Dla wielu osób słowo „optoelektronika” może brzmieć jak czarna magia. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę, że jest to dziedzina nauki, która towarzyszy nam w codziennym życiu. Nie każdy po prostu musi się zastanawiać, jak choćby działa jego wyświetlacz w telefonie. Laikom wystarczy, że będą mogli ujrzeć na nim zdjęcia, filmy, teksty w jak najlepszej jakości. O to, by byśmy my mogli komfortowo korzystać między innymi z naszych wyświetlaczy, dbają właśnie optoelektronicy. Optoelektronika jest to bowiem nauka, która zajmuje się wykorzystaniem właściwości światła w celu przekazywania informacji.
Studia na kierunku optoelektronika zadedykowane są przede wszystkim dla umysłów ścisłych. Jeśli nie boisz się wyzwań, jakie współcześnie stawia nam chociażby matematyka i fizyka, to możesz śmiało pomyśleć o rozpoczęciu swojej przygody edukacyjnej właśnie na tym kierunku. Musisz odpowiednio wcześnie zastanowić się, czy studia, gdzie wszystkie zajęcia mają profil ścisły, będą ci sprawiać intelektualną satysfakcję.
1. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku optoelektronika możemy podzielić na:
1. Typ:
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
Studia na kierunku optoelektronika w Warszawie realizowane są w ramach drugiego stopnia. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające półtora roku.
Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku. Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
2. Program studiów i przedmioty
Kierunki studiów takie jak optoelektronika nie mogą znajdować się w ofercie każdego ośrodka akademickiego. To ścisły profil kształcenia sprawdza, że uczelnie powinny dysponować doskonale wyposażone sale ćwiczeniowe i kadrę wykładowców, która posiada rozbudowaną wiedzę z zakresu tej dyscypliny. Optoelektronika stanowi pewnego rodzaju prestiżową niszę, dlatego jeżeli studia na tym kierunku będziesz chciał rozpocząć w Warszawie, to czeka na ciebie propozycja uczelni, które znajdziesz w dziale poniżej.
W siatce programowej znajdziesz wiele fascynujących przedmiotów, swoją przygodę z optoelektroniką zaczniesz od doskonałego opanowania podstawowych nauk ścisłych, wśród których naczelne miejsce zajmować będzie matematyka, fizyka oraz informatyka. Jeśli zaczniesz przeglądać program kształcenia studiów na kierunku optoelektronika, to nie powinieneś być szczególnie zdziwiony, gdy znajdziesz w nim przedmioty takie jak:
-
metody optymalizacji
-
czujniki światłowodowe
-
elektronika ciała stałego
-
projektowanie urządzeń optoelektronicznych