Zarządzanie i inżynieria produkcji
Poznań
POKAŻ
Studia na kierunku zarządzanie w Poznaniu to studia licencjackie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata lub magistra).
Studia na kierunku zarządzanie w Poznaniu | |
---|---|
Rok akademicki | 2023/2024 |
Forma studiów | stacjonarne, niestacjonarne, online |
Poziom studiów | studia I i II stopnia |
Czas trwania | 3 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia) |
Terminy rekrutacji
Rekrutacja na uczelnie, które prowadzą studia na kierunku zarządzanie w Poznaniu rozpocznie się 16 stycznia 2023 r. i potrwa do 6 października 2023 r. | Zarządzanie Poznań - terminy rekrutacji >
Uczelnie
czytaj dalej wszystko o Zarządzanie - Poznań
Specjalności na kierunku zarządzanie
Specjalności na kierunku zdrowie publiczne
Specjalności na kierunku bezpieczeństwo narodowe
Specjalności na kierunku kosmetologia
Specjalności na kierunku zarządzanie - studia online
Specjalności na kierunku sport
Rekrutacja na uczelnie publiczne w Polsce odbywa się na podstawie konkursu świadectw. Oznacza to, że kandydaci do państwowych szkół wyższych powinni wykazać się wysokimi wynikami egzaminów maturalnych.
Kandydaci na zarządzanie na liście rozszerzonych przedmiotów maturalnych powinni zawrzeć takie przedmioty jak np. historia, geografia czy informatyka. Poza tym dobrze, by przygotowali się oni porządnie do egzaminu z matematyki, języka polskiego i języka obcego.
W procesie rekrutacji na studia 2023/2024 na kierunku zarządzanie najczęściej brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne:
Uczelnie niepubliczne w Poznaniu przyjmują kandydatów najczęściej na podstawie kolejności zgłoszeń.
* Przed rekrutacją na wybrany kierunek należy wcześniej zapoznać się z wymaganiami obowiązującymi w poszczególnych szkołach wyższych. Szczegółowe wytyczne znaleźć można na oficjalnych stronach rekrutacyjnych uczelni. Lista przedmiotów branych pod uwagę w rekrutacji może różnić się na poszczególnych uczelniach publicznych.
szczegółowe wymagania na uczelniach
W Poznaniu zarządzanie można podjąć na jednej uczelni publicznej: Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu oraz na sześciu niepublicznych szkołach wyższych: Wyższej Szkole Handlu i Usług w Poznaniu, Collegium Humanum – Szkoła Główna Menedżerska w Poznaniu, Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu, Wyższej Szkole Bezpieczeństwa w Poznaniu, Wyższej Szkole Logistyki oraz w Wyższej Szkole Zarządzania i Bankowości w Poznaniu.
Zarządzanie w Poznaniu można studiować bezpłatnie tylko w formie stacjonarnej na: Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, gdzie podstawą rekrutacji jest konkurs świadectw.
Studia niestacjonarne (zaoczne) na kierunku zarządzanie w Poznaniu można podjąć na: Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, Wyższej Szkole Handlu i Usług w Poznaniu, Collegium Humanum – Szkoła Główna Menedżerska w Poznaniu, Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu, Wyższej Szkole Bezpieczeństwa w Poznaniu, Wyższej Szkole Logistyki oraz w Wyższej Szkole Zarządzania i Bankowości w Poznaniu.
Trzeba pamiętać, że studia niestacjonarne na uczelniach publicznych i prywatnych są płatne. Ceny za kierunek studiów zarządzanie wahają się od 4200 zł do 7140 zł za pierwszy rok studiów.
Wszystkie studia niestacjonarne oferowane przez uczelnie państwowe czy prywatne są płatne. Wyjątkiem są jedynie studnia stacjonarne na uczelniach publicznych, które są bezpłatne.
Studenci zarządzania zdobywają kompleksową wiedzę oraz praktyczne umiejętności, które umożliwią im pełnienie funkcji np. menadżera. Podstawowe przygotowanie studentów tego kierunku pozwala im świadomie wybrać specjalność – dzięki temu studenci mogą kształcić się zarówno w finansowych, jak i m.in. prawnych, społecznych czy gospodarczych aspektach zarządzania.
Studia na kierunku zarządzanie możemy podzielić na:
1. Poziom studiów:
2. Forma:
Studia na kierunku zarządzanie w Poznaniu realizowane są w ramach studiów I stopnia (studia licencjackie) lub studiów II stopnia (studia magisterskie).
Studia I stopnia trwają 3 lata, studia II stopnia przewidują 2 lata nauki. Studenci mogą rozpocząć studia na tym kierunku zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym.
Studia stacjonarne
Zajęcia stacjonarne na studiach dziennych najczęściej odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach porannych i popołudniowych.
Studia stacjonarne pozwalają studentom zdobywać wiedzę oraz umiejętności w profesjonalnych warunkach i pod opieką doświadczonych specjalistów. Studenci stacjonarni częściej pracują w zespołach, czasem udzielają się w organizacjach studenckich lub kołach naukowych.
Studia stacjonarne na uczelniach publicznych są bezpłatne. Stacjonarna nauka w niepublicznych szkołach wyższych wiąże się z dodatkowymi opłatami. Stacjonarni studenci mogą mieć problem z podjęciem pracy na pełnym etacie – tryb ten skierowany jest do osób, którym w szczególności zależy na zdobyciu wykształcenia wyższego.
Studia niestacjonarne
Zajęcia niestacjonarne mogą odbywać się wieczorowo lub zaocznie. Studenci wieczorowi spotykają się na terenie uczelni od poniedziałku do piątku w godzinach wieczornych. Studenci zaoczni pojawiają się tam w weekendy średnio co dwa tygodnie, a ich spotkania przyjmują formę tzw. zjazdów.
Niestacjonarni studenci rzadziej spotykają się z prowadzącymi lub innymi uczestnikami zajęć – ważne jest więc to, by potrafili oni samodzielnie pracować i systematycznie uczestniczyli w spotkaniach. Niestacjonarna nauka pozwala bezproblemowo połączyć studia z pracą na pełnym etacie lub prywatnymi sprawami.
Studia niestacjonarne zazwyczaj są płatne – zarówno na uczelniach publicznych, jak i niepublicznych.
Zarządzanie to kierunek interdyscyplinarny, który pozwala studentom zdobyć kompetencje z zakresu m.in. nauk społecznych, ekonomicznych, logistycznych czy marketingowych. Uczestnicy zajęć uczą się tego, jak np. zarządzać zasobami ludzkimi, projektami, jakością czy informacjami, a także jak przeprowadzać poprawne badania marketingowe.
Listy przedmiotów do zaliczenia w toku nauka bywają nie najkrótsze, a widnieją na nich, między innymi, takie zagadnienia jak:
Absolwentów zarządzania charakteryzują wyjątkowe zdolności przywódcze i komunikacyjne. W trakcie zajęć praktycznych uczestniczy szkolą się w zakresie m.in.: prezentowania i kreowania marki, nawiązywania i utrzymywania relacji biznesowych czy prowadzenia działań doradczych.
Kandydaci na zarządzanie powinni być wyjątkowo odpowiedzialni i ambitni – w prezentacji własnych zdolności przyda im się pewność siebie oraz zorganizowanie. Studenci tego kierunku muszą umiejętnie zarządzać czasem oraz pracą, a także bacznie obserwować, analizować i optymalizować działania zespołu. Środowisko biznesowe wiąże się z presją oraz stresem, z którym specjaliści powinni umieć sobie dobrze radzić.
Studenci zarządzania powinni być zdeterminowani. W nauce przydadzą im się zdolności komunikacyjne i językowe. Dobrze też, by przyszli przedsiębiorcy mieli zdolności analityczne i matematyczne.
Student zarządzania powinien:
Uczestnicy zajęć na kierunku zarządzanie kształceni są w takich dziedzinach jak np.: ekonomia, psychologia czy socjologia. W trakcie nauki studenci starają się zrozumieć mechanizmy i procesy zarządzania, a także społeczno-ekonomiczne uwarunkowania współczesnego rynku gospodarczego. Absolwenci zarządzania to wyszkoleni przywódcy, którzy znają zasady poprawnej komunikacji społecznej, mają rozwiniętą wrażliwość etyczną i estetyczną, a także umiejętnie wartościują zjawiska społeczne, ekonomiczno-gospodarcze czy kulturowe – zarówno w Polsce, jak i na świecie.
Wiedza:
Studenci zarządzania zdobywają wiedzę z zakresu różnorodnych dziedzin, dzięki czemu swoje teoretyczne przygotowanie mogą wykorzystać w różnorodnych branżach zawodowych. Przyszli specjaliści w trakcie zajęć diagnozują problemy na poziomie struktur przedsiębiorstwa i zasobów ludzkich. Studenci szukają kreatywnych i skutecznych rozwiązań tych problemów – w tym celu poznają nowoczesne narzędzia oraz technologie stosowane w środowisku profesjonalnym.
Absolwenci zarządzania bez problemu zbierają, przetwarzają i udostępniają informacje, dzięki czemu mogą skutecznie realizować własne wizje zarządzania i rozwoju organizacji. Studenci poznają m.in. tajniki makro- i mikroekonomii, uczą się wykorzystywania narzędzi statystycznych, a także prowadzą badania marketingowe. Przyszli specjaliści kształtują swoje zdolności organizacyjne i uczą się tworzenia różnorodnych planów strategicznych.
Wiedza, którą nabywają studenci zarządzania:
Umiejętności:
Studenci zarządzania dowiadują się tego, w jaki sposób kierować zespołem pracowniczym – poznają metody motywowania ludzi do działania, a także uczą się optymalizacji ich pracy. Absolwenci tego kierunku umiejętnie planują i wykorzystują narzędzia marketingowe. Uczestnicy zajęć szkolą się nie tylko w zakresie kierowania projektami czy zespołem, ale także np. prowadzenia rachunkowości oraz dokumentacji finansowej przedsiębiorstwa.
W trakcie zajęć studenci zarządzania przeprowadzają analizy i interpretacje różnorodnych zjawisk ekonomiczno-gospodarczych. Specjalistyczne przygotowanie umożliwia absolwentom zarządzania podejmowanie decyzji kierowniczych i strategicznych. Umiejętnie organizują pracę swoją oraz zespołu, uczestnicy zajęć uczą się komunikacji interpersonalnej oraz sposobów przekonywania czy negocjowania. Absolwenci tego kierunku dokonują prawidłowej autoprezentacji i bezproblemowo kreują markę produktu.
Umiejętności, które posiadają absolwenci zarządzania:
Studia na kierunku zarządzanie w Poznaniu trwają 3 lata (studia licencjackie) lub 2 lata (studia magisterskie).
W trakcie studiów I stopnia studenci poznają podstawowe zagadnienia związane m.in. z: zarządzaniem, ekonomią, finansami, prawe, administracją, socjologią czy psychologią. Interdyscyplinarny charakter tego kierunku pozwala studentom wykształcić uniwersalne zdolności zarządcze, które absolwenci będą mogli wykorzystać na wielu płaszczyznach zawodowych.
Absolwenci studiów I stopnia na kierunku zarządzanie mogą otrzymać tytuł licencjata. Swoją karierę zawodową mogą rozwijać na studiach II stopnia lub np. w środowiskach przedsiębiorczych, edukacyjnych czy marketingowych.
Studia II stopnia umożliwiają studentom zdobycie specjalistycznych kompetencji z różnorodnych dziedzin zarządzania. Poznańskie uczelnie oferują studentom możliwość rozwoju np. w zakresie negocjacji, rachunkowości, logistyki, coachingu czy robotyzacji.
Absolwenci studiów II stopnia mogą zawalczyć o tytuł magistra i rozpocząć profesjonalne działania zarządcze. Niektórzy eksperci decydują się na otworzenie własnej działalności gospodarczej.
Zarządzanie w Poznaniu - czas trwania
Poziom studiów | czas trwania | otrzymywany tytuł |
studia I stopnia | 3 lata | licencjat |
studia II stopnia | 2 lata | licencjat / magister |
Absolwenci zarządzania mają kompetencje, które niezbędne są do pełnienia wszelkich funkcji związanych z koordynowaniem różnorodnych aspektów gospodarczych. Zdolności specjalistów zarządzania cenione są w różnorodnych środowiskach, szczególnie przedsiębiorczych, marketingowych i biznesowych – zarówno w Polsce, jak i na świecie.
Możliwości zatrudnienia po studiach na kierunku zarządzanie:
Absolwenci zarządzania wyszkoleni są nie tylko w zakresie kierowania pracą zespołu, ale także m.in. prowadzenia działań doradczych, zarządzania dokumentacją przedsiębiorstwa, analizy i projektowania systemów informatycznych czy prowadzenia działalności gospodarczej.
Absolwent kierunku zarządzanie może starać się o pracę na stanowiskach takich jak:
Absolwenci kierunku studiów Zarządzanie mają przed sobą szerokie perspektywy zawodowe. Najczęściej wybieranymi zawodami są m.in. specjalista do spraw kontaktów z klientami, analityk w agencji badań marketingowych oraz menedżer do spraw komunikacji marketingowej. Ile zarabiają i jakie obowiązki do nich należą?
Specjalista do spraw kontaktów z klientami
Może on znaleźć zatrudnienie wszędzie, gdzie wymagany jest kontakt z klientem. Specjalista do spraw kontaktów z klientem odpowiada za obsługę i doradzanie konsumentom w zakresie oferowanych usług. Może on również utrzymywać kontakt z klientami i wywiązywać się z zawartych umów. Mediana zarobków wynosi około 5140 zł brutto.
Analityk w agencji badań marketingowych
Odpowiada on za planowanie działań marketingowych oraz je bada. Badania mają na celu analizę potrzeb społeczeństwa lub danej grupy docelowej. Na podstawie takich analiz obierane są narzędzia, które mają zwiększyć sprzedaż. Analityk w agencji badań marketingowych odpowiada również za pisanie raportów, które ułatwiają pracę innym działom. Mediana zarobków wynosi około 7590 zł brutto.
Menedżer do spraw komunikacji marketingowej
Do jego obowiązków należy m.in. uczestnictwo w budowaniu strategii marketingowej firmy oraz koordynacja wdrażania strategii marketingowych. Dzięki prowadzonym analizom i raportom może on rozwijać politykę firmy oraz sprzedaż. Kontroluje także jakimi kanałami przekazu dociera do największej liczby odbiorców i zainteresowanych. Bada efektywność podejmowanych działań oraz współpracuje z agencjami reklamowymi, które mają zwiększyć skuteczność i sprzedaż oferowanych produktów. Mediana zarobków wynosi około 8840 zł brutto miesięcznie.
Źródła: wynagrodzenia.pl / pracuj.pl (luty 2023)
*Pamiętaj, że wynagrodzenia mogą się różnić pomiędzy sobą, na co może wpływać wiele czynników. Wahania w stawkach zależą od wykształcenia, ukończonych dodatkowych kursów, stażu pracy, doświadczenia, wielkości firmy, a nawet miejsca pracy – wynagrodzenie często różni się w zależności od województwa czy miasta.
W rekrutacji na studia I stopnia na kierunku zarządzanie, w roku akademickim 2022/2023, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu oferuje bezpłatne studia stacjonarne. Ponadto na kandydatów czekają jeszcze miejsca na studiach płatnych na UE oraz uczelniach publicznych. Ceny wahają się od 4200 zł do 7488 zł za pierwszy rok studiów.
Zarządzanie studia w Poznaniu - uczelnie:
czytaj dalej uczelnie w Poznaniu
Liczba miejsca na poszczególnych kierunkach studiów jest ograniczona, a rekrutacja na nie odbywa się w ramach limitu miejsc. Uczelnie przyjmują kandydatów, którzy zdobyli najwyższe wyniki w postępowaniu kwalifikacyjnym.
*Uczelnie publiczne, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2022/2023)
Studia stacjonarne w publicznych szkołach wyższych są bezpłatne. Za naukę w prywatnej szkole wyższej, a także za studia niestacjonarne w uczelni publicznej należy najczęściej zapłacić.
*Ceny za pierwszy rok studiów (rekrutacja 2022/2023). Szczegółowe informacje odnoszące się do wysokości opłat za studia, płatności ratalnych, opłat rekrutacyjnych, a także ewentualnych promocji i zniżek znajdziesz na stronach internetowych uczelni.
Wyniki rekrutacji umieszczane są w prywatnych profilach w systemie IRK lub ERK. Termin publikacji list rankingowych na poszczególne kierunki studiów ustalany jest indywidualnie przez uczelnie. Kandydaci mogą poznać liczbę zdobytych przez siebie punktów, a także ostateczną decyzję szkoły wyższej o przyjęciu lub odrzuceniu jego aplikacji.
Terminy wyników rekrutacji na studia 2022 w uczelniach publicznych w Poznaniu:
*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2022/2023)
Dowiedz się więcej wyniki rekrutacji na studia
Uczelnie zazwyczaj przyjmują dokumenty rekrutacyjne, które zostały dostarczone przez kandydata osobiście do siedziby szkoły wyższej lub za pośrednictwem poczty tradycyjnej czy elektronicznej. Termin doręczenia kompletu dokumentów może różnić się w poszczególnych uczelniach.
Osoby, które zdobyły odpowiednią liczbę punktów w procesie rekrutacyjnym, powinny dopełnić wszelkich formalności, by móc rozpocząć studia. Dokumenty rekrutacyjne można dostarczać do wybranej uczelni w określonym przez daną szkołę wyższą terminie. Należy pamiętać o tym, żeby zestaw dokumentów był kompletny! Spóźnienie lub dostarczenie niepełnej dokumentacji może skutkować skreśleniem kandydata z listy osób zakwalifikowanych na studia.
Dowiedz się więcej terminy składania dokumentów na studia
Terminy składania dokumentów na studia 2022 w uczelniach publicznych w Poznaniu:
*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2022/2023)
** Dane dotyczące wymagań, cen, limitów, terminów mają charakter poglądowy i mogą się różnić dla poszczególnych kierunków studiów. Dokładne dane należy sprawdzić na stronach internetowych uczelni.
Uczelnie w Poznaniu - kierunek zarządzanie:
Uczelnia | Forma studiów | Poziom studiów | |
---|---|---|---|
Akademia Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu (Wydział Nauk o Kulturze Fizycznej AWF w Poznaniu) | stacjonarne | studia I i II stopnia | więcej |
Collegium Da Vinci w Poznaniu | stacjonarne, niestacjonarne | studia I i II stopnia | więcej |
Collegium Humanum - Szkoła Główna Menedżerska (filia w Poznaniu) | stacjonarne, niestacjonarne | studia I i II stopnia | więcej |
Politechnika Poznańska (Wydział Inżynierii Mechanicznej PP) | stacjonarne, niestacjonarne | studia I i II stopnia | więcej |
Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu (Zarządzanie) | stacjonarne, niestacjonarne | studia I i II stopnia | więcej |
Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu (Wydział Nauk o Zdrowiu) | stacjonarne, niestacjonarne | studia I i II stopnia | więcej |
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu (Wydział Rolnictwa, Ogrodnictwa i Bioinżynierii UP w Poznaniu) | stacjonarne, niestacjonarne | studia I i II stopnia | więcej |
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (Wydział Historii UAM) | stacjonarne | studia I i II stopnia | więcej |
Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu | stacjonarne, niestacjonarne, online | studia I i II stopnia | więcej |
Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa w Poznaniu | stacjonarne, niestacjonarne | studia I stopnia | więcej |
Wyższa Szkoła Edukacji i Terapii im prof. Kazimiery Milanowskiej w Poznaniu | stacjonarne, niestacjonarne | studia I i II stopnia | więcej |
Wyższa Szkoła Logistyki | stacjonarne, niestacjonarne | studia I stopnia | więcej |
Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości w Poznaniu | niestacjonarne, online | studia I i II stopnia | więcej |
Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności
Zanim aplikujesz na jakiekolwiek studia w Poznaniu, z całą pewnością powinieneś zawczasu zgłębić informacje na temat procedur rekrutacyjnych oraz przebiegu samych studiów, gdyż może się on różnić w zależności od wybranej uczelni w Poznaniu.
Przedmiotami mającymi kluczowe znaczenie w perspektywie rekrutacji na pierwszy stopień studiów na kierunku Zarządzanie dla większości uczelni i które jednocześnie warto zdawać na poziomie rozszerzonym, będą język obcy nowożytny, matematyka, wiedza o społeczeństwie.
Proces rekrutacji
Aplikanci na studia drugiego stopnia staną przed zadaniem wzięcia udziału z znanym chyba wszystkim konkursie dyplomów ukończenia poprzedniego etapu edukacji. Zdobyte wówczas oceny będą miały kluczowy wpływ na wybranie najlepszych kandydatów na studia na kierunku Zarządzanie.
Laureaci i finaliści ogólnopolskich konkursów i olimpiad przedmiotowych zostaną nagrodzeni stuprocentowym wynikiem maturalnym z danego przedmiotu na poziomie rozszerzonym. Tym samym w znacznym stopniu zwiększą swoje szanse na dostanie się na dowolnie wybrany kierunek studiów.
Pierwszym krokiem, jaki należy uczynić, aby mieć szanse na wejście na ścieżkę edukacyjną prowadzącą wprost do zawodu związanego z szeroko pojętym Zarządzaniem, będzie elektroniczna rejestracja kandydatów, która automatycznie przeprowadzi nas przez wszystkim dobrze znany konkurs świadectw maturalnych lub dyplomów.
Szczęśliwcom, którzy odnajdą swoje nazwiska na liście przyjętych na studia Zarządzanie w Poznaniu, pozostanie już tylko dostarczenie pliku odpowiednich dokumentów, aby nie zostać wyeliminowanym z grona przyszłych studentów. W celu zakończenia procesu rekrutacji będziesz potrzebował: świadectwa maturalnego lub dyplomu ukończenia studiów pierwszego stopnia wraz z kserokopią, fotografii do dokumentów oraz rzetelnie wypełnionego formularza aplikacyjnego, możliwego do pobrania ze strony internetowej uczelni.
Warto pamiętać, że procedury rekrutacyjne mogą się zmieniać i różnić w zależności od wybranej uczelni w Poznaniu. Dlatego aby uniknąć przykrych niespodzianek, warto na bieżąco śledzić stronę internetową wybranej uczelni.
STUDIA W POZNANIU - ważne informacje
ZARZĄDZANIE - ważne informacje
zarządzanie studia online w Poznaniu
studia zarządzanie i marketing w Poznaniu
Podejmowanie decyzji o wyborze studiów czasem nie przychodzi z zakładaną lekkością. Nawet jeśli wybierzemy kierunek kształcenia, to możemy borykać się z problemem miejsca, w którym chcemy studiować. Jakie ma kierunek Zarządzanie w Poznaniu?
Agnieszka, studentka Zarządzania mówi:
„Zarządzanie to fascynująca dziedzina, choć na pewno nie dla każdego. Studiowanie Zarządzania nie polega wyłącznie na zdobywaniu wiedzy i zdawaniu egzaminów. To trening osobowości, umiejętności takich jak prezentacja własnych pomysłów, obrona własnego zdania, mediacje. Studia na kierunku Zarządzanie w Poznaniu to początek zarządzania własną karierą.”
Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:
Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:
Istotny jest również poziom i zakres kierunków studiów, jakie oferują poznańskie uczelnie, współpraca z sektorem biznesowym, a także rosnąca współpraca i kontakty międzynarodowe.
Popularne
Teraz najważniejsze |
Ciekawe
|
|
gdzie studiować |
|
|