoleniowej rodziny inżynierów, więc pewne pasje i predyspozycje przechodzą genetycznie. Studia na kierunku elektrotechnika pozwalają na uczestniczenie w wielu projektach badawczych, dzięki których już w trakcie studiów mogę poszerzać swoje zawodowe portfolio.
Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:
Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:
Warszawa przyciąga młodych ludzi z całego kraju. Przyjeżdżają tu na studia lub do pracy, w nadziei na zdobycie wykształcenia, doświadczenia zawodowego i wysoko płatnej pracy z perspektywami. Liczą na prestiż, sukces.
Warszawa ma wiele do zaoferowania dla studentów i kandydatów, ale także wiele od nich wymaga – progi punktowe oraz liczba chętnych na studia są tu wysokie. Również liczba studentów jest największa w Polsce: 15 uczelni publicznych i ponad 40 niepublicznych. Największą popularnością cieszą się Uniwersytet Warszawski, Politechnika Warszawska oraz Szkoła Główna Handlowa w Warszawie.
Warszawskie uczelnie są uznawane za prestiżowe nie tylko w Polsce ale i za granicą. Cenione są za profesjonalną kadrę naukową i szerokie perspektywy rozwoju.
Sprawdź uczelnie i kierunki studiów w Warszawie
#MUSISZ TO WIEDZIEĆ |
Teraz najważniejsze |
Ciekawe
|
|
gdzie studiować |
|
|
Nadchodzące wydarzenia