1. Typ i tryb studiów
Program kształcenie na kierunku leśnictwo będzie oscylował głownie wokół nauk przyrodniczych.
Osoby, które chcą rozwijać się w tym kierunku i aplikują na powyższe studia będą mogli wybrać pomiędzy trybem stacjonarnym, a niestacjonarnym. W przypadku studiów stacjonarnych zajęcia odbywają się codziennie w godzinach ustalonych przez władze konkretnej uczelni. Jeżeli natomiast zależy Ci na większej swobodzie, to wybierz studia niestacjonarne, które realizują tryb zajęć weekendowych.
Studia na kierunku leśnictwo możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedziałku do piątku w siedzibie uczelni.
Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.
Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.
2. Program studiów i przedmioty
Jako student kierunku leśnictwo będziesz miał dostęp do szerokiej oferty zajęć akademickich tematycznie związanych z naukami przyrodniczymi, ochroną środowiska czy zarządzaniem. W planie znajdą się między innymi następujące przedmioty:
-
Gospodarka zadrzewieniowa
-
Agro- i fitomelioracje w lasach
-
Hodowla i restytucja gatunków zagrożonych
-
Hydrologia
-
Kynologia łowiectwa
Program nauczania zakłada także realizacje obieralnych modułów specjalizacyjnych, których aktualną ofertę znajdziesz na oficjalnych stronach internetowych, wybranych uczelni wyższych.
3. Nabywane umiejętności
W czasie powyższych studiów przyrodniczych wykształcisz szereg cennych umiejętności praktycznych, które z powodzeniem wykorzystasz w swojej przyszłej pracy zawodowej. Przede wszystkim nauczysz się zarządzać gospodarstwem leśnym, zgodnie z zasadami ekologii oraz ochrony środowiska.
Ponadto, dowiesz się w jaki sposób sporządzać profesjonalne plany gospodarcze, finansowe i ochronne. Studenci będą także korzystać z rozwijających zajęć terenowych, praktyk zawodowych czy wymian międzynarodowych.
4. Dla kogo ten kierunek
Szukasz ciekawego kierunku dzięki któremu rozwiniesz swoj pasje przyrodnicze? Marzy Ci się mundur leśnika oraz własna leśniczówka? Jeżeli tak, a dodatkowo chcesz poznać tajniki bogatej historii lasów oraz wszelkie ciekawostki denrologiczne to Leśnictwo może być kierunkiem, który będzie świetnym początkiem Twojej przyszłej kariery zawodowej w tej dziedzinie!
5. Gdzie studiować leśnictwo
Jakie uczelnie w Polsce oferują kierunek leśnictwo: