Lingwistyka to studia skierowane do absolwentów uczelni wyższych, którzy pasjonują się językoznawstwem i chcieliby rozwijać swoją wiedzę i kwalifikacje z zakresu tej dziedziny. W czasie kształcenia nie tylko będą mieli okazję rozwinąć wiedzę językoznawczą, ale także zdobyć wszechstronne przygotowanie zawodowe i rozwinąć szereg umiejętności praktycznych, uprawniających do podjęcia zatrudnienia w wielu prężnie działających branżach.
1. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku lingwistyka możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
2. Zdobywana wiedza i umiejętności
Program kształcenia na kierunku lingwistyka będzie oscylował wokół nauk humanistycznych, filologicznych i językoznawczych. Studenci rozwiną swoją wiedzę z zakresu gramatyki języka polskiego, w tym z fonologii, morfologii, czy składni. Ponadto będą mieli okazję nauczyć się wybranego języka obcego, a także poznać podstawy języka migowego. W czasie studiów poznają także tendencje rozwojowe języka oraz zmiany zachodzące w językoznawstwie.
Co więcej, nauczą się prowadzenia badań i rozwiązywania złożonych problemów lingwistycznych, a także poznają zasady dokonywania opracowań monograficznych. Podczas studiów nauczą się także specjalistycznej terminologii lingwistycznej i jej wykorzystywania w swojej codziennej praktyce zawodowej. Oprócz wiedzy i umiejętności kierunkowych, studenci rozwiną także kompetencje miękkie, takie jak zdolność komunikacji, pracy zespołowej czy podejmowania działań promujących i popularyzujących językoznawstwo.
3. Gdzie studiować lingwistykę
Jakie uczelnie w Polsce oferują kierunek lingwistyka: