Filologia francuska

Filologia francuska

Studia na kierunku filologia francuska możesz podjąć na 4 uczelniach publicznych w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Województwo
Miejscowość
Status uczelni
Typ uczelni
Więcej filtrów
Poziom studiów
Forma studiów
Czas trwania
Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

Filologia francuska stopień: (I)  (II), czas trwania: 3 lata • 2 lata
forma: stacjonarne
Uniwersytet Wrocławski

Uniwersytet Wrocławski

Filologia francuska stopień: (I), czas trwania: 3 lata
forma: stacjonarne
Uniwersytet Śląski w Katowicach

Uniwersytet Śląski w Katowicach

Filologia francuska stopień: (I), czas trwania: 3 lata
forma: stacjonarne
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Filologia francuska stopień: (I)  (II), czas trwania: 2 lata • 3 lata
forma: stacjonarne, niestacjonarne
Uniwersytet Łódzki

Uniwersytet Łódzki

Filologia francuska studia - kierunek studiów

Studia na kierunku filologia francuska to studia licencjackie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata lub magistra).

Studia na kierunku filologia francuska
Rok akademicki 2024/2025
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania 3 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia)

Terminy rekrutacji

Rekrutacja na uczelnie, które prowadzą studia na kierunku filologia francuska rozpocznie się 1 czerwca 2024 r. i potrwa do 12 września 2024 r. | filologia francuska - terminy rekrutacji >

Uczelnie

Studia na kierunku filologia francuska możesz podjąć na 4 uczelniach publicznych w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym | filologia francuska - uczelnie >

Opis kierunku

Filologia francuska to kierunek pożądany przez wielu studentów, którzy zafascynowani są historią, sztuką czy językiem tego kręgu kulturowego. Studia pozwolą zdobyć nie tylko wszechstronną wiedzę teoretyczną, lecz dadzą szansę rozwoju praktycznych umiejętności lingwistycznych umożliwiających spójną komunikację na co dzień oraz w sytuacjach formalnych.

 

Specjalności

Współczesne studia z filologii francuskiej charakteryzują się tym, że bardzo często studenci tego kierunku otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia.

Popularne specjalności na kierunku filologia francuska: animacja społeczno-kulturalna, komunikacja językowa w biznesie i administracji, studia dwujęzyczne, tłumaczenia.

 

Wymagania

W procesie rekrutacji na studia 2024/2025 na kierunku filologia francuska najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: język angielski, język francuski, język niemiecki, język hiszpański, język polski, język rosyjski, język włoski,  język łaciński i kultura antyczna.

*Wymagania mogą się różnić w zależności od uczelni oraz trybu studiów (szczegółowe wymagania w dziale poniżej).

 

Praca po studiach

Studia filologiczne obfitują więc w zajęcia praktyczne poświęcone gramatyce, stylistyce czy poszerzaniu słownictwa. Ich studenci obcują również z literaturą oraz wieloma innymi tekstami kultury. Wybierają oni również spośród wielu specjalności, dzięki którym w przyszłości mogliby pracować na stanowiskach tłumaczy, nauczycieli itd.

Jakie przedmioty zdawać na maturze?

Najczęściej wymagane przedmioty maturalne w procesie rekrutacyjnym na studia na kierunku filologia francuska:

 • język angielski,
 • język francuski,
 • język hiszpański,
 • język łaciński i kultura antyczna,
 • język niemiecki,
 • język polski,
 • język rosyjski,
 • język włoski.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

 

szczegółowe wymagania na uczelniach

Filologia francuska - zasady rekrutacji

 • Terminy rekrutacji

 • Czas trwania

 • Przedmioty maturalne

 • Limity

 • Progi

Wiedza, którą zdobędziesz, studiując Filologię francuską

Program studiów i przedmioty

Czego możesz oczekiwać jako student filologii francuskiej? Na pierwszym planie znajdują się zajęcia skupiające się na zdobyciu biegłej znajomości języka francuskiego oraz poznaniu drugiego języka romańskiego.

Oprócz tego, w programie znajdują się przedmioty poruszające zagadnienia z zakresu historii, kultury i sztuki krajów frankofońskich. Uczęszczając na zajęcia zapoznasz się także z niezwykle bogatą literaturą francuską.

 

Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:

 • znajomości zagadnień dotyczących historii i kultury krajów frankońskich
 • opracowywania wypowiedzi pisemnych oraz ustnych w języku francuskim
 • znajomości najważniejszych dzieł z literatury francuskiej
 • dysponowania wiadomościami z obszaru językoznawstwa
 • tłumaczenia różnego rodzaju tekstów
 • znajomości języka francuskiego na poziomie C1 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego
 • znajomości drugiego języka obcego na poziomie B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego

Jak wyglądają studia na kierunku filologia francuska?

 

1. Typ i tryb studiów

Program kształcenie na kierunku filologia francuska będzie oscylował głownie wokół nauk humanistycznych i filologicznych.

 

Studia na kierunku filologia francuska możemy podzielić na:

1. Poziom:

 

2. Forma:

 

Osoby, które chcą rozwijać się w tym kierunku i aplikują na powyższe studia będą mogli wybrać pomiędzy trybem stacjonarnym, a niestacjonarnym. W przypadku pierwszej opcji zajęcia odbywają się codziennie w godzinach ustalonych przez władze konkretnej uczelni. Jeżeli natomiast zależy Ci na większej swobodzie, to wybierz studia niestacjonarne, które realizują tryb zajęć weekendowych.

Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedziałku do piątku w siedzibie uczelni.

Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.

Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.

 

2. Program studiów i przedmioty

Jako student kierunku filologia francuska będziesz miał okazję zdobyć kompleksową wiedzę na temat historii, kultury oraz obyczajów Francji oraz frankofońskiego kręgu kulturowego. Ponadto poznasz literaturę francuską, od czasów średniowiecza, aż do XXI wieku.

W planie zajęć znajdzie się wiele interesujących przedmiotów powiązanych z powyższą tematyką, między innymi takich jak:

 • Praktyczna nauka języka francuskiego
 • Literatura francuska
 • Teoria literatury

Program kształcenia zakłada również realizacje obieralnych modułów specjalizacyjnych, których aktualną ofertę znajdziesz na oficjalnych stronach internetowych wybranych uczelni wyższych.

 

3. Nabywane umiejętności

W czasie powyższych studiów filologicznych wykształcisz szereg cennych umiejętności praktycznych, które z powodzeniem wykorzystasz w swojej przyszłej pracy zawodowej.

Przede wszystkim nauczysz się praktycznego wykorzystania języka francuskiego w mowie i piśmie. Studenci poznają także jeden dodatkowy język romański. Ponadto dowiesz się w jaki sposób dokonywać tłumaczeń ustnych i pisemnych w obrębie języka polskiego i francuskiego.

Uzyskaną wiedzę i kompetencje wykorzystasz podczas obowiązkowych praktyk studenckich, dzięki ktorym otrzymasz cenne doświadczenie zawodowe.

 

4. Dla kogo ten kierunek

Język francuski jest językiem oficjalnym dla wielu międzynarodowych instytucji. Używany jest w 22 krajach na świecie i posługuje się nim prawie 200 milionów ludzi. Jeśli interesujesz się kulturą i językiem francuskim, chcesz poszerzyć swoje kompetencje o następne przydatne umiejętności to koniecznie zapoznaj się z poniższym opisem studiów na kierunku Filologia francuska!

 

5. Gdzie studiować filologię francuską

Popularne uczelnie na których można studiować kierunek filologia francuska:

Ile trwają studia i jaki tytuł uzyskasz?

Studia na kierunku filologia francuska trwają 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia).

Studia pierwszego stopnia na kierunku filologia francuska będą trwały trzy lata, czyli sześć semestrów. Po tym czasie uzyskasz tytuł licencjata. Jeżeli zdecydujesz się na studia drugiego stopnia, na naukę poświęcisz dwa lata, czyli cztery semestry. Po upływie tego czasu i obronie pracy dyplomowej zdobędziesz tytuł magistra.

Jaka praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku Filologia francuska

Praca po studiach

Zastanawiasz się gdzie, będziesz mógł rozpocząć swoją karierę zawodową? Absolwenci kierunków filologicznych posiadają niezwykle szerokie możliwości zatrudnienia, dzięki temu łatwiej mogą dopasować przyszłe stanowisko pracy do własnych zainteresowań i potrzeb.

Po ukończeniu studiów nie powinieneś mieć trudności ze znalezieniem zatrudnienia w instytucjach kulturalnych, mass mediach, czy biurach tłumaczeń.

Możesz także wybrać pracę w przedsiębiorstwach współpracujących z zagranicznymi partnerami, jak również jako absolwent będziesz miał szansę podjęcia zatrudnienia w szkołach językowych.

Różnorodność ścieżek zawodowych jest imponująca, dlatego też nie pomiń kierunku Filologia francuska przy dokonywaniu wyboru odnośnie dalszej drogi kształcenia!

Absolwent kierunku Filologia francuska znajdzie zatrudnienie w/jako:

 • pracownik szkół językowych
 • pracownik biura tłumaczeń
 • pracownik agencji turystycznych
 • pracownik instytucji kulturalnych
 • pracownik międzynarodowych korporacji
 • pracownik mass mediów

 

Poziom i forma studiów

Sprawdź w jakiej formie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

Filologia francuska studia niestacjonarne

Filologia francuska studia stacjonarne

Sprawdź na jakim poziomie znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

Filologia francuska studia II stopnia

Filologia francuska studia I stopnia

Zobacz inne kierunki filologiczne

Filtrowanie
Województwo
Poziom studiów

Zobacz inne kierunki filologiczne - podyplomowe

Filtrowanie
Województwo
Poziom studiów

W jakich firmach możesz pracować po kierunku filologia francuska

Miasta, które oferują studia na kierunku Filologia francuska

Teraz najważniejsze

matura 2024

zmiany na maturze 2024

arkusze maturalne

wyniki matur 2023

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia

Komentarze (0)