Studia, które jeszcze kilka lat temu uważane były za czysto artystyczne, dziś już przestają mieć takie znaczenie, ponieważ teraz coraz częściej dostrzega się związek pomiędzy sztuką a przestrzenią użytkową.
Jednym z takich kierunków jest architektura wnętrz, która łączy w sobie subtelny artyzm, rzemieślnicze zacięcie oraz umiejętności inżynierskie. Architektura wnętrz to kierunek, który wymaga nie tylko szeregu uzdolnień plastycznych. Oprócz nich liczy się także umiejętność współpracy z architektami oraz umiejętne wykorzystywanie ich wiedzy.
Studia na tym kierunku mają charakter interdyscyplinarny, ponieważ odwołują się do aspektów sztuki, projektowania oraz nauk ścisłych.
Kandydaci mają do wyboru dwa typy tych studiów – architektura wnętrz stanowi ofertę nie tylko uczelni artystycznych, ale i politechnik. Jeżeli zatem dostrzegasz u siebie wysoko rozwinięty zmysł artystyczny, uwielbiasz otaczać się pięknymi przedmiotami, kochasz aranżować wystój mieszkania, a przedmioty artystyczne oraz ścisłe nie stanowią dla ciebie żadnego problemu, to te studia są stworzone dla ciebie.
1. Typ i tryb studiów
Studia na kierunku architektura wnętrz możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Studia architektoniczne od wielu lat cieszą się niegasnącą popularnością, a polskie ośrodki akademickie pragną dostosowywać swoje propozycje do potrzeb współczesnego rynku pracy. Także osoby, które decydują się na rozpoczęcie studiów na tym kierunku, mają możliwość kształcenia zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym.
Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedzialku do piątku w siedzibie uczelni.
Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.
Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.
Wybór studiów zaocznych pozwala na równoległy rozwój innych zainteresowań studenta, ale wymaga od niego większych nakładów pracy indywidualnej, ponieważ program studiów musi być zrealizowany w całości, by przynosił wymierne skutki kształcenia.
2. Program studiów i przedmioty
Przykładowe przedmioty w programie studiów na kierunku architektura wnętrz: geometria wykreślna, historia sztuki, ergonomia, podstawy materiałoznawstwa, akustyka.
Program kształcenia na kierunku architektura wnętrz ma wyjątkowo rozbudowany charakter, ponieważ studenci muszą zapoznać się z szeregiem zagadnień teoretycznych, które później będzie można wcielać już w konkretne aktywności twórcze.
Podstawą nauki jest przede wszystkim doskonała znajomość zasad projektowania architektonicznego i materiałoznawstwa wykorzystywanego w architekturze. Osoby kończące ten kierunek, muszą mieć przede wszystkim świadomość, że aby ich działania były efektywne, muszą opierać się na współpracy zarówno z architektami, jak i np. inżynierami budownictwa.
Opanowanie tych niezbędnych podstaw pozwala na profesjonalne kształcenie kierunkowe z zakresu projektowania wnętrz.
W programie studiów na kierunku architektura wnętrz znajdziesz takie przedmioty jak np.:
-
rysunek odręczny i malarstwo,
-
rzeźba,
-
historia wzornictwa,
-
historia architektury wnętrz i mebla,
-
estetyka fotografii,
-
podstawy projektowania przestrzennego i graficznego,
-
podstawy projektowania komputerowego,
-
perspektywa odręczna,
-
rysunek techniczny.
Każda z osób studiujących, odbywać będzie zajęcia w pracowniach projektowania wnętrz i mebli, co sprawi, że jej kwalifikacje będą mieć wyjątkowo rozbudowany charakter.
Z jaką wiedzą architekci wnętrz opuszczają mury uczelni?
Świadome zasady projektowania, znajomość najnowszych trendów designerskich, organizowanie przestrzeni projektowej, świadomość historycznej spuścizny architektonicznej – to tylko niewielki ułamek wiedzy, jaką posiadać będzie każdy absolwent tego kierunku. Rozległa wiedza z zakresu projektowania, materiałoznawstwa, czy kształtowania przestrzeni użytkowej stanowi tylko podwaliny dla rozwoju umiejętności praktycznych.
3. Nabywane umiejętności
Profesjonalny architekt wnętrz w swojej pracy zawodowej wykorzystuje pozyskaną wiedzę i przekształca ją w ramach pracy w twórcze projekty, aranżacje i wizualizacje.
Każdy projekt graficzny i komputerowy potrafi wykonać w praktyce, już w konkretnej przestrzeni. Jego umiejętności obejmują nie tylko twórcze wykorzystanie zmysłu estetycznego, ale także podstawowe zasady ergonomii, niezbędne do tego, by projekt (np. mebla) spełniał swoje podstawowe funkcje i mógł być wykorzystywany przez większość użytkowników przestrzeni.
4. Gdzie studiować architekturę wnętrz
Jakie uczelnie w Polsce oferują kierunek architektura wnętrz:
5. Ile osób na miejsce
Liczba kandydatów na kierunek architektura wnętrz (studia I stopnia - stacjonarne) na popularnych uczelniach w roku akademickim 2024/2025
architektura wnętrz:
-
Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie: 85
-
Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku: 119
-
Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi: 92
Liczba kandydatów pod względem liczby osób na 1 miejsce na kierunek architektura wnętrz (studia I stopnia - stacjonarne) na popularnych uczelniach w roku akademickim 2024/2025
architektura wnętrz:
-
Politechnika Białostocka: 2,8
-
Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie: 3,3
-
Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku: 5,17