1. Typ i tryb studiów
Program kształcenie na kierunku informacja naukowa i bibliotekoznawstwo będzie oscylował głownie wokół nauk humanistycznych.
Osoby, które chcą rozwijać się w tym kierunku i aplikują na powyższe studia będą mogli wybrać pomiędzy trybem stacjonarnym, a niestacjonarnym. W przypadku pierwszej opcji zajęcia odbywają się codziennie w godzinach ustalonych przez władze konkretnej uczelni. Jeżeli natomiast zależy Ci na większej swobodzie, to wybierz studia niestacjonarne, które realizują tryb zajęć weekendowych.
Studia na kierunku informacja naukowa i bibliotekoznawstwo możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedziałku do piątku w siedzibie uczelni.
Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.
Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.
2. Program studiów i przedmioty
Jako student powyższego kierunku zdobędziesz kompleksową wiedzę na z zakresu nauk humanistycznych, ze szczególnym uwzględnieniem bibliotekoznawstwa. W planie zajęć znajdzie się wiele interesujących przedmiotów powiązanych z powyższymi zagadnieniami, między innymi takich jak:
-
Projekty internetowe z elementami SEO – warsztaty
-
Architektura informacji
-
Literatura dla dzieci i młodzieży
-
Ochrona własności intelektualnej w sieci
Program kształcenia zakłada także realizacje obieralnych modułów specjalizacyjnych, których aktualną ofertę znajdziesz na oficjalnych stronach internetowych wybranych uczelni wyższych.
3. Nabywane umiejętności
W czasie studiów na kierunku informacja naukowa i bibliotekoznawstwo, przede wszystkim nauczysz się obsługi baz danych, katalogów online oraz innych elektronicznych zasobów informacji.
Studenci dowiedzą się także, w jaki sposób korzystać z Międzynarodowego Formatu Opisu Bibliograficznego MARC21. Co więcej, poznasz zasady SEO, co z powodzeniem wykorzystasz w swojej przyszłej pracy zawodowej.
4. Dla kogo ten kierunek
Chcesz uzyskać przygotowanie zawodowe do pracy w nowoczesnej bibliotece – ośrodku informacji naukowej? Jeżeli tak to świetnym kierunkiem dla Ciebie będzie Informacja naukowa i bibliotekoznawstwo!
5. Gdzie studiować informację naukową i bibliotekoznawstwo
Jakie uczelnie w Polsce oferują kierunek informacja naukowa i bibliotekoznawstwo: