Jesteśmy świadkami nieustannego rozwoju nauk medycznych. Musimy mieć świadomość, że stoi za tym nie tylko praca lekarzy i pielęgniarek, lecz także cały sztab inżynierów, którzy prowadzą ciągłe badania w laboratoriach i ośrodkach naukowych. To dzięki ich pracy i badaniom możemy mieć dzisiaj dostęp do najnowocześniejszych terapii i środków farmakologicznych. Jedną z dyscyplin, która przyczynia się do tego, jest inżynieria biomedyczna. Zajmuje się on wykorzystywaniem rozwiązań technicznych w dyscyplinie ściśle związanej z biologią medyczną.
Biomedycyna to bowiem nic innego jak dziedzina medycyny, która wykorzystuje osiągnięcia tej jednej z nauk ścisłych podczas badań, diagnostyki i leczenia chorób. Musisz mieć jednak świadomość, że kierunki studiów takie jak inżynieria biomedyczna zarezerwowane są wyłącznie dla najlepszych absolwentów szkół średnich. Odpowiedz sobie szczerze, czy przedmioty ścisłe znajdują się w kręgu twoich zainteresowań oraz czy chciałbyś się rozwijać zawodowo w dyscyplinach związanych z medycyną.
1. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku inżynieria biomedyczna możemy podzielić na:
1. Typ:
-
Studia I stopnia (inżynierskie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
Studia na kierunku inżynieria biomedyczna w Warszawie realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia inżynierskie, które trwają trzy i pół roku. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające dwa lata.
Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku. Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
2. Program studiów i przedmioty
Kierunki studiów takie jak inżynieria biomedyczna znajdują się w ofercie uczelni, które dysponują najlepszą kadrą dydaktyczną, jak i doskonałym zapleczem technicznym, w skład którego wchodzą chociażby sale laboratoryjne. Oczywiście w Warszawie odnajdziesz uczelnie, które zagwarantują ci kształcenie na najwyższym poziomie. Swoją przygodę z tym kierunkiem rozpoczniesz w uczelniach, które znajdziesz w dziale poniżej.
Przedmioty, jakie napotkasz na swojej ścieżce kształcenia, będą mieć wysoce specjalistyczny charakter. Na początku swojej ścieżki kształcenia zderzysz się z dogłębnym poznaniem podstawowych nauk ścisłych – matematyki, chemii, biologii. To one leżą bowiem u podstaw medycyny. Każdy kolejny semestr kształcenia będzie przynosić dużo bardziej specjalistyczne treści kształcenia, wśród których znajdą się przykładowo:
-
biomateriały
-
podstawy obrazowania medycznego
-
laboratorium elektrotechniki