Studiowanie w trybie niestacjonarnym (zaocznym) jest nierozerwalnie związana ze spędzaniem wielu godzin na nauce w każdy, co drugi lub co trzeci weekend każdego miesiąca, w zależności od rozkładu świąt i dni ustawowo wolnych od pracy. Największym atutem opisywanego trybu kształcenia jest niewątpliwie to, że stwarza on szansę na pogodzenie zyskiwania dyplomu z pełnoetatową pracą zawodową lub innymi zobowiązaniami, na które potrzeba wolnego tygodnia roboczego.
Wielu młodych ludzi, stojących przed wyzwaniem zaplanowania swojej najbliższej przyszłości edukacyjnej, kieruje się głównie perspektywami gwarantowanymi przez ukończenie danego kierunku studiów. Nie wątpliwie jest to jedna z przyczyn, dla których Informatyka jest wybierana przez coraz większe grono świeżo upieczonych maturzystów, zainteresowanych naukami technicznymi i wyróżniających się ambicją do podejmowania dobrze płatnego zawodu. Mimo faktu, że popularność studiów informatycznych sięga względnie dalekiej przeszłości, rynek pracy nieustannie potrzebuje nowych fachowców w opisywanej dziedzinie.
Dla kogo są studia na kierunku informatyka
Nie istnieje jeden uniwersalny kierunek studiów, którego siatka edukacyjna odpowie na zapotrzebowanie każdego z kandydatów oraz kandydat o predyspozycjach pozwalających na osiągnięcie sukcesu w każdej podjętej dziedzinie edukacji. Stabilnym fundamentem pod rozwój Informatyki jest przede wszystkim matematyka, dlatego podstawowym warunkiem, jaki powinien zostać spełniony przez każdego z kandydatów, jest zdolność do sprawnego rozwiązywania skomplikowanych problemów logicznych i analityczny umysł, który pozwoli na wywiązanie się ze wszystkich obowiązków, narzucanych przez charakter wybranego kierunku.
Ponadto istotne może okazać się zainteresowanie nowinkami technicznymi – Informatyka jak wiadomo skupia się przygotowaniu wszystkich studentów do branży ściśle związanej z elektroniką, podzespołami technicznymi oraz szeroko pojętą branżą IT. Jeżeli uważasz, że zdołasz sprostać wszelkim wymaganiom, które czekają na przyszłych studentów opisywanego kierunku oraz masz odpowiednie predyspozycje do nauki, bez wahania weź udział w procedurze aplikacyjnej!
Typ i tryb studiów
Studia niestacjonarne w Warszawie na kierunku informatyka:
1. Typ:
-
Studia I stopnia (licencjackie, inżynierskie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
-
studia niestacjonarne
-
studia online
Studia niestacjonarne na kierunku informatyka w Warszawie realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia inżynierskie lub licencjackie, które trwają trzy lata, trzy i pół roku lub 4 lata. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające dwa lata lub półtora roku.
Uczelnie w Warszawie umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia stacjonarne (dzienne) realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku. Poszczególne ośrodki akademickie starają się podążać za najnowszymi rozwiązaniami edukacyjnymi, dlatego oferują kształcenie także online, to jest naukę przez Internet.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
Program studiów
Niektóre kierunki studiów w Warszawie mogą poszczycić się mianem interdyscyplinarnych. Informatykę z czystym sumieniem można zaliczyć do grona właśnie takich studiów. Co to oznacza w praktyce? Nie jest tajemnicą, że matematyka stanowi podstawę pod kształtowanie niemal wszystkich zagadnień informatycznych, jednak każdy student tego przyszłościowego kierunku w siatce studiów znajdzie również podstawy przedsiębiorczości, fizyki, ekonomii, statystyki, a nawet nauk społecznych.
Absolwenci muszą posiadać szeroko rozwinięte kompetencje, które pozwolą im na podjęcie efektywnej współpracy z innymi informatykami oraz podwykonawcami różnych branży, a także zagwarantują szansę na owocną pracę samodzielną. Informatycy niejednokrotnie muszą pracować pod presją czasu, a odporności na stres również nauczą ich niektóre przedmioty na studiach.
Czego się nauczysz na studiach
Techniczny charakter kształcenia, jakim wyróżniają się wszystkie kierunki oparte na filarze nauk ścisłych, oferują studentom możliwość zyskania interdyscyplinarnych kompetencji, możliwych do wykorzystania w wielu gałęziach współczesnego przemysłu i gospodarki. Przedmioty tworzące siatkę studiów informatycznych na większości uczelni, to na przykład:
-
analiza matematyczna,
-
języki programowania,
-
metody programowania,
-
matematyka dyskretna,
-
języki programowania,
-
algorytmy i struktury danych.
Jakie są ceny studiów na kierunku informatyka w Warszawie
Regularne opłacanie czesnego jest głównym obowiązkiem każdego studenta, pobierającego naukę w trybie niestacjonarnym (zaocznym). Nie istnieje jedna, ujednolicona na wszystkie uczelnie kwota, którą należy uiszczać za każdy semestr kształcenia, dlatego po bardziej szczegółowe informacje warto sprawdzić ceny na wybranych uczelniach.
Informatyka w Warszawie - ceny:
-
Akademia Ekonomiczno-Humanistyczna w Warszawie – od 7800 zł
-
Akademia Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie – od 9600 zł
-
Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych w Warszawie – 15000 zł
-
Społeczna Akademia Nauk w Warszawie – od 7080 zł
-
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie - 8000 zł
-
Uczelnia Techniczno-Handlowa im. H. Chodkowskiej w Warszawie – 12400 zł
-
Akademia WIT w Warszawie – od 9600 zł
-
Uniwersytet WSB Merito Warszawa – od 9156 zł
-
Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie - 9800 zł
-
Menedżerska Akademia Nauk Stosowanych w Warszawie – od 6000 zł
*Ceny za pierwszy rok studiów niestacjonarnych (rekrutacja 2024/2025). Szczegółowe informacje odnoszące się do wysokości opłat za studia, płatności ratalnych, opłat rekrutacyjnych, a także ewentualnych promocji i zniżek znajdziesz na stronach internetowych uczelni.
Gdzie studiować na kierunku informatyka w Warszawie
Gdzie studiować kierunek informatyka niestacjonarnie w Warszawie
Limity miejsc
Rekrutacja na poszczególne kierunku studiów odbywa się w ramach postępowania kwalifikacyjnego. Kandydaci przyjmowani są na studia na podstawie listy rankingowej i w oparciu o określony limit miejsc.
Limity miejsc na kierunku informatyka w Warszawie:
-
Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie: 50
-
Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie: 60
*Uczelnie publiczne, studia niestacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025)
Kiedy wyniki rekrutacji
Wyniki rekrutacji publikowane są w indywidualnie ustalonym przez uczelnie terminie w systemie rekrutacyjnym – kandydaci otrzymują najważniejsze informacje w swoich prywatnych profilach, dzięki czemu mogą poznać decyzję szkoły o przyjęciu lub odrzuceniu ich aplikacji na wybrane kierunki studiów.
Terminy wyników rekrutacji na studia 2025 w uczelniach publicznych w Warszawie:
-
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie – lipiec 2025
-
Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie – lipiec 2025
-
Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie - sierpien 2025
-
Politechnika Warszawska – wrzesień 2025
*I tura rekrutacji, studia niestacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2025/2026)
czytaj dalej uczelnie w Warszawie
Jak złożyć dokumenty rekrutacyjne
Dokumenty rekrutacyjne zakwalifikowani na studia kandydaci mogą składać w formie określonej przez daną szkołę wyższą. Większość uczelni przyjmuje dokumentację dostarczoną przez kandydata osobiście, bezpośrednio do siedziby szkoły. Czasem kandydaci mogą dostarczyć dokumenty za pośrednictwem osób trzecich – niekiedy po wcześniejszym ich upoważnieniu. Duża liczba szkół wyższych dopuszcza także możliwość przesłania kompletnych plików za pomocą poczty tradycyjnej lub elektronicznej.
Kiedy składamy dokumenty na studia
Kompletne zestawy dokumentów rekrutacyjnych można składać w terminie wyznaczonym przez daną szkołę wyższą. Zazwyczaj etap ten rozpoczyna się zaraz po ogłoszeniu wyników postępowania kwalifikacyjnego i trwa kilka dni – należy zadbać o to, by nie spóźnić się z dopełnieniem formalności, gdyż może to skutkować skreśleniem kandydata z listy osób, które dostały się na studia.
Dowiedz się więcej terminy składania dokumentów na studia
Terminy składania dokumentów na studia 2025 w uczelniach publicznych w Warszawie:
-
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie – lipiec 2025
-
Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie - od lipca do sierpnia 2025
-
Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie – lipiec 2025
-
Politechnika Warszawska - sierpień 2025
* Studia niestacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2025/2026)
** Dane dotyczące wymagań, cen, limitów, terminów mają charakter poglądowy i mogą się różnić dla poszczególnych kierunków studiów. Dokładne dane należy sprawdzić na stronach internetowych uczelni.