Mechanika i budowa maszyn studia II stopnia - Warszawa

Mechanika i budowa maszyn studia II stopnia - Warszawa

Studia na kierunku mechanika i budowa maszyn w Warszawie możesz podjąć na 2 uczelniach publicznych oraz 1 niepublicznej (prywatnej) szkole wyższej w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym.

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
II stopnia
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Status uczelni
Typ uczelni
Poziom studiów
Forma studiów
Więcej filtrów
Czas trwania
Politechnika Warszawska

Politechnika Warszawska

Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie

Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie

Mechanika i budowa maszyn stopień: (II), czas trwania: 1,5 roku
forma: stacjonarne, niestacjonarne

08.03.2024

Mechanika i budowa maszyn studia II stopnia (magisterskie) Warszawa 2024 | woj. mazowieckie

Mechanika i budowa maszyn w Warszawie to 1,5-letnie lub 2-letnie studia II stopnia (magisterskie). Studia można podjąć na 2 uczelniach w formie stacjonarnej (dziennej) lub niestacjonarnej (zaocznej). 

Mechanika i budowa maszyn studia II stopnia - Warszawa
Studia na kierunku mechanika i budowa maszyn w Warszawie
Rok akademicki 2024/2025
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania 3,5 roku (studia I stopnia), od 1,5 do 2 lat (studia II stopnia)

Opis kierunku

Mechanika i budowa maszyn to kierunek studiów, na którym studenci zyskują wiedzę teoretyczną i praktyczną w zakresie wytwarzania i eksploatacji maszyn. W programie studiów znajdują się przedmioty dotyczące grafiki, automatyki i nauki o materiałach. W trakcie nauki studenci mogą zaznajomić się ze specyfiką maszyn przemysłowych czy silników samochodowych, a także zdobyć wiedzę marketingową i handlową wykorzystywaną w branży mechanicznej.

Po studiach z mechaniki i budowy maszyn można znaleźć zatrudnienie na stanowisku konstruktora układów mechanicznych, specjalisty utrzymania ruchu czy po prostu mechanika. Absolwenci tego kierunku zdobytą wiedzę mogą wykorzystać w branżach takich jak: biomechanika, sprzęt medyczny, mechatronika.

 

Uczelnie

W Warszawie mechanikę i budowę maszyn (studia II stopnia) możesz studiować w ramach kierunku na 2 uczelniach publicznychWojskowa Akademia Techniczna w Warszawie (Wydział Inżynierii Mechanicznej WAT) oraz Politechnika Warszawska (Wydział Mechaniczny Technologiczny PW).

 

Jakie są wymagania na studia II stopnia (magisterskie) na kierunku mechanika i budowa maszyn w Warszawie

Studia II stopnia na kierunku mechanika i budowa maszyn także zarezerwowane są dla najlepszych absolwentów kształcenia inżynierskiego.

Nie zaniedbuj nauki na żadnym etapie, ponieważ podczas procedury rekrutacyjnej zostanie wzięta pod uwagę twoja średnia ocena ze studiów I stopnia. Pamiętaj, że aby wziąć udział w kwalifikacjach musisz posiadać co najmniej tytuł inżyniera.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

JAK WYGLĄDAJĄ STUDIA NA KIERUNKU MECHANIKA I BUDOWA MASZYN?

Dziś nikogo nie zdziwi stwierdzenie, że jesteśmy społeczeństwem w pełni zmechanizowanym. Otaczają nas maszyny, który nieustannie poprawiają jakość naszego życia. A jeszcze kilkadziesiąt lat temu te rozwiązania, które obecnie są dla nas codziennością, wydawały się magią. Elektryczne samochody, najnowszy sprzęt diagnostyczny, drony, praca nad sztuczną inteligencją. Rozwój, jaki nam towarzyszy, jest wyjątkowo zawrotny, ale nikt nie jest nim zdziwionym. Co więcej – nieustannie trwają pracę nad projektami nowych maszyn, które znacząco poprawią jakość naszego życia.

Pamiętaj, że studia magisterskie na kierunku mechanika i budowa maszyn zaadresowane są dla tych osób, które kształcenie I stopnia mają już za sobą. Ten pierwszy etap kształcenia powinien już wyraźnie pokazać, czy dalej chcesz się rozwijać w tym obszarze. Nauka na II stopniu również przeznaczona jest dla tych osób, które nie boją się wyzwań, jakie stawia matematyka, fizyka, czy informatyka. Jeśli spełniasz więc te kryteria, to kierunek mechanika i budowa maszyn czeka właśnie na ciebie.

 

Typ i tryb studiów

Studia na kierunku mechanika i budowa maszyn możemy podzielić na:

1. Typ:

  • Studia I stopnia i jednolite (inżynierskie, jednolite magisterskie)
  • Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
  • studia stacjonarne
  • studia niestacjonarne

 

Studia na kierunku mechanika i budowa maszyn w Warszawie realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia, jak i jednolitych studiów magisterskich. Pierwszy stopień to studia inżynierskie które trwają trzy i pół roku. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające dwa lata lub półtora roku. Studia jednolite magisterskie trwają pięć lat.
Uczelnie w Warszawie umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku. 
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
 

Program studiów i przedmioty

Studia dzienne czy zaoczne? Oto jest pytanie! Każdy z tych wyborów ma swoje plusy oraz minusy, więc zastanów się, który z nich spełnia najlepiej twoje oczekiwania. Studia dzienne mają formę regularnych spotkań w trakcie trwania tygodnia, więc wiedza przyswajana jest przez ciebie w sposób systematyczny. Rozbudowana siatka programowa nie pozwala jednak na równoległe rozwijanie swoich kwalifikacji zawodowych. Pozwalają na to z kolei studia zaoczne, ponieważ zjazdy naukowe odbywają się wtedy w weekendy. Warto jednak pamiętać, że wyrównanie różnic programowych pomiędzy trybem dziennym a niestacjonarnym wiąże się z ogromną pracą własną studentów. Na studiach zaocznych będziesz także opłacać czesne.

Uczelnie w Warszawie nieustannie aktualizują swoje programy dydaktyczne tak, by były one maksymalnie dostosowane do wymogów, panujących na aktualnym rynku pracy. Możesz mieć zatem pewność, że kierunki takie jak mechanika i budowa maszyn rozwijać będą przede wszystkim twoje umiejętności praktyczne. Studia II stopnia na kierunku mechanika i budowa maszyn zaadresowane są do osób, które na swoim koncie mają już co najmniej tytuł zawodowy inżyniera. Jest to warunek obligatoryjny, ponieważ tylko on pozwoli na przyswojenie dużo bardziej skomplikowanych treści. Studenci bazować będą na podstawowej wiedzy z matematyki, fizyki i informatyki. Z kolei w siatce programowej odnajdą oni przedmioty takie jak:

  • projektowanie materiałów inżynierskich
  • zintegrowane systemy wytwarzania
  • badania elementów i zespołów maszyn
  • przebieg i organizacja montażu

 

Pamiętaj, że kierunki studiów takie jak mechanika i budowa maszyn powinny wyposażyć cię przede wszystkim w pakiet unikalnych umiejętności. Przyszli absolwenci tego kierunku przede wszystkim potrafią projektować i wytwarzać zarówno części, jak i całe systemy maszyn oraz mechanizmów przy użyciu różnorodnych metod obliczeniowych.

 

Gdzie studiować na kierunku mechanika i budowa maszyn w Warszawie

Kierunek mechanika i budowa maszyn (studia II stopnia) - uczelnie w Warszawie

Uczelnie w Warszawie - kierunek mechanika i budowa maszyn:

Uczelnia Forma studiów Poziom studiów  
Politechnika Warszawska (Wydział Mechaniczny Technologiczny PW) stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia więcej
Politechnika Warszawska (Wydział Budownictwa, Mechaniki i Petrochemii - Oddział w Płocku) stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia więcej
Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie (Wydział Inżynierii Mechanicznej) stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia więcej
Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania w Warszawie stacjonarne, niestacjonarne I stopnia więcej

Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności

Ile trwają studia II stopnia na kierunku mechanika i budowa maszyn w Warszawie?

Studia na kierunku Mechanika i budowa maszyn w Warszawie, w zależności od typu studiów trwają 3,5 roku (studia I stopnia), od 1,5 roku do 2 lat (studia II stopnia) lub 5 lat (studia jednolite).

Studia II stopnia na kierunku mechanika i budowa maszyn trwają 1,5 roku, czyli trzy semestry. Jest to dość standardowy czas kształcenia dla niemal wszystkich kierunków inżynieryjnych. Twoją naukę wypełniać będą zupełnie nowe zagadnienia, które zadedykowane są dla osób o już ugruntowanych podstawach teoretycznych, wyniesionych ze studiów I stopnia. Przygotowywać się będziesz również do obrony pracy dyplomowej, dzięki której uzyskasz tytuł magistra. To on pozwoli ci w pełni zadbać o zbilansowany rozwój zawodowy!

Mechanika i budowa maszyn w Warszawie - czas trwania

Poziom studiów czas trwania otrzymywany tytuł
studia I stopnia 3,5 roku inżynier
studia II stopnia od 1,5 do 2 lat magister inżynier

JAKA PRACA PO STUDIACH NA KIERUNKU MECHANIKA I BUDOWA MASZYN?

Oczywiste jest, że absolwenci kierunków technicznych nie powinni mieć najmniejszych problemów ze znalezieniem pracy, która w pełni odzwierciedlać będzie ich poziom wykształcenia. Dziś to bowiem inżynierowie cieszą się największym zainteresowaniem na aktualnym rynku zatrudnienia. To, jak potoczy się twoja droga zawodowego rozwoju, będzie zależało wyłącznie od ciebie. Jako absolwent tego kierunku możesz pracować w niemal każdym sektorze.

Studia II stopnia na kierunku mechanika i budowa maszyn przygotują cię do pracy w różnorodnych branżach – w zależności od twoich własnych zainteresowań. Mogą to być:

  • przemysł motoryzacyjny, chemiczny, czy nawet kosmonautyczny
  • instytucje badawcze
  • ośrodki testowe
  • firmy patentowe

 

Ty sam możesz pełnić różnorodne funkcje zawodowe – od projektanta po konstruktora maszyn lub całych systemów urządzeń.

Aktualności rekrutacyjne

Popularne kierunki inżynierskie i techniczne w Warszawie

Pokaż wszystkie

komentarze (0)