Nauczanie każdego przedmiotu wiąże się z koniecznością posiadania pewnego wachlarza predyspozycji i nastawienia na określony repertuar pedagogicznych wyzwań.
Każdy, kto jako uczeń był zmuszony, by zapełniać mechaniczną grą w sapera przeraźliwie nudne i długie lekcje informatyki lub uciekać się do akrobatycznej gimnastyki umysłu na drodze do zrozumienia trygonometrii przekazywanej bez cienia zaangażowania i pasji, potrafiłby stworzyć model antytezy nauczyciela.
Kim w takim razie będzie nauczyciel idealny? Czy pasja do własnej dziedziny wystarczy, by w skuteczny sposób przekazywać wiedzę i kształtować umiejętności, czy może ona okazać się dla pedagoga kulą u nogi?
Dla osób, które rozpoznają w sobie predyspozycje matematyczne i informatyczne, którymi jednocześnie chcieliby dzielić się z innymi, spełniając się w roli pedagogów, powstały studia na kierunku nauczanie informatyki i matematyki.
1. Typ i tryb studiów
Program kształcenie na kierunku nauczanie matematyki i informatyki będzie oscylował głownie wokół nauk ścisłych.
Osoby, które chcą rozwijać się w tym kierunku i aplikują na powyższe studia będą mogli wybrać pomiędzy trybem stacjonarnym, a niestacjonarnym. W przypadku studiów stacjonarnych zajęcia odbywają się codziennie w godzinach ustalonych przez władze konkretnej uczelni. Jeżeli natomiast zależy Ci na większej swobodzie, to wybierz studia niestacjonarne, które realizują tryb zajęć weekendowych.
Studia na kierunku nauczanie matematyki i informatyki możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedziałku do piątku w siedzibie uczelni.
2. Program studiów i przedmioty
Jako student powyższego kierunku będziesz miał dostęp do bogatej oferty zajęć i wykładów akademickich o tematyce związanej z naukami matematycznymi, informatycznymi, pedagogicznymi czy psychologicznymi. W planie znajdą się między innymi następujące przedmioty:
-
Wstęp do algebry i teorii liczb
-
Geometria analityczna
-
Logika matematyczna
-
Dydaktyka informatyki
3. Nabywane umiejętności
Absolwenci kierunku nauczanie matematyki i informatyki będą posiadać wszechstronne przygotowanie zawodowe, które umożliwi im podjęcie ciekawej i perspektywicznej pracy. W czasie licznych warsztatów, przede wszystkim skupisz się na rozwijaniu swoich kompetencji z zakresu pedagogiki i dydaktyki.
Ponadto poznasz najnowsze trendy w nauczaniu oraz nauczysz się ich zastosowania w praktyce. Studenci dowiedzą się także, w jaki sposób używać nowoczesnych narzędzi technologicznych, podczas prowadzenia zajęć szkolnych. Integralną część studiów będą stanowić praktyki zawodowe, które zrealizujesz w wyznaczonym do tego miejscu pracy.
4. Dla kogo ten kierunek
Jeśli zawsze chciałeś mieć wpływ na kierunek rozwoju szkolnictwa, obracasz w głowie sporo pomysłów na to, jak mogłaby wyglądać współczesna szkoła i na jakich ideach powinna się opierać, odnajdujesz się w pracy z dziećmi i młodzieżą, a matematyka i informatyka od zawsze były Twoimi ulubionymi przedmiotami w planie zajęć, powinieneś wziąć pod uwagę studia na kierunku nauczanie informatyki i matematyki.
5. Gdzie studiować nauczanie matematyki i informatyki
Popularne uczelnie na których można studiować kierunek nauczanie matematyki i informatyki: