Informatyka w Poznaniu - studia II stopnia
Zwiń
Studia na kierunku informatyka w Poznaniu to studia inżynierskie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa od 3,5 roku do 4 lat (studia I stopnia) lub od 1,5 roku do 2 lat (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (inżyniera lub magistra/magistra inżyniera).
Studia na kierunku informatyka w Poznaniu | |
---|---|
Rok akademicki | 2023/2024 |
Forma studiów | stacjonarne, niestacjonarne, online |
Poziom studiów | studia I i II stopnia |
Czas trwania | od 3,5 do 4 lat (studia I stopnia), od 1,5 do 2 lat (studia II stopnia) |
Terminy rekrutacji
Rekrutacja na uczelnie, które prowadzą studia na kierunku informatyka w Poznaniu rozpocznie się 16 stycznia 2023 r. i potrwa do 30 września 2023 r. | Informatyka Poznań - terminy rekrutacji >
Uczelnie
czytaj dalej wszystko o Informatyka - Poznań
W procesie rekrutacji na studia na kierunku informatyka najczęściej brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne:
szczegółowe wymagania na uczelniach
Zwiń
W Poznaniu informatykę można studiować na 3 uczelniach: Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Politechnice Poznańskiej oraz na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, a także na 2 niepublicznych (prywatnych) szkołach wyższych: Colledium Da Vinci w Poznaniu oraz Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu.
Studia niestacjonarne (zaoczne) na kierunku informatyka w Poznaniu można podjąć na 3 uczelniach Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Politechnice Poznańskiej, Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, Colledium Da Vinci w Poznaniu oraz Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu.
Studia niestacjonarne na uczelniach publicznych i prywatnych są płatne. Ceny za jeden rok akademicki na kierunku informatyka w Poznaniu wahają się od 4200 zł do 8640 zł za pierwszy rok studiów.
Studia niestacjonarne, które oferowane są przez uczelnie publiczne i niepubliczne są płatne. Wyjątkiem są jedynie studnia stacjonarne na uczelniach publicznych.
Informatyka to jeden z najważniejszych i najpotrzebniejszych kierunków studiów ostatnich lat. Świat nieustannie się rozwija, przez co dąży do nowoczesnych rozwiązań technologicznych. Studenci tego typu kierunku zdobywają rzetelne wykształcenie, które obejmuje nauki matematyczne, fizyczne, informatyczne.
Zdobywają podstawy programowania, poznają systemy operacyjne oraz architekturę komputerów. Uczą się projektować aplikacje mobilne, budować aplikacje bazodanowe, zajmują się grafiką trójwymiarową i animacją. Zajęcia odbywają się w przystosowanych do tego pracowniach komputerowych i badawczych oraz w nowoczesnych salach wykładowych. Kierunek informatyka w Poznaniu da Ci wiele możliwości rozwoju, oferuje także unikatowe specjalizacje, które mają znaczenie dla dalszej ścieżki kariery.
Studia na kierunku informatyka możemy podzielić na:
1. Poziom studiów:
2. Forma:
Studia na kierunku informatyka w Poznaniu realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia inżynierskie, które trwają od 3,5 roku do 4 lat. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające od 1,5 roku do 2 lat.
Uczelnie w Poznaniu umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
Program kształcenia uzależniony jest od wybranej uczelni. Przewidywane efekty edukacji w zakresie informatyki są zbliżone, ale siatki zajęć i propozycje specjalizacyjne mogą się różnić. Studenci uczęszczają na przedmioty obowiązkowe i fakultatywne, a także specjalnościowe, a wybór ścieżki kształcenia ma realny wpływ na dalszą drogę zawodową.
Studenci mają okazję opanować zagadnienia dotyczące sieci komputerowych, architektury systemów komputerowych, bazy danych, inżynierii oprogramowania. Studia informatyczne w Poznaniu umożliwiają zdobycie umiejętności programowania, pozwalają rozwijać zdolności graficznych, a także dają szansę, by nauczyć się projektowania stron WWW.
W programie studiów na kierunku Informatyka znajdziesz takie przedmioty jak np.:
Kierunek informatyka w Poznaniu jest idealny dla osób, które chcą zdobyć potrzebne umiejętności i wiedzę, istotną w trakcie wykonywania zawodów informatycznych. Jeśli chcesz nauczyć się projektować oprogramowania, administrować serwerami internetowymi, systemami operacyjnymi, sieciami informatycznymi, a także wykorzystywać techniki właściwe dla współczesnych mediów, ten kierunek jest właśnie dla Ciebie.
Kandydaci na studia informatyczne powinni wykazywać zainteresowanie najnowszymi technologiami i oprogramowaniem komputerowym. Jest to kierunek dla osób, przed którymi wirtualny świat nie ma tajemnic. Warto także rozwijać analityczne, logiczne myślenie, ale i myślenie abstrakcyjne, twórcze.
Wiedza
Studia informatyczne w Poznaniu pozwolą Ci zdobyć wszechstronne wykształcenie, które obejmuje między innymi wiedzę matematyczną, związaną stricte z analizą matematyczną, algebrą, matematyką dyskretną, logiką, teorią mnogości, metodami probabilistycznymi, statystyką, metodami numerycznymi. Studenci zgłębiają także zagadnienia fizyczne odnoszące się do mechaniki, termodynamiki, optyki i akustyki, elektryczności i magnetyzmu, fizyki kwantowej.
Mają wiedzę w zakresie telekomunikacji, która umożliwi zrozumienie zasad działania w zakresie sieci teleinformatycznych. Zapoznają się z zasadami budowy współczesnych komputerów i urządzeń, które z nimi współpracują, chociażby systemów operacyjnych, sieci komputerowych, baz danych. Poznają metody projektowania, analizowania, wytwarzania programowania, także implementacji algorytmów. Poznają podstawowe konstrukcje programistyczne i struktury danych oraz zasady inżynierii oprogramowania.
Umiejętności
Kierunek informatyka w Poznaniu umożliwi Ci zdobycie rzetelnego wykształcenia i potrzebnych w zawodzie umiejętności. Studenci potrafią planować oraz realizować informatyczne projekty w zgodzie z opracowywanym harmonogramem, a posługują się przy tym językiem nie tylko branżowym, ale i zrozumiałym dla osób spoza dziedziny IT.
Nauczysz się opracowywać dokumentację techniczną zadania inżynierskiego oraz tekst omawiający wyniki realizacji zadania. Studenci zapoznają się z zasadami i procedurami bezpieczeństwa informacji, także bezpieczeństwa systemów komputerowych, jak również zasady ergonomii oraz bezpieczeństwa i higieny pracy w zakresie IT. Jednocześnie stosują się do zaleceń.
Będziesz w stanie instalować oraz konfigurować wybrane systemy operacyjne i nimi administrować. Nauczysz się instalować różnego rodzaju oprogramowania narzędziowe i użytkowe. Zaprojektujesz oraz skonfigurujesz prostą sieć oraz będziesz mógł nią administrować. Będziesz mógł/mogła konfigurować, zabezpieczać i udostępniać usługi sieciowe oraz wykrywać i diagnozować problemy, które pojawiają się w sieci. Nauczysz się tego typu problemy rozwiązywać.
Kompetencje społeczne
Studenci informatyki zdobywają szereg kompetencji społecznych, które są niezwykle istotne, jeśli chcesz we właściwy sposób funkcjonować w świecie informatyki. Przede wszystkim mają oni świadomość, że informatyka to kierunek niezwykle rozwojowy, co oznacza, że wymaga nieustannych aktualizacji i dokształcania się w zakresie najnowszych technologii i oprogramowania komputerowego.
Studenci potrafią działać w profesjonalny sposób i przestrzegają zasad etyki zawodowej, zwłaszcza w zakresie poszanowania praw autorskich oraz różnorodności poglądów. Nauczysz się działać w przedsiębiorczy sposób, a także formułować i przekazywać informacje odnoszące się do osiągnięć informatyki.
Będziesz we właściwy sposób komunikował/a się z inwestorami z różnych środowisk, a także nabędziesz umiejętność pracy w zespole. Studenci wykazują także pozatechniczne aspekty i skutki działalności inżyniera-informatyka, również jego wpływu na środowisko.
Studia na kierunku Informatyka w Poznaniu, w zależności od typu studiów trwają od 3,5 roku do 4 lat (studia I stopnia) lub od 1,5 roku do 2 lat (studia II stopnia).
Kierunki studiów w Poznaniu charakteryzują się różnym czasem trwania, dlatego zanim aplikujesz na jakikolwiek z nich, powinieneś zapoznać się z regulaminem danej placówki edukacyjnej.
Studia na kierunku Informatyka w Poznaniu można podjąć w ramach studiów pierwszego stopnia, które będą zwieńczone uzyskaniem dyplomu licencjata lub inżyniera.
Studia magisterskie drugiego stopnia będą trwały od 1,5 roku do 2 lat, aby w znacznym stopniu wzbogacić repertuar posiadanej wiedzy i umiejętności.
Informatyka w Poznaniu - czas trwania
Poziom studiów | czas trwania | otrzymywany tytuł |
studia I stopnia | od 3,5 do 4 lat | inżynier |
studia II stopnia | od 1,5 do 2 lat | magister / magister inżynier |
Informatyka jest jednym z najbardziej dochodowych kierunków studiów. Absolwenci tego typu studiów są przygotowywani do rozwiązywania prostych i złożonych problemów informatycznych. Potrafią oni wydawać opinię na bazie niekompletnych lub ograniczonych informacji przy zachowaniu zasad prawnych i etycznych. Rozwijają umiejętności kierownicze, potrafią także pracować w zespole.
Zatrudniani są w firmach informatycznych, administracji państwowej, mogą prowadzić własną działalność gospodarczą. Absolwenci realizują i weryfikują projekty informatyczne, umiejętnie posługują się narzędziami informatycznymi, biegle posługują się językami programowania.
W zależności od realizowanej specjalizacji znajdują zatrudnienie jako projektanci i twórcy oprogramowania, administratorzy złożonych systemów informatycznych, projektanci i twórcy sieci teleinformatycznych i komputerowych i tym podobne.
Możliwości zatrudnienia po studiach na kierunku Informatyka:
Absolwenci informatyki mają bardzo wiele możliwości, jeśli chodzi o rozwój zawodowy. Stanowiska pracy, które obejmują, uzależnione są bardzo często od realizowanej specjalizacji.
Przykładowe stanowiska po studiach na kierunku Informatyka:
Absolwenci kierunku studiów Informatyka mają przed sobą wiele zawodów ściśle związanych z informatyką, co nie jest dziwne, ponieważ stale rośnie zapotrzebowanie na specjalistów w tej dziedzinie. Jednymi z najczęściej wybieranych profesji są: konsultant techniczny, specjalista helpdesk, programista oraz administrator. Jakie są ich obowiązki i ile zarabiają miesięcznie?
Konsultant techniczny
Konsultant techniczny może podjąć pracę w firmach, przedsiębiorstwach lub korporacjach w dziale IT. Do głównych jego obowiązków należy nadzór nad systemami informatycznymi, rozbudowywanie ich, aktualizacja oraz naprawianie błędów, które mogą się pojawiać. Konsultant techniczny śledzi również ruch na stronach internetowych, dzięki czemu razem z innymi działami w firmie może przygotować nowe intersujące oferty, które będą dostosowane do potrzeb klientów. Mediana zarobków konsultanta technicznego wynosi około 8960 zł brutto miesięcznie.
Specjalista helpdesk
Specjalista helpdesk może pracować w firmach, które prowadzą swoją stronę internetową. Pracownik działu helpdesk głównie odpowiada za przyjmowanie zgłoszeń o problemach lub błędach pojawiających się na stronie, a następnie je sprawdza i naprawia. Dodatkowo musi prowadzić dokumentację zgłoszeń. Mediana zarobków specjalisty helpdesku wynosi 5940 zł brutto.
Programista
Firmy, przedsiębiorstwa, korporacje, własna działalność, szkoły czy start-upy to właśnie tutaj programista może znaleźć zatrudnienie. Odpowiada on za tworzenie określonych aplikacji lub oprogramowań na najpopularniejsze systemy operacyjne. Do jego obowiązków należy testowanie aplikacji przed wprowadzeniem na rynek, a następnie aktualizowanie i udzielanie wsparcia technicznego użytkownikom. Przy ich tworzeniu współpracuje z różnymi działami w firmie. Mediana zarobków programisty wynosi 9310 zł brutto.
Administrator
Stanowiska pracy na administratora czekają w wielu firmach, niezależnie od ich wielkości. Administrator zajmuje się monitorowaniem systemów informatycznych i usuwaniem pojawiających się w nich błędów. Udziela także wsparcia technicznego osobom, które korzystają z danego oprogramowania lub strony. Mediana zarobków wynosi 7830 zł brutto.
Źródło: wynagrodzenia.pl (luty 2023)
*Wynagrodzenia mogą się różnić między sobą, na co wpływa wiele zmiennych czynników. Wahania w stawkach mogą zależeć od wykształcenia, stażu pracy, doświadczenia, wielkości firmy, a nawet miejsca pracy – wynagrodzenie może się różnić w zależności od województwa czy miasta.
Studia możesz podjąć na uczelniach publicznych: Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Politechnice Poznańskiej, jako specjalność na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu oraz kilku niepublicznych (prywatnych) szkołach wyższych: Colledium Da Vinci w Poznaniu oraz Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu.
W rekrutacji na studia I stopnia na kierunku informatyka, w roku akademickim 2022/2023, Politechnika Poznańska oferuje 210 miejsc, a Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu 100 miejsc w ramach bezpłatnych studiów stacjonarnych. Ponadto na kandydatów czekają jeszcze miejsca na studiach płatnych na PUT, UAM oraz uczelniach prywatnych. Ceny wahają się od 5000 zł do9300 zł za pierwszy rok studiów.
Informatyka studia w Poznaniu - uczelnie:
czytaj dalej uczelnie w Poznaniu
Rekrutacja na poszczególne kierunku studiów odbywa się w ramach postępowania kwalifikacyjnego. Kandydaci przyjmowani są na studia na podstawie listy rankingowej i w oparciu o określony limit miejsc.
Limity miejsc na kierunku informatyka w Poznaniu:
*Uczelnie publiczne, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2022/2023)
Za studia stacjonarne w uczelniach publicznych nie trzeba płacić. Niestety studia niestacjonarne w uczelniach publicznych oraz studia w prywatnych szkołach wyższych są zazwyczaj płatne.
*Ceny za pierwszy rok studiów (rekrutacja 2022/2023). Szczegółowe informacje odnoszące się do wysokości opłat za studia, płatności ratalnych, opłat rekrutacyjnych, a także ewentualnych promocji i zniżek znajdziesz na stronach internetowych uczelni.
Terminy poszczególnych etapów rekrutacji są indywidualne dla poszczególnych szkół wyższych. Informacje na temat wyników rekrutacji są publikowane w prywatnym profilu kandydata w systemie IRK lub ERK – kandydaci zostają poinformowani o tym, czy zakwalifikowali się na wybrane studia oraz ile punktów uzyskali w procesie rekrutacyjnym.
Terminy wyników rekrutacji na studia 2022 w uczelniach publicznych w Poznaniu:
*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2022/2023)
Dowiedz się więcej wyniki rekrutacji na studia
Kandydaci na studia, którzy zostali przyjęci na wybrany kierunek, mogą złożyć komplet dokumentów rekrutacyjnych zazwyczaj bezpośrednio w siedzibie uczelni. Niektóre szkoły wyższe preferują jednak pośrednie formy przekazania niezbędnych dokumentów – np. za pomocą poczty tradycyjnej lub elektronicznej.
Zakwalifikowani kandydaci zazwyczaj mają kilka dni na dostarczenie wymaganych dokumentów do wybranej uczelni – najczęściej mogą to robić tuż po ogłoszeniu wyników rekrutacji. Kandydaci powinni zatem się pospieszyć! Spóźnienie lub dostarczenie niekompletnego zestawu dokumentów może zakończyć się skreśleniem z listy osób, które zostały przyjęte na studia.
Dowiedz się więcej terminy składania dokumentów na studia
Terminy składania dokumentów na studia 2022 w uczelniach publicznych w Poznaniu:
*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2022/2023)
** Dane dotyczące wymagań, cen, limitów, terminów mają charakter poglądowy i mogą się różnić dla poszczególnych kierunków studiów. Dokładne dane należy sprawdzić na stronach internetowych uczelni.
Uczelnie w Poznaniu - kierunek informatyka:
Uczelnia | Forma studiów | Poziom studiów | |
---|---|---|---|
Collegium Da Vinci w Poznaniu | stacjonarne, niestacjonarne, online | studia I stopnia | więcej |
Politechnika Poznańska (Wydział Informatyki i Telekomunikacji PP) | stacjonarne, niestacjonarne | studia I i II stopnia | więcej |
Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu (Informatyka i ekonometria) | stacjonarne, niestacjonarne | studia I i II stopnia | więcej |
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (Wydział Matematyki i Informatyki UAM) | stacjonarne, niestacjonarne | studia I i II stopnia | więcej |
Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu | stacjonarne, niestacjonarne | studia I i II stopnia | więcej |
Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności
Proces rekrutacji
Jeśli rozważasz studiowanie informatyki, musisz spełnić określone wymagania kwalifikacyjne. Warto wcześniej zainteresować się wymaganiami rekrutacyjnymi, ponieważ poszczególne uczelnie ustalają je indywidualnie. Proces rekrutacji jest zmienny w stosunku do trybu i poziomu kształcenia.
Jakie przedmioty brane są pod uwagę?
Prócz obowiązkowych dla wszystkich maturzystów przedmiotów warto zdawać egzaminy dodatkowe na poziomie rozszerzonym.
Wymagane dokumenty
Po internetowej rejestracji i dokonaniu opłaty rekrutacyjnej pamiętaj o terminowym dostarczeniu potrzebnych dokumentów do Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej.
STUDIA W POZNANIU - ważne informacje
INFORMATYKA - ważne informacje
Podejmowanie decyzji odnośnie własnej przyszłości bywa niełatwe. Nawet jeśli wybrało się już kierunek kształcenia, to pozostaje pytanie, w którym mieście podjąć studia? Jeśli w orbicie Waszych zainteresowań znajduję się stolica Wielkopolski, warto zagaić pytanie: Jakie ma kierunek Informatyka w Poznaniu opinie?
Bartłomiej, student pierwszego roku Informatyki w Poznaniu, mówi:
„Studia w Poznaniu to świetna zabawa. Chociaż nie brzmi to poważnie, to naprawdę tak jest. Uczę się rzeczy, które mnie pasjonują. Poznaję rozwiązania, o których niejednokrotnie myślałem. Studiuję najfajniejszy kierunek na świecie w najfajniejszym mieście. Czy to nie brzmi jak dobra zabawa? Polecam każdemu takie studia. Polecam każdemu studiować w Poznaniu.”
Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:
Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:
Istotny jest również poziom i zakres kierunków studiów, jakie oferują poznańskie uczelnie, współpraca z sektorem biznesowym, a także rosnąca współpraca i kontakty międzynarodowe.
#MUSISZ TO WIEDZIEĆ |
Studia na Wydziale Elektrycznym
Studia na Wydziale Informatyki
Studia na Wydziale Matematyki i Informatyki
Popularne
Teraz najważniejsze |
Ciekawe
|
|
gdzie studiować |
|
|