1. Typ i tryb studiów
Kierunek bioinżynieria zwierząt obecnie jest dostępny zarówno w trybie studiów stacjonarnych jak i niestacjonarnych, co z w praktyce oznacza, że w przypadku pierwszej opcji zajęcia będą odbywać się od poniedziałku do piątku. Z tego względu będzie to idealna opcja kształcenia dla osób, które mogą pozwolić sobie na codzienną obecność na uczelni oraz pełne poświęcenie nauce i zdobywaniu wykształcenia.
Powyższe studia realizują program z obszaru nauk biologicznych i przyrodniczych.
Studia na kierunku bioinżynieria zwierząt możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedziałku do piątku w siedzibie uczelni.
Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.
Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.
2. Program studiów i przedmioty
Osoby, które zdecydują się aplikować na kierunek bioinżynieria zwierząt będą miały okazję zdobyć kompleksową wiedzę matematyczną, biologiczną i techniczną. W planie zajęć przewidziano wiele ciekawych przedmiotów związanych z powyższymi obszarami tematycznymi, między innymi takich jak:
-
etologia stosowana
-
zoologia
-
biofizyka
-
metody oceny i poprawy jakości wód
W czasie studiów dowiesz się więcej na temat szeroko pojętego funkcjonowania organizmów zwierzęcych z uwzględnieniem ich fizjologii i anatomii. Ponadto, wykwalifikowana i doświadczona kadra akademicka przekaże Ci niezwykle cenne informacje dotyczące biofizyki, genetyki czy metod biologii molekularnej.
3. Nabywane umiejętności
Studia na kierunku bioinżynieria zwierząt będą miały w dużej mierze wymiar praktyczny, dzięki czemu wykształcisz wiele cennych umiejętności i kwalifikacji zawodowych. Jako student nauczysz się przeprowadzania badań laboratoryjnych przy zastosowaniu zaawansowanych technologii i aparatury badawczej.
Ponadto, dowiesz się w jaki sposób dokonywać analizy materiału biologicznego, co z powodzeniem wykorzystasz w swojej przyszłej pracy zawodowej. Integralną część studiów będą stanowić praktyki, dzięki którym zdobędziesz cenne doświadczenie i kwalifikacje zawodowe.
4. Dla kogo ten kierunek
Obecnie bioinżynierowie to osoby chętnie poszukiwane przez pracodawców różnych dziedzin, takich jak: produkcja żywności, weterynaria, medycyna czy farmacja.
Jeżeli jeszcze nie wiesz jaka pracę chciałbyś podjąć w przyszłości, a interesujesz się szeroko pojętymi naukami matematyczno-przyrodniczymi z ukierunkowaniem na hodowlę bądź modyfikację organizmów zwierzęcych to powinieneś się z łatwością odnaleźć na kierunku bioinżynierii zwierząt!
5. Gdzie studiować bioinżynierię zwierząt
Jakie uczelnie w Polsce oferują kierunek bioinżynieria zwierząt: