1. Tryb i typ studiów
O prawie autorskim coraz częściej mowa, zwłaszcza że świat jest pełen innowacji, mimo że wydaje się, że wszystko już było. Specjalistów, którzy odnajdą się w dziedzinie prawa własności intelektualnej bądź w prawie nowych mediów ciągle na rynku pracy brakuje. Kierunek prawo własności intelektualnej i nowych mediów możesz realizować zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. Zajęcia na studiach dziennych odbywają się u od poniedziałkdo piątku, natomiast studia zaoczne są realizowane w trakcie zjazdów weekendowych.
Studia na kierunku Prawo własności intelektualej i nowych mediów możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
2. Program studiów i przedmioty
Bogato skonstruowany program zajęć przewiduje kształcenie na takich przedmiotach jak na przykład: podstawy ekonomii z elementami zarządzania, wprowadzenie do prawa własności intelektualnej, prawo wzorów przemysłowych, zwalczanie nieuczciwej konkurencji, zastosowania informatyczne w dziedzinie własności intelektualnej, prawo nowych technologii a prawo autorskie.
Unikatowy kierunek studiów umożliwia zdobycie wiedzy z obszaru prawa autorskiego, prawa mediów, prawa konkurencji, prawa własności przemysłowej. Zajęcia informatyczne bądź z zakresu zarządzania wzbogacają sylwetkę absolwenta. Przedmioty teoretyczne wsparte są praktycznym ujęciem, a zajęcia realizowane są przede wszystkim w formie wykładów, ćwiczeń, seminariów.
Prócz umiejętności technicznych odnoszących się w dużej mierze do korzystania z konkretnych oprogramowań informatycznych będziesz mógł/mogła rozwinąć predyspozycje kierownicze i komunikatywne, które ułatwią pracę z mediami, kontrahentami, a także ogólne działanie w zakresie prawa.
3. Dla kogo ten kierunek
Pewnie nie raz zdarzyło Ci się umieścić w przestrzeni mediów społecznościowych zdjęcie znalezione w Internecie, nie zastanawiając się szczególnie nad tym, czy postępujesz właściwie i zgodnie z prawem.
Jeśli nie, jesteś w mniejszości – chociaż świadomość społeczna dotycząca kwestii praw autorskich obowiązujących w nowych mediach jest coraz większa, przestrzeń internetowa, a więc fundament nowomedialnego świata, wciąż przypomina Dziki Zachód, szczególnie w oczach użytkowników sieci.
Większość z nich mgliście orientuje się w tym, co wolno a czego już nie, jeśli chodzi o wykorzystywanie materiałów dostępnych w Internecie i ochronę treści, które sami zamieścimy w wirtualnej przestrzeni.
Prawo porządkujące te kwestie z jednej strony powinno dążyć do jak największej konkretyzacji i ujednolicenia przepisów, z drugiej zaś nieustannie reagować na zmiany zachodzące w nowoczesnej rzeczywistości – zglobalizowanej i podporządkowanej kulturze cyfrowej.
To spore wyzwanie dla prawników, którzy bez aktualizowania swojej wiedzy w oparciu o zmiany zachodzące w świecie, nie będą w stanie w sposób kompetentny reagować na współczesne problemy prawne i kazusy związane ze światem nowych mediów.
Studia na kierunku prawo własności intelektualnej i nowych mediów kształcą absolwentów znakomicie przygotowanych do roli nowoczesnego doradcy, zorientowanego w relacjach między prawem autorskim a nowymi sytuacjami i przestrzeniami, w których ono funkcjonuje.
Jeśli rozpoznajesz znak „copyright” i masz ambicje, by w praktyce zawodowej zajmować się zagadnieniami prawa autorskiego, zależy Ci na zdobyciu podstaw wszechstronnej wiedzy prawniczej, ale chciałbyś wyspecjalizować się w takiej dziedzinie prawa, która znajdzie swoje odzwierciedlenie w problemach aktualnej rzeczywistości, fascynuje Cię świat nowych mediów, technologii cyfrowych oraz to jaki mają wpływ na kształtowanie systemu prawnego a swoje wykształcenie chciałbyś uzupełnić o praktyczne umiejętności z zakresu marketingu, zarządzania i ekonomii, studia na kierunku prawo własności intelektualnej i nowych mediów, mają szansę spełnić Twoje edukacyjne oczekiwania.
4. Gdzie studiować Prawo własności intelektualnej i nowych mediów
Popularne uczelnie na których można studiować kierunek Prawo własności intelektualnej i nowych mediów: